A co bude dál: ODS prý hrozí rychlý a totální nářez

17.06.2013 4:44

POLITOLOGOVÉ Předseda vlády Petr Nečas končí. Co teď bude dál s jeho ODS? Ještě před oznámením předpokládaného konce premiéra ParlamentníListy.cz oslovily politology s dotazem, co teď čeká ODS jak v případě předčasných voleb, tak voleb řádných za rok. V obou případech to nevypadá růžově: V brzkých předčasných volbách by občanští demokraté "vybouchli" tak, že by se nemuseli ani dostat do sněmovny.

A co bude dál: ODS prý hrozí rychlý a totální nářez
Foto: repro ČT, tan
Popisek: Zadržená Jana Nagyová putuje do vazební věznice
reklama

Anketa

Co se má dít dál?

hlasovalo: 2837 lidí

Odstupující předseda vlády Petr Nečas po včerejším jednání koaličních špiček uvedl, že tento týden se současná koalice pokusí najít jméno nového premiéra, který by našel důvěru 101 poslanců ve sněmovně. Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík vyjádřil názor, že nový premiér by měl vzejít z ODS. Jeho stranický šéf Karel Schwarzenberg ve vysílání ČT uvedl, že pokud se pravicová koalice neshodne, budou nové volby. Podle informací ČT by v případě nedohody koalice na jménu nového premiéra  mohlo hned příští týden přijít na řadu hlasování o rozpuštění Poslanecké sněmovny.
Analytik Hospodářských novin Jindřich Šídlo nepředpokládá, že by koalice dala dohromady 101 hlasů pro vládu s novým premiérem. (Více ZDE)

„To, co mně přijde jako varovné, je, že pro koaliční představitele je dostačují, pokud by se podařilo dohodnout na jméně jiného předsedy vlády a pokračovalo by se víceméně ve stejné sestavě dál. To znamená, že by dali vědět, že to je jen věcí premiéra. Další věc, která s tím souvisí, je neochota zabývat se tím, že nejde o selhání jednotlivců, ale selhání systému,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz politolog Lukáš Jelínek.

Kdyby však podle něj všechno skončilo jenom tím, že padne vláda a přijde kabinet nový, a pojede se dál, aniž by se vedla diskuse o tom, jakým způsobem jsou kontrolovány tajné služby nebo kde začíná a končí korupce v politice, tak by celý příběh posledních dní byl zbytečný.

Bude mít problém se dostat do sněmovny, pokud...

Míní ale, že tato kauza zcela jistě zasáhne ODS jako parlamentní stranu; bude to totiž mít nyní u svých voličů hodně těžké.

„Pokud by byly předčasné volby a pokud by jedinou reflexí ODS bylo to, že se zbaví svého premiéra a jinak ty všechny kroky, které on učinil, bude mít tendenci zamlžit, pokrýt nebo obhajovat, tak bude mít ODS velký problém se vůbec dostat do Poslanecké sněmovny,“ zdůraznil Jelínek.

V tuto chvíli je tak podle něj potřeba od politických reprezentantů především reflexe toho, jakým způsobem se dodržují zákony a jakým způsobem tady fungují pravidla.

„Toto je ale věc, kde má prioritní odpovědnost v tom posledním období právě Občanská demokratická strana. Takže já bych očekával od jejích předáků nejenom úvahy o tom, kdo tu stranu povede do voleb, ale i s jakým programem a jak budou reflektovat to, v jakém stavu je tady naše země. Když to reflektovat nedokáží, tak ta strana zažije u voleb 'voličský nářez' a bude jedno, jestli v předčasných nebo v řádném termínu,“ zahrozil Jelínek.

Kam povedou nitky od Rittiga a Janouška?

Podle něj navíc i hrozí, že se objeví na ODS ještě něco nového. „Tady máme ještě ne úplně odhalený osud zadržených peněz a nevíme, jak a kam povedou nitky lobbistů Rittiga a Janouška. A to je jedna ze zásadních věcí. Tyto klientelistické vazby na lobbisty – možná až dokonce mafiánských struktur do světa politiky - jsou totiž důležité. My ale zatím nevíme nic jiného, než že policie zadržela spousty dokumentů a peněz. Až ale dojde k roztřídění těch dokumentů a identifikování těch peněz, no tak v tom okamžiku to může mít vážné dopady na politické aktéry, kteří s tím mají něco společného. Je ale dost pravděpodobné, že spousta nitek povede právě k politikům ODS. Tady se pak může ukázat ještě mnohem větší a zásadnější problém, který vstoupí do politického života a předvolební kampaně,“ vysvětlil.

Jelínek ale ztěží hledá odpověď na to, co by nyní ODS měla udělat, aby si polepšila u voličů.

Nebagatelizovat a nevyrábět zákony na objednávku

„To se těžko radí. Hlavně nebagatelizovat současné kauzy a uvědomit si, že možná ještě něco vážnějšího na pozadí policejního zásahu přijde, pokusit se reflektovat to, v jakém stavu je vláda a instituce této země, nahlížením na dodržování zákonů, včetně toho, jestli se tady nevyrábí některé zákony (třeba penzijní reforma či církevní restituce) na objednávku některých konkrétních skupin, tzn. klientelistickou formou. A v okamžiku, kdy by tato sebereflexe do této strany přišla s dlouhodobými cíli a hodnotami a idejemi a kdyby se k tomu podařilo ještě najít budoucí lídry, kteří nejsou přímo svázáni s těmito událostmi posledních měsíců a let a nemají tendenci ty události bagatelizovat, tak při kombinaci této inventury v souladu s programem by mohla mít ODS ještě jakžtakž šanci. Ale popravdě řečeno: Nabídka občanských demokratů je už podle mne vyčerpaná a nejsou ani lídři, kteří by dokázali symbolizovat úplně nový způsob stranického fungování. Jsem i skeptický v tom, jestli vůbec tato strana nějaké sebereflexe je schopna,“ dodal Jelínek.

S ním si pak v mnohém notuje i politolog Jan Bureš.

Nemají lídry. Nikdo se do toho nepohrne

„Základní problém této strany je v tom, že nemá nějakou záložnu politické elity, kterou by mohla postavit do čela, tedy lidi, kteří by byli nějakým způsobem důvěryhodní a nezapleteni do všelijakých afér. Nejideálnější by bylo co nejrychleji obměnit vedení strany a vlády a také vyměnit Nečase. Ale já se obávám, že nemají nikoho za něj. Tam by musel nastoupit někdo známý - ať už třeba Martin Kuba či Miroslava Němcová,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz Bureš.

„Jenže problém je v tom, že každý z nich má dost rozumu na to, aby věděl, že postavit se nyní do čela ODS zároveň znamená, že povede stranu do předem prohraných voleb a bude muset potom zase odstoupit. Byl by totiž jinak lídrem nějaké bezvýznamné opozice,“ vysvětlil dále Bureš.

I on si myslí, že se může ještě na základě odposlechů vyvrbit na tuto stranu další špína.

„Pokud se policistům podaří rozkrýt nějakou korupci či zneužívání veřejných zakázek, především na pražském magistrátu, a pokud se tam objeví ony bližší vazby politiků ODS na podnikatele jako je Rittig či Janoušek přes Janu Nagyovou někam směrem k ministrům a vládě, tak to samozřejmě může ODS poškodit ještě dál,“ uzavřel tuto věc Bureš.

Ani v náhledu na budoucnost ODS v dolní parlamentní komoře nemá Bureš jiný názor než kolega Jelínek. Je totiž také přesvědčený o tom, že ODS se bude i nadále snažit "kauzu Nagyová" bagatelizovat.

Konstrukci staví na tom, že Nečas nic nevěděl

Pro ODS ale prý bude v každém případě výhodnější, aby volby byly až v řádném termínu, neboť se za čas může prý na tuto kauzu pozapomenout, jako se tomu stalo i v případu Davida Ratha.

„Tady až policie všechny 'pochytá' a nastane tzv. drobná kancelářská práce, tedy výslechy, zpracovávání, a tak dále... ODS bude podle mého právě na toto spoléhat, tedy že kauza po pár týdnech umlkne a bude se připravovat soudní proces. To by mohlo trvat rok či dva, takže pro ně bude výhodnější, kdyby volby byly až za rok. Pokud by ale byly nyní, tedy v září či v říjnu, tak by to pro ně byla totální katastrofa! Bude tak velkou otázkou, zda by se vůbec do sněmovny ODS dostala, i když se dá počítat s tím, že těch pět procent bude mít vždy. Ovšem poškodilo by je to nyní ve volbách velmi výrazně,“ dodal Bureš.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Olga Böhmová

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Ideový diverzant“ Zeman: Zbořil dohrál včerejšího Moravce. Mrazivý odhad

8:54 „Ideový diverzant“ Zeman: Zbořil dohrál včerejšího Moravce. Mrazivý odhad

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA „Jako když chtěl Škrhola zabít vosu, která seděla králi na nose?“ Zřejmě to m…