Ještě ke kardinálu Vlkovi a Zemanovi. Bez obalu hovoří Zdeněk Zbořil: Věřící, Táňa Fischerová, novináři, kavárna, restituce...

27.03.2017 6:40 | Zprávy

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA Jaký byl význam hlavy katolické církve za kardinálů Tomáška, Vlka a Duky. Proč došlo k takové deziluzi věřících a co bylo jejím důvodem? Politolog Zdeněk Zbořil se ve svém Rozjezdu zamýšlí nad vývojem v římskokatolické církvi i počty praktikujících katolíků. V souvislosti s rozhodnutím prezidenta Miloše Zemana neúčastnit se pohřbu kardinála Miloslava Vlka také upozorňuje: „Jistě ani on nedoufá, že se mu podaří přesvědčit o své pravdě své nepřátele. Jsou sice věřící, ale nesmiřitelní. Snad jim Bůh odpustí.“ V souvislosti s nízkou cenou české práce Zbořil podotýká: „Víme už, že nejen trh nezná morálku, ale že i lidský život nemá valnou cenu. Ale asi se ta celonárodní účast v ‚národohospodářské loterii‘, ve které jde také trochu o život, stále ještě mnoha lidem líbí.“

Ještě ke kardinálu Vlkovi a Zemanovi. Bez obalu hovoří Zdeněk Zbořil: Věřící, Táňa Fischerová, novináři, kavárna, restituce...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Zbořil

Rozruch vzbudilo rozhodnutí hlavy státu o tom, že se nezúčastní pohřbu kardinála Miloslava Vlka a vyjádří mu úctu v soukromí. Politolog Zdeněk Zbořil na úvod k situaci říká: „Podle sčítání lidu v roce 2011 se v ČR přihlásilo k nějaké víře nebo náboženství 2,1 milionu osob. Z nich tvořili většinu křesťané, kteří se hlásí k římskokatolické církvi. Je jich dnes asi 1,1 milionu (tj. 10,4 %, oproti roku 2001, kdy to bylo ještě  2,7 mil., tj. asi 26,8 %) a ne všichni jsou praktikující katolíci.“ Pro katolickou církev je podle Zbořila tedy problémem nikoli snad odpadlictví od víry, ale od církve. „A protože víme z vášnivých parlamentních diskusí, že se předpokládá také její význam kulturní a společenský, musíme se nad tímto jevem zamýšlet a ptát se, jaký byl význam hlavy katolické církve za kardinálů Tomáška, Vlka a Duky. Proč došlo k takové deziluzi věřících a co bylo jejím důvodem,“ uvedl politolog.

Zbořil dále popisuje: „Všichni jmenovaní se starali o blaho církve za jiných politických okolností a každý se choval jinak k otázce tzv. církevních restitucí. Kardinál Tomášek tento problém vyřešil již v roce 1991, kardinál Vlk se pustil do války o Hrad a Svatovítskou katedrálu s energií až nadbytečnou. Tím se dostal do sporů s vládami ČR a shodou okolností v jedné době byl jedním jejím předsedou Miloš Zeman. Co všechno si pánové řekli, se asi už nedozvíme, ale hořkost z té doby v obou zůstala. U pana kardinála až do posledních dnů jeho života. Teprve kardinál Duka, ačkoli také usiloval o splnění přání, ‚co bylo ukradeno, musí být vráceno‘, se přece jen uměl na vysoké úrovni dohodnout s oběma posledními prezidenty o neurážejících vztazích mezi hlavou státu a hlavou římskokatolické církve.“


 
„Nikdo asi nezapomene, že se ukradené vracelo jenom někomu a že 15 členů jednoho řádu nabylo majetek v hodnotě 20 miliard Kč. Tuto zprávu publikovala v minulém týdnu snad všechna média v ČR, a překryla tím všechny obhajoby církevních hodnostářů této podivné ‚restituce‘. Pokud si současné vedení ČSSD myslí, že se zapomnělo i na její předvolební hesla, je to sice možné, ale právě nedodržení tohoto slibu jim asi tentokrát jejich voliči, nebo alespoň konkurenční politické strany, nezapomenou.“
Připomenout můžeme, že veřejnost se o rozhodnutí Hradu dozvěděla vysvětlením mluvčího Jiřího Ovčáčka, který uvedl: „Pan prezident zašle na pohřeb smuteční věnec prezidenta republiky, což je dostatečné vyjádření úcty k zesnulému. Pan prezident není pokrytec jako někteří politici, kteří vydávají tklivá prohlášení, a přitom zcela nedávno pořádali billboardové kampaně proti církvi.“

Že by se Kalousek zbavil charakteristického slovníku?

Po uvedeném oznámení z Hradu přišla řada velmi ostrých reakcí. Například šéf TOP 09 Miroslav Kalousek označil Zemana za burana a postoj odsoudili i další politici. Herečka, moderátorka a politička Táňa Fischerová říká, že Zeman „nepochopil, že má sloužit té funkci, která je nad osobní libostí či nelibostí. Prostě tohle je obraz jeho světa, neboť pan kardinál se o něm vyjádřil někdy v historii kriticky, takže on to proměňuje v tohle. Ovšem to je přesně to, co prezident dělat nemá,“ uvedla. „Oba vámi citovaní politici (paní Fischerová chtěla dokonce kandidovat na prezidentskou funkci) stojí v první řadě kritiků nejen Miloše Zemana, ale také jeho prezidentského úřadu. Co na to říct? Je to ‚jejich obraz světa‘ (slovy paní Fischerové), a že by se pan Kalousek dokázal zbavit svého dnes už charakteristického slovníku, který vypovídá víc o něm než o těch, kterým jsou jeho nadávky určeny, v to může doufat snad už jen papež František,“ reagoval Zbořil.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

Německé návrhy na změny v EU

Unijním státům, které podle nové německé vlády nerespektují „principy právního státu“, mají být prý důsledně pozastavovány finanční prostředky a omezována hlasovací práva. Je to pravda, a co vy na to? A je vůbec možné, aby jeden stát měnil legislativu celé EU, a to i bez toho, aby s tím souhlasily v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jako covidová opatření, bude to ošklivé. Erik Best k boji mezi EU a Trumpem

14:20 Jako covidová opatření, bude to ošklivé. Erik Best k boji mezi EU a Trumpem

Situace mezi USA a Evropou se může vyostřit a na obyvatelstvo mohou dopadnout srovnatelně silná omez…