Brabec (ANO 2011): Chystá se oposmlouva II?

04.09.2012 11:14 | Zprávy
autor: ANO

V oprávněné mediální hysterii (policejní prezident se opravdu kvůli podivným důvodům neodvolává a nenahrazuje jiným každý den) minulý týden částečně zanikla informace, která zásadně ovlivňuje život v ODS. A nejen v ní.

Brabec (ANO 2011): Chystá se oposmlouva II?
Foto: ano2011.cz
Popisek: ANO 2011

Prezident poslal Petru Nečasovi dopis, v němž žádá od premiéra osobní garanci toho, že chystané majetkové vyrovnání s církvemi neprolomí restituční hranici 25. února 1948. Samozřejmě, že jde o absolutní nesmysl. Jak může premiér garantovat výklad zákona? Co když nějaký soud za dvacet let zjistí, že byl nějaké církvi zabráno pole u kostela už 24. února? Co když se do církevních restitucí pustí mezinárodní arbitrážní soudy? K čemu bude slovo Nečasovo (což opravdu není slovo boží)?

Právo (doufejme, že ještě stále) funguje a platí nezávisle na premiérovi, na vládě, na prezidentovi, na politice. Pokud chce tedy náš prezident vyjádřit nespokojenost s navrhovaným zákonem o "narovnání státu s církvemi", může ho vyjádřit svým vetem, nikoli aktivisticky vstupovat do zákonodárného procesu. Prezidentovi šlo ale očividně o něco jiného než o nějakou "garanci". Taková totiž nemá smysl. Jde mu o to, aby (opět) vrazil klín do ODS, zároveň mu jde o to, aby si na tématu "církevních restitucí" přihřál eintopf popularity.

V následujících dnech se dají očekávat velké politické turbulence a Klaus chce svým dopisem upozornit na to, že tady ještě je a že jeho role bude v posledních měsících jeho funkčního období zásadní. Poslanci ODS, kteří ke Klausovi dlouhodobě inklinují, mohou svou náklonnost k hlavě státu projevit už při jednání sněmovny o zvýšení DPH. Proti vládnímu návrhu vystupuje nejen Klaus, ale otevřeně už i několik poslanců (o senátorech ani nemluvě) ODS. Jasné jsou také Klausovy vzkazy ze 3. září, aby při "hlasování o daňových změnách zvítězil zdravý rozum". Nečasova (a taky Kalouskova) vláda přitom s přijetím zákona o zvýšení DPH spojuje svůj další osud...

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Migrační pakt

Vy tvrdíte, že jakýkoliv postih za nedodržování migračního paktu je vydíráním. Ale i když jsem proti povinným kótám, opravdu jde o vydírání, když ho naši politici schválili? Podle mě to byla chyba, kterou nevím, jestli se teď podaří ještě napravit.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Vojtěch: Energetické nápoje nejsou limonáda

17:03 Ministr Vojtěch: Energetické nápoje nejsou limonáda

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu ke stanovení věkové hranice pro prodej energetických …