Dědek Zeman je zpět! Neumírá, vyděsila se kavárna a bojí se, že Drahoš je slabý. Známe nový vývoj kolem voleb prezidenta, pro „Miloše“ dobrý

31.10.2017 10:02

Dar z nebes pro Miloše Zemana, nebo nebezpečí z odpovědnosti za povolební zmatek. Tak komentátoři a politologové mluví o tom, co aktuální situace v Poslanecké sněmovně znamená pro současného prezidenta. Podle nich může hlava státu z vyjednávání těžit, ale zrovna tak mu může uškodit, a jeho vítězství tedy není tak jisté. Mezitím se i mezi členy „pražské kavárny“ šíří skepse k Zemanovu protikandidátu Jiřímu Drahošovi. A Zemanovi začínají věřit sázkové kanceláře.

Dědek Zeman je zpět! Neumírá, vyděsila se kavárna a bojí se, že Drahoš je slabý. Známe nový vývoj kolem voleb prezidenta, pro „Miloše“ dobrý
Foto: ReproFoto: ČT24
Popisek: Prezident Miloš Zeman udělil státní vyznamenání.

„Současnou situaci považuji, a tak jsem to také označil, za dar z nebe pro prezidenta Zemana, protože je to příležitost, ve které může prokázat, že situaci, se kterou si politici nevědí rady, umí vyřešit. A čím je složitější a déle trvá, tím je pro něj ta příležitost větší,“ tvrdí exministr financí a bývalý člen ODS Vlastimil Tlustý. Podle něj postoje Zemana charakterizuje věta, že on je nyní ten „zkušený a moudrý, který může neschopné a hádající se politiky dovést k řešení, což mu dává naději na vítězství v prvním kole“. Jak však upozornil, vítězství není tak jisté. 

Podobně se vyjádřil na sociální síti i producent a marketér Jakub Horák, úspěšný volební manažer Pirátů, který napsal: „Kamarád byl na Hradě a sdělil mi, že žádný umírání se nekoná. Dědek je prej ve výborný náladě a vstoupí do voleb v ideální konstelaci – na jedný straně hromada politiků, kteří nedokážou sestavit vládu, a na druhý straně jedinej zbytek českého státu – zodpovědný a moudrý Zeman. Jestli proti němu půjde Drahoš, vykládající o zavedení eura a sdílející tklivý momentky z cest po republice, tak mu moc šancí nedávám.“

Bureš: Zeman vypadá jako stabilní element v chaosu, ale ve skutečnosti k němu přispívá 

Anketa

Bylo by správné, kdyby Babiš nechal odvolat vedení ČEZu?

95%
3%
hlasovalo: 8509 lidí

Stejně jednoznačně to ale nevnímá například politolog Petr Sokol, který vidí hodnocení o Zemanových úspěších jako předčasné: „Zatím se mi zdá, že prezident vystupuje jako politik, který má ve hře nějaké favority. Proložil to vyjádřením, že Andreje Babiše stejně jmenuje premiérem i podruhé, pokud se mu nepodaří sestavit vládu. Těmi kroky si příliš nepomohl. Nelze vyloučit dopředu, že pokud budou jednání komplikovaná a trvat déle, může získat body, ale zatím je nezískal.“ Horákovo vyjádření Sokol označil za fanouškovství Miloše Zemana a jako přání, které je otcem myšlenky. Už dlouho prý platí, že velká část voličů bude chtít dát hlas tomu, kdo bude proti Zemanovi, který má sice velkou část příznivců, ale také odpůrců. 

Politolog Jan Bureš se domnívá, že se hlava státu sice prezentuje a vypadá jako jasná postava, která je jedním z mála pevných bodů současného chaosu, ale ve skutečnosti k němu přispívá. „Dáváním najevo, že Babiše jmenuje i podruhé premiérem, vykonává nátlak na politické strany. Ale voliči budou vnímat Zemana jako jeden z mála pevných bodů, který je v nestabilním systému. Paradoxně, přestože se Zeman pět let neustále pokoušel ústavní pořádek a systém narušovat a občas ho i rozvracel, může vypadat pozitivně ve smyslu stabilní instituce,“ řekl redakci Bureš. Zároveň však podotkl, že na druhou stranu taková situace tolik výhodná není. „Jestliže bude nestabilita trvat dlouho, mohou voliči činit prezidenta spoluzodpovědným. Kdyby vláda nedostala důvěru, tak by mohli celou scénu vnímat jako neschopnou vyřešit věc pozitivně a ze zodpovědnosti za povolební pat by nevyčleňovali ani Zemana.“ 

Tlustý: V druhém kole se proti Zemanovi sečtou hlasy protikandidátů 

Velké šance na znovuzvolení dává prezidentovi například novinář Tomáš Cikrt, který uvedl, že „porazit ho bude velmi těžké. Ten chlap je zpátky. Přesně ví, co a proč říká a dělá.“ K tomuto názoru se přiklonil také nestranný senátor za Piráty Libor Michálek: „Troufám si tvrdit, že Miloš Zeman nebude první vládu premiéra Babiše držet u moci bez důvěry Sněmovny déle než jeden rok. Očekávám, že i po opětovném zvolení prezidentem bude dělat kroky k tomu, aby došlo k uzavření podobné dohody jako v roce 1998.“ Také odborníci oslovení ParlentnímiListy.cz uznávají Zemanovy šance na znovuzvolení, nevidí však situaci tak jednoznačně. Podle Vlastimila Tlustého dělá vše proto, aby vyhrál v prvním kole, což se mu může a nemusí podařit. „Těžko odhadovat, zda získá v prvním kole 49, nebo 51 procent hlasů. Pokud vyhraje první kolo, je všechno jasné. Pokud nevyhraje, tak ten výsledek už není tak jednoznačný a nadějný, protože se proti němu sečtou hlasy v podstatě všech protikandidátů.“

S tím souhlasí i politolog Sokol, podle něhož bude otázkou, kdo bude protikandidátem, avšak stále považuje Miloše Zemana za favorita voleb. „Když se podíváte na premiéra Roberta Fica na Slovensku, dlouho to v jeho případě vypadalo podobně, ale nakonec se ukázalo, že protikandidáti jsou podceňováni, a nedopadlo to výrazným úspěchem Fica. Uvidíme do voleb,“ řekl s tím, že pro Zemana se současné sestavování vlády může jevit jako výhoda i nevýhoda. Miloš Zeman prý počká na druhý pokus sestavování vlády, až bude jasný výsledek prezidentské volby a pak bude znovu jmenovat premiéra. Sokol také upozornil, že v prezidentských volbách bude hrát důležitou roli i postoj k euru, které prosazuje právě protikandidát Jiří Drahoš. Komentátor Jakub Horák tvrdí, že „jestli proti Zemanovi půjde Drahoš, vykládající o zavedení eura a sdílející tklivý momentky z cest po republice, tak mu moc šancí nedávám.“ 

Volba prezidenta nebude pro Miloše Zemana procházkou růžovým sadem 

Opačný názor však má politolog Bureš. „Pokud jde o Drahoše, Horákovu komentáři nerozumím. Drahoš má svůj program, a když ho voliči prostě zvolí, tak bude prezidentem. Nemyslím si, že nemá šanci, naopak. Jsem přesvědčen, že pokud se ze stávajících kandidátů může někdo postavit Zemanovi, tak je to právě Drahoš a já bych ho rozhodně neodepisoval. Zavedení eura, jak vám řekne každý rozumný člověk v téhle zemi, bychom potřebovali. Většina ho nesmyslně odmítá, ale to, že ho nemáme už dávno, poškozuje českou ekonomiku,“ sdělil Bureš. Zatímco Miloš Zeman do povolebního vyjednávání aktivně zasahuje, Drahoš se drží s komentáři spíše zpátky. Vlastimil Tlustý je toho názoru, že všechno nasvědčuje pro Drahoše jako favorita druhého kola voleb. „Když se vrátím k tomu, co jsem říkal, že postoupí a získá hlasy téměř všech protikandidátů, tak potom je malá vyhraněnost Drahoše výhodou.“ 

I politolog Sokol tvrdí, že je pro něj lépe se nyní držet zpátky, protože bude potřeba nasbírat široký segment voličů – s nadsázkou od Zelených až po ODS. „Jeho šance může spočívat v tom, že je úplně jiný. V mnoha odhledech naplňuje definici Zemanova protipólu. Stále vidím Zemana jako favorita, ale první kolo může být těsné a události před volbami mohou voliče přiklonit na druhou stranu. Ale že by prezidentská volba byla pro Zemana procházka růžovým sadem, to nikoliv,“ řekl Sokol s tím, že by současný prezident měl přehodnotit neúčast v předvolebních debatách, což by mu mohlo část voličů ubrat. Jan Bureš zdůraznil, že je otázka, co by bylo lepší. „Jak by občané vnímali Drahoše jako kandidáta, který bude vykládat, jak by řešil státní krizi? Ptali by se, proč o tom mluví, když prezidentem není. Působilo by to nepatřičně a možná kontraproduktivně, tedy, že se chová jako prezident, aniž by jím byl. Ani Zeman pořádně neví, jak tu situaci vyřešit, a nemá klíčovou roli, tu má Babiš, takže jeho roli bych nepřeceňoval.“ 

Zeman se nechová neutrálně a prosazuje své zájmy: být znovu zvolen 

Bureš zároveň uvedl, že by pro Drahoše nebylo šťastné komentovat dění z pozice kandidáta, a navíc vidí Zemanovo aktivní vstupování jako důkaz, že se nechová neutrálně a nadstranicky, a prosazuje své konkrétní zájmy, nebo zájmy lidí na něj napojených. „Rozhodně nemám z jeho zasahování pocit, že by mu šlo jen o blaho republiky. I od úřadujícího prezidenta bych čekal méně zasahování do procesu sestavování vlády,“ sdělil Bureš. 

Novinář a bývalý mluvčí prezidenta Václava Klause Tomáš Klvaňa připodobnil Drahoše k Janu Fischerovi, kterému se kdysi přezdívalo Želé, když napsal: „Přátelé, nerad to říkám, ale Drahoš = Želé II.“ Takové srovnání však Sokol necítí jako přesné. „Zatímco kandidát Fischer se na základě politické zkušenosti rozhodl, že je vhodným kandidátem na prezidenta, Drahoš žádné angažmá v politice neměl. Je uznávaným akademikem, ale jeho názor ve prospěch eura mu nepomůže. Jde o menšinový názor a někdo, kdo by byl Želé, by menšinové názory nepropagoval.“ 

Spolupráce Miloše Zemana a Andreje Babiše existuje, tvrdí odborníci 

Všichni oslovení odborníci se shodli v jednom. Spojení Miloše Zemana a ANO existuje a funguje. „To je naprosto prokázané, protože, a teď uvedu jako důkaz prohlášení Zemana, že bude udržovat při moci menšinovou vládu Babiše, pokud nezíská důvěru v Poslanecké sněmovně,“ tvrdí Vlastimil Tlustý a dodal, že Zeman bude využívat nestanovené lhůty, ve kterých má prezident konat. „Miloš Zeman výslovně řekl, že jmenuje Babiše i podruhé a znovu ho pověří sestavením vlády a že nepřichází v úvahu, aby pověřil někoho jiného. Taková slova prokazují plnou podporu a absolutní spojenectví mezi prezidentem a Andrejem Babišem,“ prohlásil Tlustý. 

„Hlavním zájmem Zemana je být znovu zvolen. On potřebuje nenaštvat Babišovy voliče, protože věří, že velká část ho může podpořit ve volbách. Není to ale tak jednoduché. Neplatí sice rovnice, že voliči ANO budou volit Zemana, ale on se z nějakého důvodu domnívá, že největší počet jeho voličů jsou voliči ANO. Nemůže si dovolit dostat se s Babišem do konfliktu a bude pro to dělat vše. Asi neudělí Babišovi milost v případě například Čapího hnízda, ale je určitě zvláštní, že zatímco v předchozích případech, kdy Zeman jmenoval vlády, se snažil výrazně do sestavování mluvit, teď opakuje, že to nechá jen na Babišovi, a ujišťuje, že ho jmenuje premiérem i napodruhé. Skoro to působí tak, že se k Babišovi chová až servilně. Je za tím snaha být znovu zvolen,“ vysvětlil Jan Bureš a pozastavil se nad tím, že se nikdo dostatečně nevěnuje Zemanovu pětiletému působení na Hradě, i když průzkumy veřejného mínění ukazují, že poměrně velká část občanů je nespokojená. I proto může mít prý protikandidát ve druhém kole šanci. 

Politolog: Zemanovo působení překonalo vše špatné 

Přidal tedy zároveň své hodnocení hlavy státu: „Já myslím, že překonalo vše špatné, co se dalo čekat. Zeman vůbec nepochopil, jaká je role prezidenta republiky. Zatímco prezident má sjednocovat společnost a bdít nad dodržováním ústavních procedur, tak Zeman Ústavu několikrát zcela hrubě porušil, a i další zákony, které vymezují jeho pravomoci. Překračuje kompetence neuvěřitelným způsobem, poškozuje zahraniční politiku a dělá svoji, se kterou nesouhlasí vláda. Zneužívá funkci k odmítání lidí, co mu nejsou po vůli, a prosazování svých, což jsme viděli i při udělování státních vyznamenání,“ kritizoval Miloše Zemana Bureš a prohlásil, že do rozhodování promítá emoce, nenávisti, nedokáže se povznést nad kritiku a k tomu všemu se přidávají velmi až často extremistické názory na různé problémy společnosti. 

Zeman je prý příznivec radikálních řešení, čímž eskaluje konflikty ve společnosti a nesnaží se hledat usmiřovací řešení, která by společnost sjednocovala. „Dělal přesně opak toho, co se očekává od prezidenta. Prosazuje lidi do institucí v rozporu se zákony, nechal vládnout vládu protiústavním způsobem (vláda Jiřího Rusnoka, pozn. red.). A to je rozvracení ústavního pořádku, jaké jsme ještě nezažili,“ dodal Bureš s upozorněním, že média i veřejnost na něm kritizují i jiné věci. Jeho chování, vulgarity, což je samo o sobě šílené a nepřijatelné, ale více nebezpečné je, jak Miloš Zeman zacházel s úřadem a Ústavou. Označil se za příznivce dávného odvolání Zemana za všechno, čeho se dopustil, a proto mu Ústavní soud měl zakázat znovu kandidovat. 

Sázkové kanceláře potvrzují Zemana jako favorita voleb 

Ani jeden z politologů a komentátorů se nedomnívá, že by se do konce termínu ukončení přihlášení kandidátů na prezidenta měla objevit ještě nějaká překvapivá jména nebo osoba, která by zásadně ovlivnila volby. „Kandidáti by nyní museli získat podpisy zákonodárců a i ti jsou již trochu rozebráni. Ještě jako možnost zůstává Tomio Okamura, vlastního kandidáta by mohli postavit Piráti, kteří mají dost zákonodárců. Černý kůň se ještě může objevit, na druhou stranu nic nenaznačuje, že by byl někdo, kdo by předvolebním dějem zahýbal,“ řekl například Petr Sokol. 

Podle Bureše se spíše nikdo další neobjeví. „Těžko říci. Jednotlivé politické strany prezidentskou volbu vlastně vzdaly; a pokud někdo, tak z nezávislých kandidátů, ale potřebovali by sehnat podpisy, takže je to málo pravděpodobně. Nečekám, že by někdo přišel, jediný stranický kandidát byl Jaroslav Kubera (za ODS, pozn. red.), který sám řekl, že do voleb jít nechce, a nečekám, že by se někdo objevil. Možná je otázka, zda do toho nepůjde Okamura, ale jak jsem pochopil, Zeman dal najevo, že se mu to nelíbí, a Okamura bude muset se Zemanem, respektive s Babišem ohledně vlády vyjednávat a Okamura nakonec vyslyší Zemanovu výzvu a nepůjde proti němu.“ 

Předpovědi sázkových kanceláří nebere ani jeden z nich jako důležitý faktor v předpovědích. Podle Sokola kurzy sázek ještě nikdy nikomu volby nevyhrály. Všichni však připouštějí, že jen potvrzují Zemana jako favorita voleb. „Ale platí o něm to, co o sportu. Ani tady favorité vždy nevítězí. Můžeme zažít situaci, kdy se před volbami ukáže, že Zeman není v tak dobré kondici, nebo se stane událost, která může vše změnit,“ dodal Sokol. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zuzana Koulová

Andrej Babiš byl položen dotaz

dobrý den, sdělte prosím, jak to bylo:

viz: https://aeronet.cz/news/sok-pred-vanoci-vsechno-je-jinak-podle-dokumentu-hlasovala-pro-globalni-kompakt-cela-ceska-vlada-nikdo-se-nezdrzel-hlasovani-a-nikdo-nebyl-proti-ministr-zahranici-tomas-petricek-rekl/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Teď úkoly pro Fica.“ Po volbách: Jde i o nás a Ukrajinu

10:43 „Teď úkoly pro Fica.“ Po volbách: Jde i o nás a Ukrajinu

Teď je na Robertu Ficovi, aby očistil slovenskou politiku od tlaků některých organizací, uvádí po ví…