Cyril Svoboda: Uprchlíkům, co se topí, musíme pomoct. Generál Pavel má pravdu. Jsem rád, že se Tomáš Halík vyjadřuje

19.04.2016 9:02 | Zprávy

SVĚT OPTIKOU CYRILA SVOBODY „Těm, kdo jsou na volném moři, musíme pomoct. Moře nemůže být rakví,“ apeluje exministr zahraničí a ředitel Diplomatické akademie Cyril Svoboda v souvislosti s úmrtím dalších stovek uprchlíků u egyptského pobřeží. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz se také vyjádřil k osobnosti kněze Tomáše Halíka a plánovanému referendu ve Velké Británii: „Čtu ale velké souvislosti s Panama Papers. Vidím referendum ve Velké Británii jako velmi riskantní.“

Cyril Svoboda: Uprchlíkům, co se topí, musíme pomoct. Generál Pavel má pravdu. Jsem rád, že se Tomáš Halík vyjadřuje
Foto: Hans Štembera
Popisek: Cyril Svoboda

Na bratislavské konferenci GLOBSEC zazněla důrazná varování před Ruskem. Polsko si přeje rozmístění vojenských kapacit na území svém i dalších částí východu Aliance; zazněla též teze, že Rusko se snaží rozložit EU, přičemž je mimořádně aktivní i v Česku a na Slovensku. Generál Pavel varoval, že bude jasně řečeno, kteří spojenci v NATO nedodržují předepsaná 2 % HPD na zbrojení. Čímž myslel i ČR. Do jaké míry lze s jednotlivými klíčovými závěry souhlasit?

Samozřejmě, že dlouhodobým strategickým záměrem Ruska je, aby Evropa nebyla jednotná. Je věcí Evropy, zda jednotná bude. Pro některé státy Evropské unie je snazší mít za partnery jen některé státy, ale nikdo nás nenutí si nechat Evropu rozdělit. To je naše svobodná volba, zda to připustíme, nebo ne. Jsem samozřejmě přesvědčen, že Rusko není první hrozba Evropy, tou je migrační krize.
A HDP? Jde o náš závazek, který jsme dali, a jeho dodržení je otázka naší cti. Pokud Česká republika řekla, že dá 2 procenta HDP na obranu, pak je čest naší země dodržet slib, ke kterému jsme se zavázali. Generál Pavel má v tomto pravdu.

Konference GLOBSEC se zúčastnila také exministryně zahraničí USA Madeleine Albrightová, která uvedla, že Spojené státy se ve světě musí angažovat a měly by být připraveny vyvíjet aktivity po celém světě, a to nejen vojenské. Výzvy na oslabení transatlantického spojenectví, či dokonce k rozpuštění NATO jsou podle ní velmi nebezpečné. A nejlépe na funkci prezidenta USA je prý připravena Hillary Clintonová. Co říci k těmto jednotlivým bodům?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

Jaroslav Foldyna byl položen dotaz

Rusko a pan Foldyna

Pane Foldyno, Vy jste nikdy neslyšel, jak vznikla Velká Rus, Sovětský svaz, kdo si rozdělil Evropu nejdříve s Hitlerem než SSSR Hitler podrazil? SSSR nás v roce 1968 nenapadl? Rusko si nevynucuje poslušnost sousedů vojenským napadením? Máte vůbec nějaké vzdělání? Nevypadá to tak.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jurečkova čísla o přínosu Ukrajinců: Je to usvědčený lhář, připomíná Holec

16:38 Jurečkova čísla o přínosu Ukrajinců: Je to usvědčený lhář, připomíná Holec

Ukrajinskou válku tato koalice nezbytně potřebuje až do voleb, proto Petr Holec neváhá říci, že si p…