Fiala si zadělává na konflikt ve společnosti. Ukrajinci, drahota, blokování webů, ignorace odborů... Je zde varování

30.04.2022 9:27 | Komentář

Vláda klopýtá za událostmi, reaguje pomalu, nedostatečně komunikuje a nevede diskusi s odbory a zaměstnavateli. Politolog Lukáš Jelínek zhodnotil, jak si vedou čeští politici v čele státu. A voliči mnohdy vnímají dvojí metr.

Fiala si zadělává na konflikt ve společnosti. Ukrajinci, drahota, blokování webů, ignorace odborů... Je zde varování
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Petr Fiala

„Vláda klopýtá za událostmi. Asi se dá pochopit, že nemá sílu realizovat své vlastní plány, které si vetkla do svého programového prohlášení, protože musí reagovat na krizi energetickou, inflační i válečnou, ale v nich podle mě reaguje velmi pomalu a z pohledu většiny občanů i nedostatečně,“ shrnul Lukáš Jelínek s tím, že vláda se ocitla v pomyslné pasti. „Ocitla se v takové pasti, kde na jedné straně stojí její ideologické poučky o ideálním státu a osobní odpovědnosti občanů, a na druhé straně reálné zájmy veřejnosti, která je sužována stoupajícími cenami od potravin až po benzín a zároveň nízkými platy. Z této situace neumí pořádně vybruslit,“ řekl.

Politolog už dříve pro iRozhlas.cz uvedl, že souběh krizí a vládní neochota přehodnotit striktní rozpočtovou politiku mohou být rozbuškou konfliktu ve společnosti. Pro ParlamentníListy.cz upřesnil, že vláda nesmí o sociálním smíru pouze mluvit, ale také na něm pracovat především v rámci takzvané tripartity a dialogu se sociálními partnery. Upozornil, že zástupci zaměstnavatelů i odborů si stěžují, že je vláda s opatřeními staví před hotovou věc a dělá rozhodnutí, místo aby vedla nějaký dialog. „V okamžiku, kdy je vládě adresována výzva nebo dopis odborů a vláda na takové podněty ani nereaguje a chová se poměrně dost arogantně, že to začíná připomínat aroganci za vlády Petra Nečase a Mirka Topolánka, je to špatně,“ podotkl.

Vláda nedokáže komunikovat s žádnou částí společnosti

Anketa

Podporujete vládní výzvu k udávání tzv. dezinformací?

1%
97%
hlasovalo: 46375 lidí
Prvním krokem by tak prý měl být právě dialog na půdě tripartity, druhý pak vysvětlování vládních záměrů, kroků i úmyslů zavčas lidem tak, aby je dokázali pochopit a připravit se na ně. „Když to neudělá, dopadne to jako tento týden, když rozhodla o mimořádném příspěvku pět tisíc korun na dítě. Jedni vládu kritizují, že pomoc je pomalá, pozdní a nedostatečná, a druzí jí vytýkají, že upustila od svých zásad adresné pomoci. To je hezká ukázka, jak vláda nedokáže komunikovat s žádnou částí společnosti,“ vysvětlil Jelínek.

Jde o věc, která vládu do sociálního konfliktu žene? „Komunikace je první předpoklad a samozřejmě, že kroků musí vláda udělat více. Nestačí například jen monitorovat ceny nebo marže v obchodech u potravin nebo pohonných hmot. Měla by se snažit dělat aktivní kroky, aby se cenová hladina v České republice stabilizovala. Pracují na tom vlády všech okolních zemí, ale pouze česká vláda se staví do role toho, kdo nemá jak, a nechce tu situaci řešit,“ domnívá se politolog. Dle jeho slov se dá pochopit, že se pravicoví politici v čele země snaží držet zásad minimálních zásahů státu a spoléhání na tržní mechanismy, ale pokud stojí o zachování sociální smíru a nechtějí poštvat společenské skupiny proti sobě, pak by měli od monitorování přejít ke konkrétní pomoci dle inspirace ze zahraničí.

Voliči měří slova politiků se stavem svých peněženek

Výroky o tom, jak je třeba se uskromňovat a utahovat opasky, Jelínek označil za kolorit, o nějž se starají politici, kteří nepochopili principy vládnutí a nemají na to, aby uplatňovali exekutivní odpovědnost. „Ideologické propagandistické poučky si voliči asi sotva dokážou představit, když poměřují slova politiků se stavem své vlastní peněženky. Myslím, že politici ukázali, že když se chce, tak v některých oblastech se dokážou chovat rychle a dokážou rychle pomáhat. Pomoc uprchlým Ukrajincům je obdivuhodná a zaslouží si pochvalu. A zároveň to vzbuzuje otázku, proč podobně nereagovali, když chyběly sociální byty nebo místa ve školkách ještě před uprchlickou vlnou,“ upozornil Jelínek s tím, že to platí nejen o pomoci uprchlíkům.

„Stejně tak dokáže rychle poskytnout bianco šek armádě na výzbroj a výstroj, ale podobně není ochotna otevřít rozpočtová stavidla občanům při řešení jejich sociální situace. Tam lidé sledují dvojí metr při chování vlády, a dokud ministrům nedojde, že to ohrožuje i jejich budoucnost a jejich politika otevírá prostor opozici – ať už demokratické nebo extremistické – tak do té doby se bude situace zhoršovat,“ varuje politolog.

Jelínek: Vláda bude muset změnit přístup

Reflektuje česká vláda dostatečně situaci, která se odehrává kolem plynu? „Nejsem si tím úplně jistý. Není jediným možným východiskem ze situace to, že budeme regulovat tok plynu v domácnostech, abychom nemuseli tolik utrácet za energie. A nemusí být řešením přistoupit na platbu za plyn v rublech a pokračovat v obchodních vztazích s Ruskem. Tady existuje i možná cesta společného evropského přístupu k energetické politice, a na to politické reprezentace včetně té české často zapomínají,“ popsal situaci. Připomněl blížící se předsednictví České republiky v Evropské unii. Kdyby prý Česko dokázalo – jako země velmi závislá na Rusku a dalších partnerech – prosazovat myšlenku jednotného energetického trhu a vzájemné solidarity, mohla by to být jedna z cest řešení současné energetické krize.

Jelínek se však obává, že česká vláda tímto směrem příliš neuvažuje, nedělá příliš kroků a zůstává u hraběcích rad českým občanům. „Dříve či později to bude muset změnit, protože pokud se chce skutečně snažit držet se co nejdál od obchodu s Ruskem, bude to znamenat změnu mnohem větší než tu, kterou chtějí politici po občanech.“ Změnu však nelze provést ze dne na den – a mezitím jednotlivé země reagují operativně podle vlastních zájmů.

„To se dá ještě pochopit, politici, nebo ti rozumní, si všímají, aby nešli proti zájmům svých voličů, ale dlouhodobě nebude taková situace udržitelná ani v případě, že s Ruskem budeme obchodovat v rublech. Jde jen o dočasné řešení a je třeba hledat řešení koncepční a dlouhodobé a bude se týkat celé Evropy. A od koho jiného očekávat impulsy, než od členských zemí nebo od země, která bude Evropské unii předsedat,“ připomněl Jelínek.

Snaha proti dezinformacím není efektivní

Dále zdůraznil, že čeští voliči mívají tendenci i ve volbách druhého řádu (komunálních či senátních) vystavovat vysvědčení vládě. Oboje se blíží. „Na tom Fialův kabinet zatím nezapracoval příliš. Pokud se krize nebude zostřovat nějakým příliš rychlým tempem a země se nebude otřásat pod sociálními protesty a nepokoji, může se stát, že v řadě měst a obcí budou voliči rozhodovat podle zkušeností s místní politickou reprezentací,“ řekl politolog a dodal, že výsledky podzimních voleb mohou být i nevyzpytatelné, jestliže se ekonomická a sociální situace zkomplikuje.

Příliš efektivní dle Jelínka není ani snaha vlády v boji proti dezinformacím. „Ti, kdo si chtějí hledat alternativní informace, dezinformace i fake news, dokážou se k nim dostat i jinak než formou zakázaných webů. Informační doba je na tak vysoké úrovni, že se tok informací ve společnosti nedá regulovat či ovlivňovat. Myslím, že mnohem větší význam – než blokování – je soustřední se na mediální výchovu ve školách a na komunikaci politiků, kteří mají odpovědnost, s občany tak, aby jim občané věřili a neměli důvod podléhat zkresleným informacím a lžím. Zakázat médium je jednodušší a pohodlnější, než vyvracet samotné informace, které jsou z tohoto prostředí chrleny. Vláda si ulehčila situaci, ale nemyslím, že zajistila naprostou informační převahu v české společnosti. Tak to není; lidé si dále budou myslet, říkat a navzájem rozesílat, co chtějí,“ dodal Lukáš Jelínek.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Zuzana Koulová

Nemyslíte, že to váš kolega Kalousek vystihl přesně? Nebo v čem nemá pravdu?

,,Nezoufejme. Od 1. června benzin zlevní až o 1,50 Kč/l, protože “sněmovna myslí na lidi” a na čtyři měsíce snížila spotřební daň. Od 1. října benzin tedy benzin opět o 1,50 Kč/l zdraží, ale to už bude po volbách. Marně pátrám po nějakém ještě hloupějším zásahu do spotřební daně, než se povedl nám, ...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Past na Babiše. Jak od Rychetského. Zbořil k volbám na Hrad

7:51 Past na Babiše. Jak od Rychetského. Zbořil k volbám na Hrad

„Zajímavé bude, jak se Babišovo hnutí dokáže připravit na ‚pětikoaliční volební efekt‘ nebo na jiný …