Zbyněk Fiala: Korejci nepřijedou za Putinem

29.08.2018 17:01

Dlouho to vypadalo, že Východní ekonomické fórum ve Vladivostoku bude příležitostí pro vrcholnou schůzku vedoucích představitelů Číny, Japonska a obou Korejí s Vladimírem Putinem, ale nakonec se Kim a Mun sejdou jen separátně v Pchanmundžomu.

Zbyněk Fiala: Korejci nepřijedou za Putinem
Foto: Archiv autora
Popisek: Zbyněk Fiala, žurnalista, v minulosti dlouholetý šéfredaktor časopisu Ekonom.

Září naznačí další strategické posuny na Dálném východě. V době, kdy začnou největší ruské manévry od roku 1981, tentokrát i s čínskou a mongolskou účastí, zahájí také Východní ekonomické fórum ve Vladivostoku, oblíbená příležitost k setkáváním s ruským prezidentem. Ve dnech 11. až 13. září by se tak měl Vladimír Putin sejít s čínským protějškem Si Ťin-pchingem a s japonským premiérem Šinzó Abe.

Dlouho byli ohlášeni také nejvyšší představitelé obou Korejí, což by znamenalo počátek integrace Severní Koreje do dálněvýchodních struktur, ale podle posledních zpráv severní Kim Čong-un a jižní Mun Če-in nakonec nepřijedou. Dohodli se, že se setkají sami ve stejném termínu v demilitarizovaném pásmu mezi oběma Korejemi, znovu pár kroků v severní zóně Pchanmundžomu. Do Vladivostoku však přijede aspoň jihokorejský premiér.

Nepřítomnost hlav obou států Korejského poloostrova na společném jednání s ruským prezidentem nemusí znamenat nic jiného, než že nechtějí dráždit hada bosou nohou. Mun už mluvil s Putinem v květnu v Moskvě a další agendu jistě zvládnou velvyslanci. Ale je tu také mírné napětí mezi Soulem a Washingtonem, který má pocit, že mu Munův severní bratr vyfoukl kamaráda. V analýzách amerických analytiků běžně nacházíme obavu, že sbližování Korejí vráží klín do tradičního partnerství USA a Korejské republiky. Přidejte k tomu Putina a je o problém postaráno.

Americká hra s KLDR je přitom dosti složitá. Prezident Donald Trump v minulých dnech zrušil návštěvu ministra zahraničních věcí Mika Pompea v Pchjongjangu, protože KLDR prý málo pokročila v plnění denuklerizačních úkolů podle představ Washingtonu. Jenže takhle jednoznačně se nikdy nedohodli, Kim jednal s Trumpem v Singapuru o denuklearizaci celého Korejského poloostrova. USA se budou muset také něčeho vzdát. Skutečnost, že Pompeo nikam nejede, ale Mun navštíví Kima na jeho půdě, znamená, že zájem o denuklearizaci celého poloostrova je Korejci rozvíjen ve shodě.

Trump má teď hlavní starosti jinde, pokouší se přimět Čínu k zásadní změně své obchodní politiky. KLDR je v tom zajímavá jen jako příležitost, jak Číně vyčítat, že na Kima málo tlačí. Pompeo proto bude smět podle Trumpa navštívit Severní Koreu, „teprve až budou vyřešeny obchodní vztahy s Čínou“. Jak je vidět, až tak moc jaderně třaskavé to není.

Ve skutečnosti to zároveň ukazuje, že Washington není ochoten řešit severokorejskou jadernou hrozbu silou. Jenže ani tu Čínu nemá k dispozici. Jak poznamenává americký bezpečnostní server Geopolitical Futures, Čína se v minulosti podílela na mezinárodních sankcích vůči KLDR, ale zabrzdila to na začátku letošního roku. Podporuje korejské snahy o urovnání a nestojí o to, aby se režim u severních hranic zhroutil. Vedle toho nevidí žádný důvod ke vstřícnému jednání, když Trumpova obchodní válka zatížila zvýšenými cly už polovinu čínského exportu do USA. Čínskou odvetu proto nyní doplňují i společné rusko-čínské manévry.

Slabá místa amerického tlaku na Čínu jsou tak stále zřetelnější. Posílení čínsko-ruských vztahů je jedním z nich, KLDR je dalším. Čím víc Spojené státy tlačí na Čínu, aby se angažovala ve věci severokorejského odzbrojení, tím víc omezují svoji vlastní schopnost dosáhnout rychlých a hmatatelných korejských ústupků, soudí Geopolitical Futures. Avšak není pochyb, že korejské uváznutí Američany tolik nebolí, čínský obchod má pro ně větší a dlouhodobější strategický význam.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

Dotace pro zemědělce

Dobrý den, ANO je prý proti tomu, aby získávání dotací pro zemědělce bylo navázáno na ekologické prvky. Zajímá mě proč jste proti? Vychází to z nějakého průzkumu, který dělal irozhlas. Na jednu stranu mi to přijde docela logické, ale nevím teda, co je těmi ekologickými prvky myšleno a zas je fakt, ž...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Hampl: O mladých ředitelkách a premiérkách

9:44 Petr Hampl: O mladých ředitelkách a premiérkách

Denní glosy Petra Hampla.