Je to na stole a Fiala se toho hned tak nezbaví. Babiš mu přichystal past, říká Erik Best

28.06.2022 4:44 | Rozhovor
autor: Radim Panenka

STAN mimo vládu? I takovou variantu nelze podle politického analytika Erika Besta vyloučit. Trestní stíhání celého hnutí Starostů a nezávislých je podle něho méně pravděpodobné, ale opozičním politikům z hnutí ANO prý nelze upřít skvělou přípravu. Naproti tomu vládní činitelé v čele s premiérem Fialou své reakce na korupční skandál podcenili. Vývoj událostí je podle Besta ukázkou vládní slabosti. Analytik a komentátor také varuje ministra průmyslu Síkelu a cituje šéfa německého plynařského gigantu ohledně možného rozpadu EU.

Je to na stole a Fiala se toho hned tak nezbaví. Babiš mu přichystal past, říká Erik Best
Foto: Hans Štembera
Popisek: Erik Best, americký novinář

Bývalý šéf Sněmovny a současný předseda ústavně-právního výboru Radek Vondráček z hnutí ANO v neděli na Primě spekuloval, že by policie mohla trestně stíhat celé hnutí STAN jako právnickou osobu. Zeptali jsme se politického analytika a znalce českého politického zákulisí Erika Besta, zda je takový scénář pravděpodobný a co by to případně znamenalo pro Starosty a nezávislé i pro vládu jako celek.

„Hodnotím to tak, že možné to je. Spíš to ale vnímám jako nepravděpodobné. Celé je to součástí vývoje této kauzy a ukazuje to, že hnutí ANO je připraveno reagovat, komentovat a vystupovat k tématu. Andrej Babiš, Radek Vondráček a další mluví přesně, jasně a jsou připraveni. Zatímco Fiala připraven nebyl, poslankyně STAN Kovářová příliš nevěděla, o čem mluví. Bohužel totéž i moderátorka, takže ta debata byla dost zklamání. Podstatné je, že hnutí ANO variantu trestního stíhání STAN nastolilo, bude se o tom mluvit a druhá strana to bude muset komentovat a říkat, proč se to případně nestane,“ míní Best.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Petra Prokšanová byl položen dotaz

Komunisti

Co dobrého je podle vás na době, kdy tu vládli komunisté? Ano SSR nás osvobodil, protože taková byla dohoda a měl na tom vlastní zájem, a to zmocnit se nás. Demokracie a svoboda pak nenastaly, což je to hlavní, ale konaly se politické procesy a vůbec o všem rozhodovala stranická knížka. Vy tvrdíte, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Erik Best: Teď jde o budoucnost. Pavel chce moc a příklon k Německu

15:30 Erik Best: Teď jde o budoucnost. Pavel chce moc a příklon k Německu

Žádný malicherný spor o účast na jedné akci NATO, ale otevřený boj o moc s cílem oslabit Babišovu vl…