Ještě jedna šance. Odborníci radí detailně Nečasovi, kde vzít hlasy pro ODS

26.03.2013 9:15

POLITOLOGOVÉ Vládu na pravé části politického spektra přebírá TOP 09, ODS v průzkumech volebních preferencí propadá stále hlouběji. Premiér a předseda ODS Petr Nečas je přesvědčen, že občanští demokraté pozici nejsilnější pravicové strany obhájí, protože jsou etablovanou stranou. Politologové předpovídají, že čím blíž k volbám, tím víc budou sílit střety mezi ODS a TOP 09, protože obě vládní strany usilují o stejné voliče, ale nikdo se neodváží odhadnout, kdo nakonec zvítězí.

Ještě jedna šance. Odborníci radí detailně Nečasovi, kde vzít hlasy pro ODS
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda vlády a pověřený ministr obrany Petr Nečas předal osvědčení dalším účastníkům odboje a odporu proti komunismu

„Ideologicky není mezi nimi takřka žádný rozdíl, takže z velké části budou rozhodovat osobnosti, protože značky stran jsou z velké části tvořeny lidmi, kteří stojí v jejich čele,“ řekl ParlamentnímListům.cz politolog Ladislav Mrklas.

Efekt Schwarzenberg bude jen dočasný

Šéf ODS Petr Nečas je přesvědčen, že k vyšším preferencím pomohl TOP 09 „efekt Schwarzenberg“, ale věří, že má jen dočasný charakter. Politologové mají většinou podobný názor. „Jsem pořád přesvědčen, že růst preferencí TOP 09 je přechodná záležitost, která souvisí s Karlem Schwarzenbergem a prezidentskými volbami. Ale vliv má i krize ODS, která se nemůže odpíchnout k nějakému výkonu,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz Ladislav Mrklas. Když bude ODS tak málo čitelná jako dnes, když bude pořád podávat tak matné výkony, nevymyslí žádnou taktiku a strategii na získání důvěryhodnosti a získání voličů, a TOP 09 bude dál sázet na Karla Schwarzenberga a upozadí neoblíbeného Miroslava Kalouska, pak se podle Mrklase může stát, že TOP 09 ve volbách skutečně porazí občanské demokraty. „Ale můj osobní tip a názor je ten, že se na pravici svede ještě velký boj,“ říká. Soudit podle současných preferencí by bylo předčasné.

ODS začíná panikařit

Může tedy ODS nepříznivý trend do sněmovních voleb zvrátit? „Na zvrácení trendu měla velmi dlouhou dobu, protože trend je dlouhodobý, nejde o žádnou novinku. Volby se blíží a ODS začíná panikařit, protože nevidí žádné nástroje, kterými by preference mohla vylepšit. Nabízí se ovšem důležitá otázka, co ODS udělala, aby pokles zastavila. Zatím se zabývá sama sebou a minimálně tím, co chtějí její voliči,“ kritizuje Tomáš Lebeda. Podle politologa Petra Justa i díky tomu se TOP 09, kterou nesužují vnitřní souboje, působí jako stabilnější strana.

TOP 09 má navrch, má podporu médií i společenské elity

Ale nic není zdaleka ztraceno. Ladislav Mrklas připomněl situaci před volbami v roce 2006, kdy ODS byla v podobné situaci, jako je dnes ČSSD. „Vedla rok před volbami nad sociálními demokraty rozdílem dvaceti procent. Zdálo se, že volby dopadnou obrovským triumfem ODS a že ČSSD bude úplně zašlapaná do země, nakonec nastoupil Jiří Paroubek a rozdíl mezi oběma stranami ve volbách byl minimální,“ konstatoval. Proto si myslí, že rok před volbami se nedá nic zásadního vyvozovat, zvláště z tak otevřeného boje, jako je boj ODS a TOP 09, i když připouští, že TOPka má dnes navrch, má podporu médií i velké části společenské elity, což může být to, co jí dělá dnes atraktivnější.

Střety mezi vládními stranami se budou stupňovat

Také politolog Petr Just je přesvědčen, že všechno je ještě hodně otevřené. „Do voleb je ještě dlouhá doba a střety mezi ODS a TOP 09 se budou stupňovat. Karel Schwarzenberg pořád táhne, ale je otázka, zda to nejsou jen dozvuky prezidentské kampaně, kdy byl hodně viditelný,“ shoduje se s kolegy, že růst preferencí pro TOPku může být jen dočasný. Podle šéfa ODS Petra Nečase TOP 09 stojí na dvou lidech. Když prý přijde ODS o Nečase a Martina Kubu, tak se nic neděje, pojede se dál. Ale když prý TOP 09 ztratí Schwarzenberga a Kalouska, tak je podle něj „v háji“.

S knížetem TOP 09 věčně nevystačí

Podle Ladislava Mrklase bude muset TOP 09 dříve či později ukázat někoho jiného než jen Karla Schwarzenberga. „Až dojde na lámání chleba, až si spousta voličů uvědomí, že předsedovi strany už je pětasedmdesát let a že nemůže být jediným možným garantem, že strana bude fungovat další čtyři roky, bude strana muset představit další tváře, které ho budou doplňovat,“ míní politolog. A možná sáhne, jak naznačila prezidentská kampaň, do fanklubu Schwarzenberga, který se utvořil během prezidentské kampaně a v němž figurují lidé, kteří nemají se stranou nic společného. „Nebo na kandidátky mohou jít nějaké výraznější osobnosti starostů a nezávislých, variant je celá řada, myslím, že strana jen s Karlem Schwarzenbergem celý rok nevystačí, to není možné,“ je přesvědčen Mrklas. Petr Just upozornil, že Schwarzenberg má na rozdíl od šéfů ODS a ČSSD charisma, které na voliče působí. Nedostatek osobností nemá ale podle něj jen TOP 09. „Všechny strany jsou personálně vyprázdněné,“ sdělil ParlamentnímListům.cz Just.

ODS s příchodem TOP 09 přišla o mladé voliče

Analytici připouštějí, že nebýt ikony, kterou je Karel Schwarzenberg, TOP 09 by šanci stát se nejsilnější pravicovou stranou určitě neměla. „Dokáže oslovit zejména mladé voliče, na kterých TOP 09 udělala dobrý výsledek ve sněmovních volbách. I v prezidentské volbě to byli zejména mladí a vzdělaní lidé, kteří šéfa TOP 09 volili. Ti asi podpoří stranu i v následujících volbách,“ soudí Tomáš Lebeda. Dříve mladí a střední věkové skupiny volily ODS, ale s příchodem TOP 09 občanští demokraté o podporu mladých přišli a zbyli jim voliči kolem 40 až padesáti let. A i ty ještě ztrácí.

Jen živnostníci ODS nezachrání

Předseda ODS představil svůj plán vládnutí pro zbývající čas do voleb, nazvaný Agenda 2014. Jeho cílem bude prosadit změny, které by dokázaly přesvědčit pravicové voliče, aby se vrátili zpátky k ODS. Chce oslovit živnostníky i vysokoškoláky. Petr Just si není jist, jestli živnostníci ODS uvěří. „Mohou se ptát, proč pro ně neudělala víc v době, kdy byla u vlády,“ namítá.

Voličům vadí propojení na byznys a kriminálníky

Podle politologa Tomáše Lebedy ODS ztratila schopnost sebereflexe. „Vymýšlí nové a nové programy, ale nepochopila, co nejvíc voličům vadí. Že mají největší výhrady k tomu, jaké vazby jsou mezi politiky ODS a podnikatelskými strukturami, různými nelegálně se objevujícími skupinami, které se živí kriminalitou. ODS poškozuje řada podezření z korupce. To je ten problém, na to nestačí přijít s nějakým atraktivním programem pro pravicového voliče a myslet si, že zapomene všechno to, co řada představitelů ODS udělala,“ prohlásil politolog. Politici strany se podle něj odkazují na hodnoty, které dostaly ODS do situace, ve které dneska je.

ODS bude potřebovat alespoň dvacet procent voličů

Mají občanští demokraté šanci získat zpátky své tradiční voliče? „Šance je vždycky, výroky ze strany ČSSD o parazitujících živnostnících připravily vhodnou situaci pro ODS, aby to vytáhla do popředí,“ vysvětlil. Ale nebude stačit získat podporu živnostníků a vysokoškoláků. „ Aby atakovala hranice, které potřebuje, musí dosáhnout minimálně dvaceti procent voličské podpory, bez toho nebude důstojným soupeřem ČSSD,“ upozornil politolog. Podle něj jsou pro občanské demokraty naprostou klíčovou skupinou voličů rodiny s dětmi. To je kategorie, která byla pro ODS velmi úspěšná, jsou to současní čtyřicátníci. „Pokud v této kategorii ODS neuhraje solidní výsledek, tak to živnostníci ani vysokoškoláci nedokáží nahradit. Ale je pravda, že ty skupiny se částečně překrývají, že mezi rodinami je spousta živnostníků i vysokoškoláků,“ připustil Mrklas. Dalším z problémů ODS podle něj je, že výrazně ztratila, hlavně proti volbám v roce 2006, ženy ve věku 30 až 50 let. „To je jejich Achillova pata, to je skupina, na kterou by se ODS měla primárně zaměřit,“ dodává. Tyto skupiny jsou podle politologa pro ODS jako voliči získatelní, na rozdíl od prvovoličů, kde bude velmi složitě hledat nějakou podporu. „Ale mezi těmi, kteří už ODS jednou volili, šance určitě je,“ věří politolog.

Jaký návrat ke kořenům? Ke klientelismu, netransparentním vztahům?

Lebeda kritizuje, že mnozí představitelé ODS volají už deset let po návratu ke kořenům. „Ale co jsou ty kořeny?“ ptá se politolog. „Znamená to tedy ten klientelismus, ty netransparentní vztahy mezi politikou a ekonomikou? To jsou ty kořeny, po kterých někteří členové ODS volají? klade politolog spoustu otázek. A současně upozorňuje, že na jedné straně ODS říká, že je konzervativně – liberální stranou, ale ve skutečnosti jí prý nikdy zvlášť nešlo o to, aby vytvořila nějaký jasný transparentní právní rámec, ve kterém by se podnikalo tak, aby lidé, kteří obcházejí zákon, nebyli zvýhodněni na úkor těch poctivých, kteří zákon neobcházejí. Pak samozřejmě otázky vzbuzuje to, jakým způsobem ODS chce tuto krizi řešit. „Řada představitelů ODS ztratila úplně smysl pro politickou realitu, vzájemně se uvnitř strany obviňují z toho, kdo je čeho viníkem, ale nejsou schopni vidět, jak je voliči vnímají,“ řekl ParlamentímListům.cz Tomáš Lebeda.

Ani příchod Mesiáše by ODS nezachránil

Může zachránit ODS příchod Mesiáše – Václava Klause před volebním fiaskem? „To je velmi šílená představa,“ říká Lebeda. Připouští, že by jako velmi silná a výrazná osobnost část voličů mohl exprezident oslovit, ale další část by prý totálně odradil. „Definitivně by je utvrdil v tom, že ODS je stranou, kterou nemá smysl volit. Ale jestli by konečný součet byl pozitivní, negativní nebo nulový, to skutečně nevím. Myslím, že prezident by měl zvládnout odchod z politiky. Z prezidentské pozice by se mělo odcházet důstojně a ne nějakými pokusy se do politiky vracet. To mi přijde nevhodné,“ dodává politolog.

Jestli má ODS podle něj v něčem šanci, tak v tom, že pravicoví voliči vlastně nemají na výběr. „Protože přesně to, co řadě voličů vadí na ODS, jim vadí i na Kalouskovi, a tudíž ani TOP 09 nemusí být pro všechny věrohodnou alternativou. Štěstím v neštěstí ODS tedy je, že tady není věrohodná alternativa, protože pokud by byla, tak by mohla mít existenční problém,“ konstatoval Lebeda pro ParlamentníListy.cz.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Libuše Frantová

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

V roce 1914 to skončilo válkou. Nyní jsme v podobné situaci, varuje Petr Robejšek

4:41 V roce 1914 to skončilo válkou. Nyní jsme v podobné situaci, varuje Petr Robejšek

ROZHOVOR „Kterýkoliv zástupný konflikt může vést k válečnému střetnutí těch skutečně mocných. Oni pr…