Nečas padl, o to šlo. Propuštění Nagyové podle expertů nehraje roli

19.07.2013 20:29 | Zprávy

POLITOLOGOVÉ Experti se shodují, že propuštění všech obviněných v takzvané kauze Nagyová už zásadní vliv na politickou scénu mít nebude. „Ten zásadní vliv už to mělo, došlo k pádu vlády, ale od té chvíle, kdy způsob řešení nastartoval prezident republiky, už to žádný zásadní vliv mít nebude," řekl ParlamentnímListům.cz politolog Tomáš Lebeda. Podle advokáta Kolji Kubíčka případ půjde postupně do ztracena.

Nečas padl, o to šlo. Propuštění Nagyové podle expertů nehraje roli
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Nečas předal do rukou prezidenta demisi. Zeman pověřil Nečase i vládu výkonem funkce do jmenování volády nové.

Od začátku bylo podle politologa Petra Sokola problematické, že bylo spojeno několik případů dohromady. „Teď se zdá, že jeden z nich se uzavřel, ale asi bude dál pokračovat trestní řízení ve věci zneužití zpravodajské služby, což bylo od začátku víc politicky problematické než kauza údajné korupce, která mi připradala neúnosná a o níž jsem předpokládál, že u soudu skončí osvobozením obviněných. Skončilo to rychleji, než jsem předpokládal,“ připustil ParlamentnímListům.cz Sokol. Ale v případu tajné služby to podle něj dospěje k soudu, protože „tam jsou dokonce nějaká přiznání“.

„Cíl byl vykonán, vláda padla, a tím je to dáno,“ potvrdil advokát Kolja Kubíček. Politolog Jan Bureš uvedl, že Janu Nagyovou, Ondreje Páleníka a Romana Bočka ostravský soud propustil, protože pominuly důvody vazby. „Ale to, že jsou na svobodě, ještě neznamená, že bude zastaveno trestní stíhání."

I v případě tří exposlanců ODS Nejvyšší soud prohlásil, že vzdání se mandátu je chráněno poslaneckou imunitou, ale okolnosti, za kterých se vzdali poslaneckého mandátu, mohou být dál šetřeny. "A na tom vrchní státní zástupce Ivo Ištvan bude stavět, takže nekončí nic ani pro Janu Nagyovou, Ondreje Páleníka a Romana Bočka, ale ani pro poslance,“ je přesvědčen Jan Bureš.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Tomio Okamura byl položen dotaz

Ukrajinští žáci ve školách

Jaké řešení navrhujete? To nemají chodit do školy? To je asi nesmysl, který by se mohl nevyplatit, když tu pak zůstanou a budeme tu mít negramotné lidi, navíc by pak rodiče nemohli ani pracovat, kdyby je museli hlídat a žádali by o dávky…

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Erik Best: Teď jde o budoucnost. Pavel chce moc a příklon k Německu

15:30 Erik Best: Teď jde o budoucnost. Pavel chce moc a příklon k Německu

Žádný malicherný spor o účast na jedné akci NATO, ale otevřený boj o moc s cílem oslabit Babišovu vl…