Hajlující faráři, „vepřový" Kalousek, Zemanův přítel Babiš a výhrůžka Sobotkovi. Zdeněk Zbořil se opět rozjel

23.06.2014 16:12 | Zprávy

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA Za boj s větrnými mlýny považuje politolog Zdeněk Zbořil záměr prezidenta Miloše Zemana odbourat v české politické praxi institut politických náměstků, protože to strany zcela jistě nedopustí. Komentuje také opakované střety ministra financí Andreje Babiše a jeho předchůdce Miroslava Kalouska a zamýšlí se nad rolí katolické církve během druhé světové války.

Hajlující faráři, „vepřový" Kalousek, Zemanův přítel Babiš a výhrůžka Sobotkovi. Zdeněk Zbořil se opět rozjel
Foto: Hans Štembera
Popisek: Politolog Zdeněk Zbořil

V nedělním pořadu Hovory z Lán na Radiožurnálu se prezident Miloš Zeman rázně vyslovil proti praxi, kdy koaliční strany obsazují ministerstva, která nemají v gesci, politickými náměstky. „Považuji za naprostou pitomost, jestliže koaliční strany obsazují tzv. politického náměstka, který není odborník a jedinou funkcí je hlídat ministra. Proto podporuji co nejtvrdší verzi služebního zákona, která hnusnou instituci politických náměstků pokud možno vymýtí,“ prohlásil Miloš Zeman.

Také politolog Zdeněk Zbořil si myslí, že by nejbližší ministrovi spolupracovníci měli být výkonní státní úředníci a nikoli političtí náměstci. „Ale to by byl takový zásah do dosavadní praxe, že nevím, zda to má vůbec naději na úspěch. Vždyť miniaturní české politické strany jdou do voleb a do politických bojů jenom proto, aby dostaly své lidi na ministerstva. Dokonce to máme v živé paměti ještě z doby komunistické nomenklatury, kdy si KSČ obsazovala ministerstva, ale nechávala určitý počet míst podřízeným stranám Národní fronty. Ty měly svůj nárok na místa náměstků,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Zdeněk Zbořil.

Stranám jde o protlačení svých lidí na ministerstva

V podobném duchu, jen pochopitelně bez Národní fronty, to pokračovalo i po roce 1990. „Je to totiž jeden z mimořádných zájmů všech politických stran, ať už dopadnou ve volbách jakkoli, aby své lidi prostřednictvím koaličních vlád na tato místa protlačily. Mimochodem proto byl takový odpor proti tzv. opoziční smlouvě, protože ta vylučovala, aby strana s malým počtem poslanců nejen hrála roli nějakého jazýčku na vahách, ale aby prosazovala své lidi do funkcí náměstků. Myslím však, že pan prezident by začal bojovat s větrnými mlýny. Neumím si představit, jak by to politické strany skously,“ konstatuje politolog.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Dobrý den.

Čeho se bojíte víc? STAČILA nebo SPOLU?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Na tom závisí Fialův osud.“ Překvapivě k útoku na Írán

13:21 „Na tom závisí Fialův osud.“ Překvapivě k útoku na Írán

Fialova vláda se postavila jednoznačně proti Íránu a schvaluje americké a izraelské útoky, což se jí…