Nikoho zatím nenapadlo, že manévry amerických ozbrojených sil, k nimž logicky patří i přesuny jednotek, by Evropa mohla sobě, ale hlavně Američanům ušetřit, kdyby už nyní Evropská unie disponovala takovou obrannou kapacitou, která by sama o sobě každého odradila od plánů územní expanze a vyhrožování vojenskou silou.
Evropské jednotky by prostě - obrazně řečeno - vyjely před kasárna. Tedy dnes už by spíš vyjely ze svých základen. Ale EU si takovou odstrašující kapacitu nevytvořila, vytvářela spíš dojem bezstarostnosti o vlastní společnou obranyschopnost.
Právě teď to stvrzuje fakt, že jednotky NATO, které při hranicích Ruska demonstrují vojenskou sílu Evropy, jsou převážně americké. Do této neudržitelné situace zazněla předminulý týden výzva předsedy Evropské komise k vytvoření jednotné evropské armády.
Určitě nebyla myšlena jako příspěvek k řešení akutní krize kolem Ukrajiny, i když ta začíná nebezpečně roztáčet spirálu demonstrací vojenské síly a jejich hromadění podél zatím neurčité fronty. I to by mimochodem existence evropské vojenské síly zmírnila.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Český rozhlas
Lídři EU se shodly na zvýšení tlaku na Rusko
Dobrý den, mám pár dotazů, k tomu, co pořád slyšíme. Kdo jsou to ti lídři EU? Kdo jim dal mandát něco rozhodovat a vyjednávat? A schvalujete to, co vyjednají pak i vy poslanci? Jestli ne, tak k čemu vás volíme, když pak rozhodují jiní? Neměli by ti, co jsou voleni občany mít ten nejsilnější mandát? ...
Další články z rubriky

21:25 Pavel Foltán: Ústavní soud – třetí komora parlamentu?
Komentář k historii tribunálu, o kterém se opět mluví.