Peake: Z horního zákona konečně zmizí komunistické vyvlastňovací paragrafy

26. 6. 2012 14:56

Vyvlastňování kvůli těžbě uhlí nebude tak snadné. Práva vlastníků nemovitostí v těžebních oblastech se posílí na základě novely horního zákona, kterou dnes schválila vláda.

Peake: Z horního zákona konečně zmizí komunistické vyvlastňovací paragrafy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Karolina Peake

Změna pravidel přinese větší ochranu pro obyvatele a majitele pozemků, domů a jiných nemovitostí v oblastech těžby uhlí. Odstraní totiž možnost vyvlastňování a dalších omezení vlastnických práv majitelů nemovitostí a obcí poblíž těžby uhlí.

„Malá novela horního zákona vypouští z horního zákona komunistické paragrafy umožňující vyvlastňován za účelem těžby,“ uvedla místopředsedkyně vlády Karolína Peake po dnešním jednání kabinetu.

Obyvatele oblastí s rozšířenou těžbou čeká snazší odškodnění

Cílem je pomoci těmto obyvatelům a obcím se domoci řádného odškodnění nebo finančního vyrovnání v případě potřeby řešení střetu zájmů s těžebními organizacemi. Vláda preferuje řešení především formou vzájemné dohody.

Jedním z argumentů pro zrušení možnosti vyvlastnění nemovitostí za účelem rozšíření těžby uhlí je také to, že institutu vyvlastnění nebylo za posledních 20 let využito a ani těžební společnosti neprojevily zájem o jeho případné využití v budoucnu.

Zrušení možnosti vyvlastnění kvůli uhlí vyplývá z koaliční smlouvy. Další změny horní zákon ještě čekají. „Následovat by měla velká novela horního zákona, která celý proces vyvlastňování upraví novým způsobem“ dodala vicepremiérka Karolína Peake.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Vlada.cz

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Adamec (ODS): Trutnov získal ocenění za pokrokovou MHD

6:34 Adamec (ODS): Trutnov získal ocenění za pokrokovou MHD

Trutnovská radnice se rozhodla pro ekologizaci městské hromadné dopravy. Od loňského února tak cestu…