Dobře informovaný zkušený novinář Petránek k Rusku a vývoji na Ukrajině: Nemusí se to světu líbit, ale...

16.06.2014 13:27 | Zprávy

Před několika týdny svět obletěla zpráva o tom, že Rusko chystá velké obchody směrem na východ. Tím se rozhořely i spekulace o tom, do jaké míry se přesune hlavní hospodářská síla do Asie a skončí tím dominance euroatlantického světa – tedy Spojených států a Evropy. Objevily se však názory, které tyto zprávy přinejmenším zmírňují, nevnímají jako průlomové – spíš za taktické. ParlamentníListy.cz v této otázce proto oslovily i zkušeného novinářského matadora Jana Petránka.

Dobře informovaný zkušený novinář Petránek k Rusku a vývoji na Ukrajině: Nemusí se to světu líbit, ale...
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Jan Petránek, novinář a publicista

Geopolitolog Michael Romancov před několika dny řekl v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz dvě zásadní věci. Že je Evropa a „starý svět“ v době zlomu. Také však to, že Ruskem avizovaný obrat směrem na východ je spíše jen politickou hrou, taktikou a též mediální bublinou úmyslně vypouštěnou zejména pro vlastní vnitřní publikum. Dlouholetý novinář, zpravodaj a komentátor Jan Petránek, který se celoživotně orientoval na země na východ od nás, však má na věci poněkud jiný názor – byť slova politologa zcela neodmítá.

„Obrat Ruska na východ je možná pro Evropu i Spojené státy bolestivý, ale pro Rusko nezbytný krok. Rusko potřebuje zapojit do své ekonomiky i oblast Dálného východu, Sibiře, a to bez pomoci Číny dost dobře nelze. Navíc v těchto oblastech se nachází jeden z největších uranových dolů, takže je víc než jisté, že jsou na programu jednání body, jak toho využít v další hospodářský rozvoj. Ne každý možná také ví, že vzájemná, poměrně úzká spolupráce mezi Čínou a Ruskem již probíhá, nejde však zatím o rozsáhlou spolupráci mezi Kremlem a Pekingem, jako o vzájemné propojení jednotlivých ruských regionů s konkrétními čínskými oblastmi,“ řekl ParlamentnímListům.cz Petránek.

Pokud podle něj stojí za zmínku v tomto ohledu nějaká strategie Ruska, pak je to zcela jistě to, že Rusko moc dobře ví, že ne všechny vztahy mezi Čínou a Indií jsou správně nastavené, a proto je pro Kreml a Putina výhodné udržovat i dobré obchodní styky právě s Indií. „Čína je tím pádem k mnohému ochotnější,“ podotkl Petránek.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: Alena Hechtová

Ing. Markéta Šichtařová byl položen dotaz

Jak je to doopravdy?

Dobrý den, znám vás jako ekonomku. Teď kandidujete na kandidátce SPD. Zajímá mě tak, zda souhlasíte s tím, co SPD tvrdí o Ukrajincích, že jako Češi chudneme na tom, že poskytujeme pomoc a azyl? Nebo kde je problém, proč je naše životní úroveň podprůměrná? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Na tom závisí Fialův osud.“ Překvapivě k útoku na Írán

13:21 „Na tom závisí Fialův osud.“ Překvapivě k útoku na Írán

Fialova vláda se postavila jednoznačně proti Íránu a schvaluje americké a izraelské útoky, což se jí…