Zbyněk Fiala: Někdy to zabere, jindy ne

27.03.2020 16:26 | Zprávy

Nadějí je spousta, prokázaných účinků zatím méně. Na veřejnost se dostaly první zprávy o pokusných užitích nejnadějnějších kandidátů do bitvy s pandemií Covid-19 způsobenou koronavirem SARS-CoV-2.

Zbyněk Fiala: Někdy to zabere, jindy ne
Foto: Archiv autora
Popisek: Zbyněk Fiala, žurnalista, v minulosti dlouholetý šéfredaktor časopisu Ekonom.

Nejen v Itálii a Španělsku, ale také ve Spojených státech už pandemie způsobená koronavirem SARS-CoV-2 vstoupila do obtížně kontrolovatelné fáze. Proto roste zájem o lék, který by dokázal proti viru přímo zasáhnout. Jak výzkum pokračuje, to ukazují první lékařské zprávy o řízených pokusech s kandidáty vhodných léků, tedy o tom, jestli opravdu pomáhají. Píše o nich MIT Technology Review (a jako na mnoha dalších placených portálech je tam veškerý obsah ke koronaviru zdarma). (ZDE)

Žádný specifický lék proti Covid-19 zatím schválen nebyl, takže běžná pomoc končí u kyslíku, ventilátoru a nějakých podpůrných přípravků. Někteří pacienti dostávají standardní antibiotika. Zkouší se všechno, od vitaminu C až po tradiční čínskou medicínu. Podle souhrnu poradenské CellTrials.org bylo už zaznamenáno 250 studií s 26 tisíci pacienty, většinou v Číně. Za měsíc by měly být k dispozici další závažné studie, zejména o léku remdesivir americké společnosti Gilead, který byl původně vyvinut na ebolu.

Co je zatím známo:

MIT Technology Review píše nejprve o chloroquinu nebo hydrochloroquinu, který je americkým prezidentem Donaldem Trumpem považován za „nesmírně slibný“. Hydrochloroquin je novější verzí antimalarika, které se užívá už 90 let. Pozornost vyvolala zpráva francouzských lékařů z Marseille, kteří pečovali o 26 pacientů a některým doplnili léčbu ještě o antibiotikum azithromycin. Zjistili, že pacienti léčení chloroquinem měli po šesti dnech v těle méně virů než pacienti z jiného oddělení, kteří tyto léky nedostávali. Podobné pokusy se odehrály i v Číně.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: PV

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Jak přesně chcete docílit těch sankcí za omezování svobody slova?

Jak by to jako vypadalo v praxi, protože to omezování tu je, i když ti, co se ho dopouští tvrdí opak. Problém taky je, že vás třeba nechají nechají říci svůj názor, ale vzápětí vás za něj nálepkují. Třeba tato vláda. Na takové případy by se postihy také vztahovaly? A jaká? A jak chcete postihnout om...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pavel Foltán: Partičky, party, partaje a zpět? A kam vlastně?

11:45 Pavel Foltán: Partičky, party, partaje a zpět? A kam vlastně?

Hrad konečně nechal do mediálního podhradí vytroubit, kdy tu bude festšpíl s krycím jménem „volby“ (…