Paroubek: Nečasova vláda přináší do ekonomiky pouze chaos

18.12.2012 17:41 | Zprávy
autor: NS - LEV 21

Původním posláním a smyslem Nečasovy vlády byla rozpočtová odpovědnost. Místo toho jsme se dočkali schodků státního rozpočtu, které přesahovaly a přesahují sto miliard korun.

Paroubek: Nečasova vláda přináší do ekonomiky pouze chaos
Foto: NS-LEV21
Popisek: Jiří Paroubek

Vždyť jen rozpočet na letošní rok vycházel z růstu nominálního HDP o 200 miliard korun, přičemž HDP letos nejenže nevzroste vůbec, ale bude ve skutečnosti nižší, než byl v roce 2011. A bude dokonce nižší, než v roce 2008. Tento Nečasův a Kalouskův Titanik tak nabírá kurz plnou parou vzad.

Ministr financí Kalousek již nemůže dělat účetní triky, jako se mu to povedlo v roce 2008, kdy se chlubil rekordně nízkým deficitem. Pokud by tehdejší Topolánkova vláda nekouzlila s legislativou, Kalousek by měl již v roce 2008 schodek státního rozpočtu okolo 70 miliard korun. A to bylo ještě v době, kdy naši ekonomiku nezasáhla ekonomická krize a Česká republika byla v očích Miroslava Kalouska „ostrůvkem stability“.

S rozpočtem na příští rok je to velmi podobné. Plošné škrty Nečasovy vlády z let minulých zavedly českou ekonomiku do nejdelší recese v historii naší samostatnosti. Míra nezaměstnanosti roste, stát šetří na špatných místech, neexistují prakticky žádná prorůstová opatření, vyhlídky na růst ekonomiky v příštím roce jsou prakticky nulové.

Velkým mýtem ODS a TOP 09 potom je, že jejich vlády snižují daně. Rád bych upozornil, že složená daňová kvóta byla v roce 2006, kdy jsem byl českým premiérem, o 0,7 % nižší, nežli se počítá pro příští rok. Tehdy však zadluženost v poměru k HDP klesala, zatímco nyní dramaticky roste.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Jiří Kobza byl položen dotaz

Euro

Zmiňujete se o jakémsi hlasovacím kartelů zemí eurozóny, ale když teď nejsme členy, nerozhoduje se tak vlastně o našich penězích jen bez nás? I když nemáme euro, tak do EU přeci přispíváme, jen teda pokud to chápu vůbec, tak už o jejich osudu vlastně jako nečlenové eurozóny nerozhodujeme vlastně vůb...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Vojtěch: Energetické nápoje nejsou limonáda

17:03 Ministr Vojtěch: Energetické nápoje nejsou limonáda

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu ke stanovení věkové hranice pro prodej energetických …