Když jsem viděl Schwarzenberga a Kocába gratulovat Čaputové. A Halík jí dělal křížek na čele... Doktor Zbořil připomíná velký přešlap Havla

08.04.2019 10:55

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA Nejen přetrvávajícímu nadšení z volby slovenské hlavy státu se věnuje v dnešním Rozjezdu politolog Zdeněk Zbořil. Komentuje také snahu odvolat Václava Klause ml. z pozice předsedy školského výboru a k situaci v ODS podotýká: „Stačilo si jen spočítat, na kolika místech je pan dr. Baxa (a jak říkal pan rada Vacátko) ‚rozpracovaný‘. Nemuseli by si pak stěžovat, kdo všechno je nemá rád, a další týdny se dohadovat, kdo to zavinil.“ K omluvě českého prezidenta v Rakousku Zbořil přidává svůj komentář: „A protože prezident Zeman během této cesty nezemřel, jak mu v Praze i v Brně přejí mnozí obhájci evropských hodnot, našel se alespoň přešlap Její Excelence Ivany Červenkové a byl z toho sólokapr.“

Když jsem viděl Schwarzenberga a Kocába gratulovat Čaputové. A Halík jí dělal křížek na čele... Doktor Zbořil připomíná velký přešlap Havla
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Zbořil

Slovensko se pyšní prezidentkou Zuzanou Čaputovou, první ženou, která usedne v zemi pod Tatrami do tak vysoké funkce. Česko zatím nikdy prezidentku nemělo, ani premiérku. „Ta doba se blíží,“ míní však poslankyně ODS Miroslava Němcová, která měla v roce 2013 velmi blízko k funkci premiérky. Dvakrát také odmítla kandidaturu na Hrad, do třetice to zváží. Psal o tom server iDNES.cz. Němcová v současné době nad tím, zda by mohla kandidovat v nadcházejících prezidentských volbách, přemýšlí. „Nevím, v jaké budu pozici a v jaké zdravotní a rodinné situaci. Nemohu teď říkat ano ani ne. Není to ale úplně vyloučeno,“ poznamenala Němcová, která se domnívá, že ženy na tom v české politice špatně nejsou.

„Paní poslankyně už od konce devadesátých let byla proti ‚zvýhodňování žen‘ v politice a je to zřejmě jedna z věcí, o kterých je dodnes pevně přesvědčena. Já mám na to jiný názor, ale o mé názory v takových případech nejde. Je to věc zákonodárců a možná ani ne dvou set, ale dokonce i 281. Pokud ‚přemýšlí‘ o svých možnostech kandidovat v příštích prezidentských volbách, je to podle mého názoru předčasné a neměla by svůj význam pro českou politiku přeceňovat,“ uvedl politolog Zdeněk Zbořil. „V posledních letech nejsou ohlasy na její politická rozhodnutí příliš nadšené a je, při vší úctě k jejímu věku, nejméně o jednu generaci jinde než např. paní Čaputová na Slovensku. A předpokládám, že čeští ambiciózní konkurenti paní Němcové budou o prezidentskou funkci také usilovat,“ dodal. 

Anketa

Co jíte raději?

93%
7%
hlasovalo: 5882 lidí
Radost z Čaputové má i ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. Podle jejích slov totiž ženám patří budoucnost. „Slovenská politika se mi zdá ještě více maskulinní než česká a výsledek prezidentské volby na Slovensku pro mě byl příjemným překvapením,“ podotkla Maláčová. „Paní ministryně je známá svou výraznou asertivností, a tak se tomuto jejímu vyjádření nemůžeme divit. Je díky své funkci jistě dobře znalá demografických dat o populačním vývoji v ČR, a proto si může dovolit tvrdit, že ‚ženám patří budoucnost‘. Je však také otázkou, zda její tvrzení je fakty doložená prognóza anebo jen emocemi podpořená věštba. Tak trochu připomínající kněžnu Libuši a staročeskou pověst o ‚dívčí válce‘, kterou známe z bájného vyprávění starců,“ reagoval Zbořil.

Svět patří nám se Zuzanou Čaputovou?

Vítězství Zuzany Čaputové i přes nízkou volební účast nepřestává v Česku těšit umělce. Mezi těmi, kdo její zvolení považují za něco převratného, je například Tomáš Klus. „Slovensko včera vyhrálo své volby! S napětím jsem sledoval cestu, která se z malé stezky rozrostla v suverénní dálnici s mocí rozhánět stesky. Rétorika této dámy je blažení pro srdce, nadějí pro duši a mysl to stimuluje k víře, žeNÁM patří svět, že stačí jen najít odvahu a stát (si za sebou). Slyšet z politických úst slovo soucit je učiněný zázrak. Nad Tatrou sa blýská na lepší časy. Páni, to je paní! Gratuluji,“ napsal na sociální síti Klus.

„Paní Zuzaně se zaslouží gratulovat, ale neměli bychom se unáhlit. Když jsem v ČT viděl, jak ji vše nejlepší přejí Karel Schwarzenberg, Michael Kocáb a křížku na čelo se jí dostalo i od Tomáše Halíka, vzpomněl jsem si, jak v roce 1991 dostala na návrh Václava Havla a jeho blízkých Nobelovu cenu míru barmská disidentka Aun Schan Su Ťij, které holdoval nejen Barack Obama, ale i celé Forum 2000. Mělo to tehdy také skoro povahu chvalořečení,“ uvedl politolog. „Dnes už, vlastně skoro tři roky, jí odebírají ve světě čestná občanství a odsuzují ji za schvalování genocidia islámských Rohingyú. My ji potichu označujeme za velezrádkyni ideálů VH, a tak je možné, že se dnes může mýlit i pan Klus. A to nechci připomínat dnes na Ukrajině trestně stíhanou Nadiju Savčenkovou, kterou Miroslav Kalousek vyznamenal pověstnou šavlí a bruselský pan dr. Pavel Svoboda kvůli ní organizoval v kuloárech Evropského parlamentu protestní hladovku. I tací zde citovaní političtí šampioni se mohou mýlit, a dokonce tak činí i opakovaně,“ dodal.

Fotogalerie: - Čekání na Robinsona

Po zrušené konferenci ve sněmovně se Tommy Robinso...
Po zrušené konferenci ve sněmovně se Tommy Robinso...
Jana Volfová
Jana Borkovcová
David Rath
Po zrušené konferenci ve sněmovně se Tommy Robinso...

Klaus zůstal. A co promyšlenější taktika?

Václav Klaus mladší zůstává předsedou výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu. Členové kandidáta Martina Baxu nepodpořili hlavně kvůli kumulaci funkcí. „Některé opoziční strany si zvykly na neustálé a neúspěšné odvolávání členů vlády, premiéra a v Senátu jsou i ti, kteří chtějí ‚odvolat‘ prezidenta. Různé politické strany se o něco podobného pokoušely i v minulosti, ale tentokrát, když šlo o vyloučení syna zakladatele ODS, to mělo pokračování i v odvolávání téhož z funkce předsedy jednoho z parlamentních výborů. O tom dnes prohlašují někteří poslanci, že je veledůležitý,“ komentuje Zbořil. „Snad ano, ale pak si mohli spočítat, jakou může mít jejich odvolávací akce podporu a zda se v tajné volbě nemohou někteří členové ODS rozhodovat jinak, než si přeje předseda a vedení strany. A protože dosud ani v ODS neplatí princip stranické disciplíny, mohli brát v úvahu, že to dopadne jinak, než by si všichni jako jeden muž a jedna žena přáli. Odvážný krok, rozhodnutí o vyloučení Klause jr. ze strany a odvolání z parlamentní funkce může přinést celé ODS nové starosti, ale také by se ‚u nich doma‘ mohli zamyslet nad tím, že i pro jednání v PS je třeba mít nějakou promyšlenější strategii a taktiku,“ dodal.

Předseda strany Petr Fiala, který se od jeho vyloučení proti Klausovi ostře vymezuje, se pustil do stran, které odmítly Baxu zvolit: „Svým rozhodnutím zavedli členové školského výboru nové zvyky v PS: kádrování kandidátů jiných stran a nerespektování pravidel. Je to prolomení dosavadních zvyklostí v PS i porušení pravidla poměrného rozdělení míst v čele výborů.“ A pak ještě na sociální síti připsal: „ODS bere na vědomí tento mocenský krok dalších parlamentních stran a bude na něj při svém dalším postupu v PS adekvátně reagovat.“ A co tedy máme očekávat? „Brát na vědomí sice ODS, respektive Petr Fiala, může cokoli, ale snad stačilo si jen spočítat, na kolika místech je pan dr. Baxa (a jak říkal pan rada Vacátko) ‚rozpracovaný‘. Nemuseli by si pak stěžovat, kdo všechno je nemá rád, a další týdny se dohadovat, kdo to zavinil,“ reagoval Zbořil. „ODS trpí jakýmsi syndromem opožďování se už od posledních voleb do PS, a proto její reprezentanti přicházejí někdy i s dobrými nápady často nejméně o pět minut později. Někdy i o trochu víc,“ dodal.

Nespokojení s tím, že je Václav Klaus ml. stále předsedou výboru, jsou ale i další poslanci. Například poslanec ČSSD Petr Dolínek nepovažuje za správné, aby Klaus školský výbor vedl, a proto zváží projednání celé věci na schůzi Sněmovny v polovině dubna. „Nechci zasahovat do sporů v ODS nebo řešit dohody o obsazení výborů. Mně nejvíce ze všeho vadí výroky Václava Klause, to považuji za nejpodstatnější na celé věci,“ vysvětlil pro Aktuálně.cz Dolínek. „Poslanci by měli minimálně vyzvat členy školského výboru, aby Václava Klause odvolali. Mě velmi překvapilo, že se vůbec nezabývali podstatou toho, jak se vyjadřuje,“ postěžoval si Dolínek, který se před tím, než jednání o Klausovi navrhne Sněmovně, chce prý poradit s předsedou poslaneckého klubu ODS Zbyňkem Stanjurou.

„Někteří páni poslanci i paní poslankyně opakovaně upozorňují veřejnost, že se při zasedáních PS trochu nudí. A také oni nepřicházejí se svými nápady včas. Že pana Dolínka zajímá, co se děje zrovna v ODS, je sice pozoruhodné, ale nejsem si jistý, zda je to účelné. Když už si svou pověst poškodila sama ODS, proč se musí snažit o něco podobného i ČSSD? Navíc pro veřejnost není zajímavé, na čem se dohodnou pánové Dolínek a Stanjura, jako to, že se budou ‚radit‘ právě tito dva páni poslanci. Že by snad ještě chtěli ‚odvolat‘ někoho jiného? Nebo se snad bojí, že Václav Klaus jr. bude v PS hlasovat jinak, než by si v ČSSD přáli?“ ptá se Zbořil.

„Co na české politice zajímá pana Šarapatku, zase nezajímá mne.“

Moderátor Luboš Xaver Veselý sdílel další díl svého pořadu Xaver Live. „Tento díl netočím rád. Ale než by se člověk nechal vláčet spoustou nepravd, může aspoň na svém kanále sdílet pravdu,“ zahájil video, jež se věnovalo Zdeňku Šarapatkovi, členu Rady České televize, s odkazem na jeho komentář na Forum24.cz o soukromém mejdanu Zemanových lepšolidí. V něm totiž Šarapatka uvedl, že se akce účastnil i Xaver Veselý, ten to ale odmítá. „Zdeněk Šarapatka je bývalý a asi i současný posluhovač politiků. Sloužil u Stanislava Grosse, sloužil u Miloše Zemana,“ popisoval Xaver Veselý. „Miloše Zemana jsem se ptal, proč byl Zdeněk Šarapatka vyhozen z jeho služeb. A prezident Zeman mi vysvětlil, že pro křiváctví, podlost a neschopnost,“ dodal. „Musím se přiznat, že mne názory a činy pana radního Šarapatky už dávno nezajímají. Na rozdíl od pana Veselého si to mohu dovolit, a tak mu mohu jen napsat, že mu jeho úděl nezávidím,“ reagoval Zbořil. „To, jak se pan Šarapatka léta vyjadřuje a co ho na české politice zajímá, zase nezajímá mne a jen se divím, jak se mohl stát členem Rady ČT. Slova pana prezidenta jsou tvrdá, ale asi má ještě více informací než já a než voliči členů Rady v PS, kteří jsou vinni tím, že v této instituci nepříliš dobré pověsti pan Šarapatka zasedá,“ dodal.

Moderátor Luboš Xaver Veselý také upozornil: „Byli to právě poslanci České republiky, kteří zvolili tohoto člověka do Rady České televize. Byla to odměna za tyto servilní rozhovory, kdy se ptá předsedkyně Poslanecké sněmovny, jak peče vánoční cukroví. Není to náhodou tak, že pro politiky pan Šarapatka v těchto pořadech dělal úplně normálně PR? Znáte někoho servilnějšího v rozhovorech?“ zeptal se Xaver Veselý a pustil ukázku s Miroslavou Němcovou, kdy ještě v roli předsedkyně Poslanecké sněmovny vyprávěla o tom, jak se těší na Vánoce. Ironicky pak Veselý podotkl, že to je „novinářská elita.“ „Tolik informací o tom, jak se která audiovizuální nebo tištěná média chovají k těm, kteří je chválí, nebo haní, nemám. A také si nemyslím, že paní Němcové dělají PR. Ona ‚podniká‘ v jiné branži, a její popularita je spojena s jinými rohlíčky než s těmi vánočními,“ uvedl Zbořil.

Omluva od prezidenta… „A byl z toho sólokapr“

Anketa

Chcete, aby Václav Klaus ml. šel do sněmovních voleb s vlastní politickou stranou?

92%
8%
hlasovalo: 15722 lidí
Prezident Miloš Zeman se omluvil bývalému starostovi Vídně Michaelu Häuplovi za to, že řekl, že za jeho vlády radnice neposlala vídeňské českojazyčné Komenského škole ani šilink. Oznámil to na sociálních sítích mluvčí Hradu Jiří Ovčáček s tím, že se omluvila i česká velvyslankyně v Rakousku Ivana Červenková, která Zemanovi poskytla nepřesné informace. Diplomatka se za to prezidentovi omluvila i před novináři na závěrečném brífinku. „Pan prezident měl, pokud jsem mohl sledovat (a Rakouskem jsem právě projížděl), docela nabitý program a význam jeho pobytu v Rakousku odpovídal povaze vzájemných vztahů mezi ČR a Rakouskou republikou. Zdálo se mi ale, že informace v českých médiích, jak je konečně zvykem už skoro celé dva poslední roky, se neúnavně týkaly brexitu a o tom, co na cestě bylo zajímavé nebo nezajímavé, jsme se spíše dovídali z informací prezidentova mluvčího,“ uvedl Zbořil.

„A protože prezident Zeman během této cesty nezemřel, jak mu v Praze i v Brně přejí mnozí obhájci evropských hodnot, našel se alespoň přešlap Její Excelence Ivany Červenkové a byl z toho sólokapr. Skoro jako kdyby na tiskovce někdo ukradl nějakou tužku,“ dodal a pokračoval v komentáři: „Pokud jde o tento omyl – stává se to i v lepších rodinách. Američtí prezidenti si, pokud jde o Československo nebo Českou republiku, také na přesnost nepotrpí. Pamatuji dokonce, jak si Václav Havel spletl Karla Velikého s Karlem IV. A ani tehdy se EU nerozpadla. Dokonce ta omluva pana prezidenta i paní velvyslankyně pomohla rozšířit informace o Komenského škole ve Vídni, o které ani mnozí nástupci E. E. Kische nevěděli.“

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

STAN padají preference a už s nimi nikdo nechce do páru

Severočeský podnikatel Tomáš Horáček, který byl obviněn v případu údajné manipulace se zakázkami v Severočeských nemocnicích, našel podle informací deníku Právo zastánce na politické scéně. Za Horáčkovu první chráněnou dílnu měl lobbovat předseda komunistů Vojtěch Filip. Filip se kvůli kontrolám obrátil na ředitele ústeckého finančního úřadu Jana Havlíčka a upozorňoval ho na možnou šikanu podnikatele Horáčka ze strany Havlíčkových podřízených. Podle STAN by měl Filip odstoupit z pozice místopředsedy Poslanecké sněmovny.

„Za cizokrajné slovo lobbing se dá schovat cokoli. Ve STAN a v Právu už zřejmě vědí, co se doopravdy stalo. Buď se pan místopředseda PS účastnil nějakých tajných nebo netajných schůzek, v pološeru prosil, žádal, vynucoval si z titulu své poslanecké nebo stranické funkce, nebo chtěl morálně či materiálně uplácet kvůli panu Horáčkovi, anebo dokonce ku prospěchu svému nebo ku prospěchu KSČM,“ uvedl politolog. „To je ještě mnoho otázek, na které neznáme odpovědi. Jednu však známe zcela jistě. STAN padají preference, nikdo s nimi už nechce ani do páru, tak si vzali na mušku JUDr. Vojtěcha Filipa. Zatím nevíme, zda jednal jako předseda PS či KSČM, nebo poskytoval právní služby. Je to v posledních dvou letech stále stejné. Ještě nikdo neví, co se vlastně stalo, ale už se volá po svolání schůze PS a po jejím alespoň půldenním zasedání. A zase budou ‚naši‘ alespoň chvilku v televizi.

Udělat z ‚upozornění na možnou šikanu‘ zrovna lobbing je sice u nás doma běžný, ale přece jen pozoruhodný výkon právního intelektu,“ dodal.  

Pirátům je stále častěji od některých kolegů přisuzováno „papalášské chování“. Žlučí Piráti pohnuli nejen TOP 09 i zahraniční cestou do USA, která Prahu vyšla na 300 tisíc korun. Není to tak dlouho, co se na sociální síti primátor hlavního města Zdeněk Hřib z České pirátské strany chlubil služební cestou na Tchaj-wan, na kterou vyrazil spolu s manželkou, pirátským poslancem Jakubem Michálkem a jeho přítelkyní a zastupitelkou Michaelou Krausovou. Ta mimochodem měla problém kvůli natáčení soft porna, za což ji šéfredaktor MF Dnes Jaroslav Plesl neváhal označit „PornoMíša“.

„Je to zase jeden pseudoproblém, který má odvádět pozornost třeba i od toho, co dělají reprezentanti Pirátů v pražském zastupitelstvu. Je pravda, že se o Senátu a Poslanecké sněmovně již na začátku devadesátých let tvrdilo, že je to nejdražší cestovní kancelář v republice, ale doufejme, že už existují i na této úrovni kontrolní mechanismy či likvidátoři cesťáků, kteří vědí, jak dohledat, zda se to s úhradami cestovních výloh nepřehání. Myslím si ale, že je v celé věci velká dávka škodolibosti a snahy vysvětlit Pirátům, že jejich volební heslo Pusťte nás na ně! by mohlo inspirovat i někoho jiného. Zvláště když jsou na krku volby do Evropského parlamentu,“ uvedl Zbořil.

„Také to pomlouvání paní nebo slečny Krausové je tak trochu nevkusné. Zřejmě jde hlavně o pana Michálka, stejně jako šlo o předsedu vlády Nečase a využily se k jeho dehonestaci hříchy paní Nagyové. Kdo nezapomněl, co se odehrávalo v PS PČR v devadesátých letech, nebo dokonce na mnoha vládních místech mimo Prahu, mohl by to snad slečně/paní Krausové při jejím mládí odpustit,“ uzavřel dnešní Rozjezd Zdeněk Zbořil.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Daniela Černá

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Putin díky nám vítězí. Zvykejte si.“ Spencerová a sever Sýrie: Všichni už se dohodli kromě nás. S Kurdy je to jinak

8:24 „Putin díky nám vítězí. Zvykejte si.“ Spencerová a sever Sýrie: Všichni už se dohodli kromě nás. S Kurdy je to jinak

OKNO DO SVĚTA TEREZY SPENCEROVÉ „Rusko ze všeho nejvíc mistrně využívá našich chyb, a čím víc jich n…