Zbyněk Fiala: Putinova tiskovka

18.12.2014 21:17

Evropa přitvrdila sankce, ale Putin vytrvale říká: Jsme v právu. Smiřuje se s tím, že dva roky to může být pro Rusko tvrdé. Na výroční mnohahodinové tiskové konferenci za účasti stovek novinářů, prohlásil, že Rusko je přesto nadále připraveno spolupracovat se Západem v oblasti boje proti teroru, pašování drog nebo ve zdravotnické oblasti, včetně eboly. I v ekonomice, bude-li zájem. Aktivně pak dával slovo tureckému, íránskému, kyperskému nebo čínskému novináři a zdůrazňoval zájem na zintenzívnění vztahů.

Zbyněk Fiala: Putinova tiskovka
Foto: repro youtube, tan
Popisek: Ruský prezident Vladimir Putin

Vypadá to trochu mimoběžně. Evropská unie ve čtvrtek v Bruselu přitvrdila – byť kosmetické – sankce proti jednomu ďáblu, Rusku. Americká administrativa ve stejném okamžiku ohlásila, že uvolňuje vztahy s jiným ďáblem, Kubou. Možná, že to souvisí, prezident Barack Obama může reagovat preventivně na Putinovu úvahu, co by dělal, kdyby si Rusko udělalo předsunutou základnu na Kubě, podobně, jako to USA chtějí na Ukrajině.

O řadě opatření, kterými chce Kreml čelit pokusům o hospodářské obklíčení, se mluvilo na pravidelné tiskové konferenci prezidenta Vladimíra Putina. Možná aby zdůraznil, že to není tak horké, dal slovo novinářů z Turecka, Íránu, Číny, hovořil o rozšiřování Šanghajské organizace pro spolupráci.

Co jsme se dále dozvěděli: Obrana rublu vysokou úrokovou sazbou 17 % se zatím nevztahuje na úvěry malým a středním podnikům a na vybrané projekty, pro které zůstává sazba 6,5 %. Pro tyto účely prý bude úroková sazba dotována centrální bankou (?). Komerční banky slibují, že nebudou zvyšovat sazby hypoték. Vláda uvažuje o podpoře hypoték pro mladé kvalifikované. Penze budou vylorizovány nikoliv podle prognóz, ale podle skutečné inflace. A regulátor zase rozhodl, že kapitál bank nebude přeceňován podle okamžitého kurzu, ale podle toho předchozího z 3. čtvrtletí (asi někde kolem 40 rublů za dolar).

Putin znovu a znovu zdůrazňoval – jsme v právu. Máme právo bránit naše národní zájmy. Ekonomické sankce jsou v rozporu s regulemi OSN. Jinou věcí jsou nízké ceny ropy a plynu, těm se musíme bezpodmínečně přizpůsobit. Ruský prezident počítá s tím, že nízká cena ropy může nějaký čas vydržet, třeba i dva roky, ale pak vyletí vzhůru. Nemůže jinak, první obětí nízkých cen je ropný průzkum a budování nových polí.

Na scéně sice seděl moderátor, který občas upozornil na zajímavý dotaz, ale Putin sám vyhledával zpravodaje Routers, BBC či Financial Times, aby mohl dát stanovisko k hlavním výtkám vůči Rusku.

Zpravodaj BBC zopakoval obvinění, že Rusko je agresívní. Jsou tu třeba nebezpečné manévry strategických letadel, Putin poslal vojska na Ukrajinu. Řekněte, že nechcete novou studenou válku!

Putin zopakoval, že Rusko stále rozhodněji chrání své zájmy. Neútočí, neprovokuje. Pokud jde o strategické letectvo, Rusko omezilo dálkové lety podle dohod, které byly uzavřeny ještě v časech Sovětského svazu. Zato americké stroje létaly nadále v plném rozsahu. Nyní tedy přidává lety i Rusko.

Kdo že to provokuje? Americké základny jsou všude ve světě. Jsou v Evropě, mají tam taktické jaderné zbraně – co tam dělají? Rozpočet obrany Ruska je desetkrát menší než americký – to je agresívní politika? Přibližují k nám struktury NATO, neodehrává se o tom žádný dialog. Každý prý má právo se rozhodnout o své obraně. Dobře, tedy i my.

Raketová obrana USA je budována jednostranně, a míří na nás, nejen na Aljašce, i v Evropě, v Rumunsku, k Polsku, v zemích přímo vedle nás. Musíme proto postupovat při uvážení naších národních zájmů, jak v oblasti bezpečnosti, tak v ekonomice.

Zpravodaj Reuters se ptal, zda nehrozí palácový převrat. „Není pevnější základ moci než je podpora lidu. Ta je,“ odpálkoval Putin.

„Nejsme banánová republika, Afrika, kde lze pomocí zvláštních prostředků udělat převrat,“ poznamenal nad jinou otázkou, která mířila k Ukrajině. Připomněl, jak došlo porušení únorové dohody podepsané v Kyjevě třemi ministry zahraničních věcí z EU. Krátce na to vtrhli účastníci Majdanu do parlamentu a strhli na sebe stání moc.

Uvedení ministři zahraniční měli podle Putina říci ukrajinským partnerům: Chceme vás do EU, ale demokraticky, při dodržení dohod. Měli odmítnout ty, kdo udělali převrat. „Pak by žádná občanská válka nebyla.“

K amnestii ruského kapitálu v zahraničí – kolik se ho vrátí domů? Neplánují to, jde jen o to, aby se ohlásili a zaregistrovali. Všichni, kdo chtějí přijít, mohou, platí presumpce neviny. Také domácí skrytí vlastníci mohou zveřejnit svůj majetek.

Rusko má zájem o rozvoj hospodářské spolupráce s Íránem. Putin udržuje kontakty s íránským prezidentem. Připomněl ruskou účast při stavbě íránské jaderné elektrárny. „Budeme v tom pokračovat.“

S Tureckem – chtějí se dopracovat ke vztahu podle příkladu bývalých nepřátel Německa a Francie.

Šanghajská organizace pro spolupráci – zpočátku měla řešit jen pohraniční problémy, ale ukázala se potřebnost hospodářské spolupráce. Chceme ji povýšit, změnit strukturu obchodního obratu, zahrnout spolupráci v kosmu, v leteckém průmyslu.

To všechno jsem si stihl poznamenat, nějaký ten detail mi občas utekl. Avšak podstatné je, že v čase internetu lze i takovou exotickou atrakci, jako je mnohahodinová Putinova tisková konference, sledovat v originále online, a k tomu v dobré kvalitě na velké obrazovce televizoru. Je k dispozici v plném znění, nejsme odkázání na zmanipulovaný výcuc.

Že se to dá vydržet, je zásluhou rovným dílem prezidenta i novinářů. A podle otázek soudě, vzniká dojem, že v Rusku je kvalitnější žurnalistika než u nás. Navíc u nás prakticky nemáme formát pořadu, na kterém se detailně probírají skutečné problémy, a není to jen nakládačka, ve které moderátor kohosi přezkušuje z katechismu. Řekl bych proto, že jsme ti poslední, kdo by měl Rusy vyučovat o svobodě slova.

Oni sami se na nás dívají trochu svrchu. Zaznělo to v odpovědi na poznámku novináře, že k sankcím se přidaly i slovanské národy, které dříve Rusko vždycky označovaly za přítele. Mohou se zas dát někdy dohromady? „Jsou na tom špatně, jsou pod tlakem, jejich suverenita prochází zkouškou,“ zněla odpověď. „Ale nešlo, nejde a ani v budoucnosti nepůjde uniknout historickým vazbám, příslušnosti k určitému kulturnímu prostředí,“ zapřemítal prorocky Putin.

Publikováno se souhlasem vydavatele.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vasevec.cz

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

14:55 Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

Když Zdeněk Mahler v roce 2011 přebíral Cenu Unie českých spisovatelů za celoživotní dílo, nebylo je…