Zbyněk Fiala: Japonský premiér odstoupil

29.08.2020 7:33 | Zprávy

Šinzo Abe přežil tsunami, Fukushimu, deflaci, koronavirus, odklad olympiády a propad v žebříčcích popularity, ale je tu také zdraví. Nejdéle sloužící předseda japonské vlády si nevedl tak špatně.

Zbyněk Fiala: Japonský premiér odstoupil
Foto: Archiv autora
Popisek: Zbyněk Fiala, žurnalista, v minulosti dlouholetý šéfredaktor časopisu Ekonom.

Japonsko už není jen bez olympiády, ale také bez premiéra. Předseda japonské vlády Šinzo Abe odstoupil z blíže neurčených zdravotních důvodů čtyři dny poté, co si odsloužil osm souvislých let ve funkci. To je rekord v zemi, kde se politici střídají jak svatí na orloji. Odchází krutě nepopulární a v době nového vzepětí koronaviru, který už se začíná šířit z nekontrolovatelných ohnisek. Ekonomika mířila do recese už před pandemií.

Jenže všechno neměl ve svých rukou, Japonsko neuvěřitelně dlouhodobě srazila prasklá realitní bublina z roku 1991. V poslední době jej zase dusily americké sankce vůči Číně, do které míří pětina japonského HDP. V opačném směru, z Číny do Japonska je to dokonce čtvrtina HDP. Další hospodářskou zátěž přinesla příroda. Nejprve zemětřesení, tsunami a havárie jaderné elektrárny ve Fukushimě, a naposledy koronavirus, ke kterému patří i odložená olympiáda. To znamená další rok nákladů bez příjmů. Ale v očích Japonců je odklad lepší, než kdyby byla tokijská olympiáda úplně zrušena.

Premiér Abe, jehož ekonomický styl vlády si vysloužil přízvisko „abenomics“ (Abe economics), navštívil týden před rezignací dvakrát nemocnici. Kdo ví, jestli se mu nevrátilo něco, o čem se mluvilo roku 2007, kdy poprvé odcházel (z jiných důvodů) po pouhém roce ve funkci. Tehdy měl nebezpečné onemocnění zažívacího ústrojí. V posledních týdnech také brzdil výjezdy po zemi napadené druhou vlnou koronaviru. Avšak vládní odpověď na pandemii byla mimořádně ofenzívní.

Pokud jde o zdravotnictví, tam už to mají dávno nacvičeno, proto je většina společenských omezení a distancování především na dobrovolné úrovni, Japonci mají roušky a další hygienická opatření za součást kultury. Stačilo zrušit velké akce. Olympiáda byly mezi nimi, ale do doby, než to bylo zcela beznadějné, Abe trochu tlumil obavy z pandemie, což mohlo zanechat negativní stopu.

Zato v hospodářské oblasti japonská vláda vytáhla plný rejstřík podpůrných opatření, jaký známe i od nás, včetně odkladů placení nájemného nebo pojištění a daní, a doplnila jej skutečnými penězi z helikoptéry – to, co u nás dostali OSVČ, to v Japonsku všichni občané. Celkové náklady podpůrných opatření ze všech zdrojů a včetně vytváření speciální rezervy se blíží neuvěřitelné polovině HDP!

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Vystoupení z EU

Nemyslíte, že když vystoupíme z EU, vedlo by to jen k tomu, že by se rozhodovalo o nás bez nás? Protože na evropském trhu jsme dost závislý.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Ještě o zlínském bizáru a jiných trapasech

12:26 Zdeněk Jemelík: Ještě o zlínském bizáru a jiných trapasech

Pokud si laskaví čtenáři všimli mého zájmu o úsilí zlínských podnikatelů bratrů Lebánkových o obnovu…