Erik Best: ČSSD přijde o všechno, to jí vzkazuje Babiš brutálním tlakem. Už začíná být jasno

29.05.2018 4:40

Jak dopadne referendum v ČSSD? Co premiér sledoval mnoha personálními změnami? A jak se po získání důvěry vládě zachová k prezidentu Miloši Zemanovi? Nejen nad těmito otázkami se pro ParlamentníListy.cz zamýšlí politický analytik a novinář Erik Best.

Erik Best: ČSSD přijde o všechno, to jí vzkazuje Babiš brutálním tlakem. Už začíná být jasno
Foto: Hans Štembera
Popisek: Erik Best, americký novinář

Druhým týdnem v sociální demokracii běží vnitrostranické referendum o vstupu do vlády s hnutím ANO. Podle Erika Besta premiér v demisi Babiš usiluje, aby se členové ČSSD vyslovili pro vstup do vlády.

„Mladá fronta uvedla, že má zaručenou informaci, že odhlasovalo 15 procent členů a z těch vstup do vlády podpořilo 57 procent. Beru to tak, že nemůžeme vědět, zda to tak dopadne, ale už potřetí přináší MF Dnes něco podobného. Zdá se, že Agrofert a.s. nebo ANO, jak to chcete nazvat, chce, aby vláda v referendu prošla. Babiš pořád opakuje, že to snad dopadne dobře. Jestli je to tak a jestli Zeman také mluví pravdu, když říká totéž, znamená to, že ti dva dál táhnou za jeden provaz. Mediální obraz je o něco příznivější pro souhlas s vládou v referendu. Zatím je ale brzy dělat závěry, klidně se to může změnit,” uvedl Best.

Mediální výstupy ale nemusí znamenat všechno. Stačí vzpomenout na počátek dubna, kdy se také zdálo, že je vláda hotová, na poslední schůzce se budou ladit detaily a realita byla taková, že všechno překvapivě krachlo. Best si proto myslí, že mediální výstupy tvrdící jednu věc se nakonec nemusí s realitou potkat.

Anketa

Vadí vám divadelní představení „Naše násilí, vaše násilí“, které bylo uvedeno v Brně?

94%
6%
hlasovalo: 21776 lidí

Cokoli se může změnit. Můžeme jen spekulovat. Nicméně podle dosavadního průběhu to spíš vypadá, že všichni hlavní aktéři vládu ANO s ČSSD podporují, a to bych v současné době bral jako realitu.

Obecně se v případě krachu vládního projektu s ČSSD mluví o možnosti podpory vlády ze strany SPD. Opakovaně se tak vyjadřuje i prezident Miloš Zeman. Z Babišova politického uskupení zní ovšem jiný hlas. Místopředseda hnutí ANO Richard Brabec v neděli v ČT řekl, že v případě krachu s ČSSD žádný plán B nemají. To se Eriku Bestovi nezdá, protože i ANO dříve mluvilo o toleranci vlády od KSČM a SPD.

„Aby člověk pochopil, o co jde, musí před sebou mít počty, kolik hlasů má každá strana, jaké jsou požadavky těch stran, kolik poslanců ČSSD je eventuálně ochotno podporovat vládu, i kdyby referendum neprošlo, jestli by Babiš přijal od SPD a komunistů toleranci atd. Tolerance může být nejen odchod ze sálu, ale i aktivní podpora. O tom se mluví v případě komunistů. Částečně je to politická hra. Ti, kteří vládu nechtějí, to podávají tak, že jakákoli podpora či tolerance komunistů a SPD je automaticky posun země na východ. Není úplně jasné, zda by to tak brala EU i voliči,” zamýšlí se Best.

Pokud nakonec sociální demokraté koalici s Andrejem Babišem odsouhlasí, nový kabinet by mohl vzniknout na přelomu června a července. Z různých stran se už delší čas ozývá, že současný premiér s vyjednáváním nijak nepospíchal, aby mohl provést různé změny a čistky, což se v případě jednobarevné vlády dělá poměrně snadně. Čistky mají podle Bestových slov jeden hlavní účel.

„Babiš už dávno pochopil, že má protivníky, kteří udělají všechno proto, aby jeho vláda neprošla. Jde o otázku, kdo přežije. Jestli přežije ČSSD, když nepůjde do vlády, nebo zda Babiš bude předsedou vlády za jakoukoli cenu. Myslím si proto, že ve většině případů jsou čistky tlakem na ČSSD, aby pochopila, že pokud nepůjde do vlády, nebude mít vůbec nic. Přijde o všechny posty, a když bude mít štěstí, může na Úřadu vlády nechat Aleše Chmelaře (státní tajemník pro EU, pozn. red.), který je neškodný. Jinak by přišli o všechno! A komunisté by naopak měli sto až stopadesát různých veleatraktivních míst ve státní správě a podnicích. Ano, je pravda, že čistkami může Babiš zvětšit svou moc, ale zároveň to funguje jako strašlivý tlak na ČSSD. Jakmile Babišovi protivníci pochopí, že Babiš bude premiérem bez ohledu na cokoli, uvědomí si, že by přišli o všechno. Nezůstalo by jim vůbec nic,” konstatuje pro ParlamentníListy.cz Erik Best.

Zmíněný tlak možná v pondělí znásobil prezident Miloš Zeman, který uvedl, že Babiše jmenuje premiérem ještě před koncem referenda v ČSSD.

K tomu mohlo dopomoci vyjádření prezidenta Zemana, který uvedl, že jmenuje podruhé Babiše premiérem bez ohledu na výsledek referenda v ČSSD. „Mohl tímto vyjádřením podpořit Babiše. Stejně tak ale mohl chtít učinit přítrž všem spekulacím, že by premiérkou jmenoval Šlechtovou nebo Daniela Beneše z ČEZu či Richarda Brabce,“ dodal Best.

„Bez ohledu na různé spekulace platí, že spolupráce mezi Babišem a Zemanem evidentně funguje a prezident chce Babiše za premiéra a je ochoten klidně chvíli vydržet,“ míní americký novinář.

Jestli bude tandem Zeman–Babiš úspěšně jako doteď fungovat i nadále, podle Besta nemůžeme vědět. „Záleží na tom, do jaké míry bude současné chování Babiše pokračovat. Vystupuje a chová se poměrně umírněně v tom smyslu, že máloco komentuje, nevyhledává konflikty, nehodlá zasahovat do ČEZu na valné hromadě, čímž by mohl rozladit Zemana, kdyby třeba chtěl vyměnit Beneše. Je ovšem možné, že tohle Andrej Babiš dělá jen proto, aby získal důvěru a nemůžeme vyloučit, že se potom změní a nebude potřebovat ČSSD, nebude potřebovat Zemana,“ odhaduje analytik.

Nedomnívá se, že by se mohly v budoucnu naplnit některé prognózy, že by se postupně zbavil většiny ministrů za ČSSD z vlády a nahradil je svými. „Je velmi citlivý na to, jak tyto věci vnímá veřejnost, Babiš chce být populární, a kdyby některé ministry vyštval podobně, jak ČSSD vyštvala jeho z ministerstva financí, jeho reputace by tím výrazně utrpěla,“ dodal Erik Best pro ParlamentníListy.cz.

reklama

autor: Radim Panenka

nová totalita

Četl jsem zde váš článek i článek o tom, co Strach říkal a je to svatá pravda. Tato vláda se opravdu snaží umlčet a potlačit jakékoliv jiné názory, lidi, kteří je mají často dost nevybíravě nálepkuje. Kam myslíte, že to povede dál? Nastane nová totalita jak tvrdí Babiš? Myslíte, že tento rozjetý vla...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Kdo seje vítr, sklízí bouři.“ Zbořil: Buďte opatrní. A o čem se nemluví

4:44 „Kdo seje vítr, sklízí bouři.“ Zbořil: Buďte opatrní. A o čem se nemluví

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA O koncepci kdysi populární Hedvábné stezky hovořil politolog Zdeněk Zbořil v …