Kolaps ČSSD, po kterém Zeman přitlačí ke zdi úplně všechny. Tak to zatím vypadá

21.10.2013 15:21

POLITOLOGOVÉ Poslední průzkumy naznačují pokles ČSSD, naopak posílilo hnutí ANO a Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury. Politologové Jan Bureš a Jan Kubáček ParlamentnímListům.cz řekli, v čem sociální demokraté zaspali, či zda může Andrej Babiš nakonec uspět navzdory nestabilním voličům strany, která má rozporuplný program. Řeč byla také o tom, jakou roli zřejmě sehraje Miloš Zeman: Půjde o roli mnohem aktivnější, než politikům bude příjemné.

Kolaps ČSSD, po kterém Zeman přitlačí ke zdi úplně všechny. Tak to zatím vypadá
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Miloš Zeman diskutoval s občany v Kolíně
reklama

Anketa

Máte obavy ze vzestupu hnutí ANO?

67%
33%
hlasovalo: 9206 lidí

Preference ČSSD stále klesají. Zda bude levice nakonec schopna sestavit vládu, není v tuto chvíli jisté. Vyplývá to z průzkumu společnosti Jana Herzmanna, který porovnal nejlepší a nejhorší výsledky jednotlivých stran ze sedmi publikovaných a dvou nezveřejněných průzkumů. Sociální demokraté podle srovnání průzkumů nepřekročí vysněných třicet procent. Jejich maximum se pohybuje lehce nad sedmadvaceti procenty. Odhad společnosti Herzmann je, že ČSSD nakonec získá asi dvacet čtyři a půl procenta hlasů.

Jen silná vláda může prosadit dobře fungující stát

Zřejmě i proto už sociální demokraté volí jinou taktiku a upouštějí od sebevědomého hesla: „Prosadíme dobře fungující stát“ a namísto něj nyní hovoří o tom, že takový stát může prosadit jen silná vláda. Alespoň to je patrné z posledních spotů sociálních demokratů. V jednom z nich také varují před novými stranami, připomínají, jak to dopadlo, když dali lidé důvěru Věcem veřejným. V dalším videu útočí na Tomia Okamuru, Andreje Babiše a SPOZ. 

ParlamentníListy.cz pro vás vyfotily ty nejzajímavější poškozené i nepoškozené plakáty politických stran:

Politické strany podcenily míru nespokojenosti voličů

Do jaké míry mohou s novou strategií uspět a proč vůbec klesají preference ČSSD? „Seriózní analýzy se budou moci udělat až po volbách. Otázka je, jestli takový propad skutečně ČSSD mít bude. Nicméně se mi zdá, že to může mít několik příčin. Na jedné straně možná až málo výrazná kampaň sociální demokracie, která je vidět jen na billboardech, dělá jí potíže zaujmout veřejnost razantnějšími postoji. Myslím si, že ve chvíli, kdy proti standardním politickým stranám vystartuje poměrně agresivní kampaň nových hnutí jako ANO, strany se dost obtížně brání, protože jakousi zodpovědnost za stát měly,“ hodnotí pro ParlamentníListy.cz současnou pozici ČSSD politolog Jan Bureš.

Do jisté míry podle něj všechny standardní politické strany podcenily míru nespokojenosti veřejnosti s dosavadním přístupem politiků ke způsobu nakládání s veřejnými prostředky. „Mám obavu, že Andrej Babiš je úspěšný tím, že kritizuje velmi tvrdě korupci, předražené veřejné zakázky. U standardních stran, včetně sociální demokracie, která kritizovala korupci v uplynulých sedmi letech vlád pravice, by bylo asi záhodno, aby i veřejně v posledním týdnu přitvrdila svůj postoj vůči těmto systémovým záležitostem a slíbila, že nepřipustí předražené zakázky a podobné záležitosti,“ doplnil Bureš.

K nové výzvě k nevolení nových stran a upřednostnění silné sociální demokracie Bureš říká: „Určitě tím mohou voliče zaujmout, protože voliči viděli, že když se do vlády dostaly nové strany, které neměly zkušenosti s politikou, nebyly programově či ideově sjednocené jako Věci veřejné, tak to politiku ještě zkomplikovalo, znepřehlednilo a pro voliče ji učinilo více nepředvídatelnou a chaotickou. Voliči proto touží po jasné, přehledné politice a v tomto smyslu je logické heslo sociální demokracie, že potřebuje silný mandát, aby se nemusela opírat o žádné nestandardní hnutí a mohla vytvořit programově čitelnou vládu.“

„Určitě může některé voliče přesvědčit, že není dobré riskovat volbou ANO další nestabilitu a stojí za to udělat kompromis a podpořit spíše sociální demokracii, která byla hlavní opoziční stranou vůči vládě. Ale obávám se, že samo o sobě to stačit nebude,“ řekl dále Bureš s tím, že sociální demokracie by se měla ještě otevřeněji distancovat od způsobu vládnutí předchozích vlád.

ČSSD musí převzít Babišovu rétoriku

„Obávám se, že dost těch voličů, kteří přebíhají k hnutí ANO, si řeknou, že když zvolí sociální demokraty, tak to bude stejné jako dřív – oni usednou do vládních křesel a politici a jejich kamarádi zase budou ze státního rozpočtu sát peníze pro sebe na různé kšefty, korupci a tak dále. Sociální demokracie by proto měla zcela jasně říct, že si je tohoto rizika vědoma, že si je vědoma toho, že voliči hlasem pro ANO dávají najevo, že tohle nechtějí. Veřejně by proto měla slíbit, že bude se státem zacházet jinak než předchozí vlády, bude se účinně snažit vymýtit korupci a dá jasně najevo, že každý její politik, který bude přistižen při korupci nebo předražené zakázce, bude muset odejít. Když to řeknu velmi brutálně: Oni musí trošku převzít Babišovu rétoriku,“ míní Bureš.

Babišovi voliči volí zajíce v pytli. Vědí to?

Z průzkumů také vyplývá, že ANO by nyní získalo asi patnáct procent hlasů. Maximum, které mu přiřkl jeden z průzkumů, je ale až devatenáct procent, čímž by Babiš přeskočil i komunistickou stranu. Toto hnutí má však podle průzkumů nestabilní voliče. Mohli by se ale i přesto rozhodnout pro Andreje Babiše právě na základě předvolebních výsledků?

„Myslím si, že ne, že v případě těch, kteří dávají v průzkumech najevo, že chtějí volit Babiše, jde o určitou míru naštvanosti a chtějí ukázat, že se chtějí pomstít těm velkým politickým stranám. Ale problém je, že voliči, kteří chtějí volit Babiše, a teď je to otázka, jestli jsou si toho vědomi, nebo ne, ale fakticky oni nevědí, koho volí. Je to pro ně zajíc v pytli. Oni vidí jen toho Andreje v čele, ale nevidí už žádný jasný program, protože v něm je dost návrhů, které jdou přímo proti sobě a jde tak o slepenec pravicových a levicových myšlenek. Nemá to žádnou jasnou logiku, neříkají, jakým způsobem své návrhy prosadí. Navíc slibují tak zásadní kroky, na které by potřebovali mít dvaapadesát procent poslanců v Parlamentu a pokud budou stranou, která bude mít třicet nebo čtyřicet poslanců, tak sami nebudou schopni tento program realizovat a akorát se zesměšní,“ uvedl Bureš.

„Voliči by si měli uvědomit, a myslím si, že si to do jisté míry i řada z nich uvědomuje, že je to do značné míry zajíc v pytli, že vůbec neexistuje jistota, že se toto hnutí po volbách nerozpadne, že lidi v něm spojuje jednotný ideový pohled na svět jako u těch standardních stran, a tudíž si myslím, že když by sociální demokracie ještě v těch posledních dnech rozumně argumentovala a dala i najevo, že rozumí těm důvodům, proč lidi chtějí volit Babiše a že ona sama bude důsledně dbát na to, aby došlo k razantnějším změnám v politice, které si ti voliči přejí, tak by mohli voliče přetáhnout od Babiše zpátky,“ nastínil možný vývoj Bureš.

A pokračuje: „Samozřejmě problém je z hlediska sociální demokracie, že je evidentní z těch výzkumů, že těch voličů ČSSD, kteří přecházejí k Babišovi, není tolik, respektive je jich dost pro sociální demokracii. To jsou ti voliči, kteří jí budou chybět do většiny, ale z hlediska Babiše je jich asi dvanáct procent, což zase není tolik. Navíc většina těch voličů, kteří utíkají k Babišovi, jsou bývalí voliči ODS a TOP 09 a hlavně Věcí veřejných. Jsou to takzvaně přelétaví voliči, kteří mění poměrně často názor a nemají nijak pevně ukotvený ideový pohled na svět a tím pádem nejsou voliči určité strany, ale jsou spíše náchylní k tomu volit každé volby někoho jiného,“ dodal.

Emocionální Okamura střílí od boku

Na otázku ParlamentníchListů.cz, zda potenciální voliče Úsvitu přímé demokracie Tomia Okamury může uklidnit fakt, že v posledních průzkumech strana posilovala zhruba o dvě procenta a teoreticky by se tedy mohla dostat do Poslanecké sněmovny, Bureš řekl: „Těžko říct, protože u stran, které se pohybují kolem hranice procent, navíc průzkumy samy přiznávají jedno a půl procenta možnou odchylku, jistota není. A ještě větší nejistota panuje ohledně toho, jak by se choval, kdyby se do Parlamentu dostal.“

Zatímco Andrej Babiš si je podle Bureše zřejmě vědom základních pravidel fungování politiky a je tu naděje, že se jeho hnutí transformuje do standardní politické strany, tak u Tomia Okamury je to jinak. „Okamura je emocionální, střílí nápady od boku, nemá vlastně promyšleno, co chce dělat. Jeho hnutí je vysloveně protestní. Ani nemluví moc o ekonomice, jeho ústřední téma je více méně odvolatelnost politiků, což je samozřejmě populární u voličů, ale oni sami by si měli uvědomit, že to, že budeme mít právo při nějaké většině v nějakém okrsku politika odvolat, samo o sobě neřeší problémy této země.  Okamura se vymezuje pouze negativně a chybí pozitivní program,“ tvrdí Bureš.

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • místopředseda PS PČR

Nepředvídatelný prezident

Americký novinář a analytik Erik Best v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz řekl, kdo po volbách ovládne situaci. Podle něj je možné, že se na sestavení vlády dohodne s prezidentem Andrej Babiš. Politolog Bureš tuto možnost nepředpokládá. Bude však podle něj záležet na tom, do jaké míry uspěje ČSSD a KSČM. „Pokud by měly většinu v Parlamentu a byly schopny vytvořit menšinovou vládu s podporou komunistů, tak manévrovací prostor Zemana bude hodně malý. Ale pokud by došlo k tomu, co zatím hrozí z výzkumů, že by ani tyto dvě levicové strany nemusely mít většinu, tak prostor pro prezidenta se bude rozhodně zvětšovat, protože bude nakonec na něm, koho vybere a pověří premiérem. A tady je třeba si uvědomit, že premiérem se nestává ten, kdo vyhraje volby, ale ten, kdo je schopen ve sněmovně poskládat většinu a domluvit se s ostatními stranami,“ podotkl s tím, že u Zemana obecně platí, že je nepředvídatelný.

„Na druhé straně, když si vezmete, jak se otevřeně vymezuje (Miloš Zeman – pozn. red.) vůči velkým podnikatelům v politice, vůči Bakalovi a podobným lidem, tak že by se jen tak dohodl s Babišem, to se mi nezdá příliš pravděpodobné. Mohlo by mu to i uškodit u voličů. On totiž také musí myslet na to, že bude chtít znova jednou asi nejspíš kandidovat a že když vytvoří vládu, která skončí špatně a bude nestabilní a rozhádaná, jakože s tím Babišem by to tak mohlo dopadnout, tak to bude i jeho zodpovědnost a za čtyři roky při dalších prezidentských volbách by měl pozici ztíženou. Takže si myslím, že by si měl uvědomit riziko tohoto řešení,“ radí Zemanovi Bureš.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

ČSSD zapomněla na hejtmany

Politolog Jan Kubáček si příčiny propadu ČSSD vysvětluje takto: „Sociální demokracie v podstatě nepracovala s řadou argumentů, které jsou pro veřejnost důležité. Nepracovala vůbec se svými hejtmany a regionálními úspěchy, které by potvrzovaly určitou věrohodnost programu, nemluvě o tom, že Bohuslav Sobotka tento program prezentuje opravdu bez nějaké životní zkušenosti, emoce, náboje a energie. Spíš ho prezentuje jako vrcholný účtař a ne jako předák sociálnědemokratické strany,“ řekl ParlamentnímListům.cz Kubáček s tím, že šéf ČSSD musí být také razantní a program prezentovat v terénu. „Zejména v lokalitách, kde se ukazuje potřebnost programu a nabízených řešení, doplnil Kubáček.

Podle jeho slov sociální demokracii, ale i ODS a TOP 09 ubral také Andrej Babiš. „Voliči kamenných stran se totiž často přelévají. Stalo se to v minulosti u ODS a ČSSD opakovaně a ukazuje se, že to funguje i teď, akorát že tím `krysařem`, který je vede za svou píšťalou, je Andrej Babiš, ne ODS,“ vysvětlil naší redakci Kubáček.

K výzvě ČSSD, aby lidé nevolili nové strany, Kubáček poznamenal: „Ukazuje se, že i v českých poměrech posílil váhavý volič, který se rozhoduje v posledních dnech a hodinách, takže vrcholová agitace má smysl. Vzpomeňme dvoje volby nazpět, kdy se první týden před volbami už nechal být, protože se říkalo, že voliči už jsou rozhodnutí a není koho přesvědčovat. Teď se ukáže, jestli sociální demokracie jen více nasadí Bohuslava Sobotku a nebude se nic moc dít, nebo naopak začne prezentovat některé výrazné poslance, ale především hejtmany, kteří jsou v míře respektu velmi vysoko a oslovují vpravdě váhavé středové voliče, ale dokonce i voliče jiných politických stran, ať už se jedná o Babiše, Okamuru nebo lidovce,“ uvedl s tím, že pokud tedy ČSSD nabídne hejtmany a ve jménu jich začne volat po účasti ve volebních místnostech, tak to může zafungovat.

Zapomínáme na volební účast

Skutečnost, že hnutí ANO se v posledních průzkumech pohybuje kolem patnácti procent, vnímá Kubáček sice jako podstatnou informaci, nicméně očekává, že konečný výsledek hnutí bude jiný. „Stále zapomínáme na jeden fenomén, a to je volební účast. A to bude ten kouzelný proutek, který rozhodne o reálném výsledku speciálně u těchto nových hnutí. Očekávám, že volební účast bude někde mírně nad padesát, spíše kolem těch pětapadesáti nebo čtyřiapadesáti procent, a to je informace vždy méně příznivá vůči novým hnutím,“ tvrdí Kubáček.

Jak dále uvedl, voliče, kteří zvažují volbu Úsvitu přímé demokracie Tomia Okamury, jistě uklidňují čísla o tom, že by tato strana mohla překročit pětiprocentní hranici pro vstup do Poslanecké sněmovny, nicméně donedávna bylo podle Kubáčka toto hnutí spíše tlačeno odhady kolem tří procent, což samozřejmě mnohé voliče zneklidňuje nebo se začnou poohlížet po jiné politické straně. „Musíme brát v potaz, že jde spíše o voliče levicového a středo-levicového, který obecně raději dává šanci reálným volebním nabídkám, bojí se mnohem více než volič pravicový toho, že by mu hlas propadl, a ukazuje se, že Tomio Okamura jestli někde ubírá, tak částečně sociální demokracii, ale především zemanovcům, což se pak ukazuje na poklesu SPOZ,“ sdělil politolog s tím, že bude zajímavé, jaké bude v posledních hodinách rozhodování těchto voličů, protože se dá očekávat, že se budou rozhodovat mezi zemanovci, Okamurou a sociální demokracií.

Rozpolcenost stran

Ke slovům novináře Erika Besta o možné dohodě Miloše Zemana s Andrejem Babišem Kubáček řekl: „Myslím si, že prezident republiky bude vyjednávat se všemi politiky, bude sázet na to, že sněmovna bude roztříštěná, i kdyby se tam dostaly jen tři politické strany, ale předpoklad je takový, že se jich tam dostane mnohem víc.“

„Všimněme si, že dokonce i komunisté mají dvě frakce, TOP 09 je také v podstatě rozpolcená na dva proudy, u sociální demokracie, ODS, jsou to tři až čtyři frakce. Kdybychom odmysleli lidovce, ANO, SPOZ a Úsvit, všude je ono roztříštění naprosto viditelné a dlouho tak zůstane, což samozřejmě posiluje pozici prezidenta republiky v rámci rozhodování, posiluje i akceptaci určité razantnosti a aktivistického přístupu ze strany prezidenta u veřejnosti, která bude očekávat tlak na řešení,“ předpokládá Kubáček.

Prezident může vyhrožovat jmenováním úřednického premiéra

Prezident republiky může podle něj také využívat vyhrůžky vůči politikům, že pokud se nedohodnou, je připraven opět jmenovat úřednického premiéra. „Může tvrdit, že zkrátka tuto kompetenci má z pohledu Ústavy ČR a je připravený ji využít. Nebude to třeba už Jiří Rusnok, ale můžou to být `jiní` Jiří Rusnokové, protože tato varianta se už ozkoušela v čase Nečasova pádu. Není vyloučeno, že to bude jeden z argumentů Miloše Zemana, který by měl vést k tomu, aby politici našli společné řešení, aby odhodili závazky, které dávají voličům, že neuzavřou koalici s tím či jiným,“ doplnil Kubáček.

Není proto prý vyloučeno, že intenzivnější jednání bude probíhat mezi Andrejem Babišem, mezi předáky sociální demokracie, ale třeba i předáky ODS či lidovců. „To bude samozřejmě odvislé od výsledků voleb. Ale ano, obecně ta myšlenka, že Miloš Zeman bude vyjednávat s někým, kdo stojí přesně uprostřed, a má největší koaliční potenciál, není rozhodně lichá. Jen si zdaleka nejsem jistý tím, zda to bude Andrej Babiš,“ uzavřel Kubáček.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Petr Kupka

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ben Kuras: Rusko a Čína, zlo světa, píší v USA. Jenže co dělá Biden? To nás pohřbí

8:21 Ben Kuras: Rusko a Čína, zlo světa, píší v USA. Jenže co dělá Biden? To nás pohřbí

OBZOR BENJAMINA KURASE Rusko, Čína, Írán a USA, to je osa zla, přednesl šéf jedné z amerických tajný…