Odborník mluví o tajných zájmech na obraně. A rozruchu kolem Picka

15.03.2013 21:23

POLITOLOGOVÉ Čtyři dny před Vánocemi odvolal premiér Petr Nečas z funkce ministryně obrany Karolínu Peake a celou tu dobu je nejvyšší post v rezortu volný. Předseda vlády už ale zřejmě získal v koalici souhlas od předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga se jménem generála Vlastimila Picka. Naopak šéfku LIDEM Karolínu Peake postaví už před hotovou věc.

Odborník mluví o tajných zájmech na obraně. A rozruchu kolem Picka
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Vlastimil Picek

Téměř čtvrt roku zůstává neobsazený post ministra obrany, na němž se na pouhých osm dnů před loňskými Vánocemi mihla vicepremiérka Karolína Peake. Hned na úvod tehdy odvolala prvního náměstka Vlastimila Picka s odůvodněním, že je výdobytkem demokracie, aby v nejužším vedení ministerstva obrany byli civilisté. Ale právě tento generál se vbrzku stane novým ministrem obrany.

Jeho jmenování do vlády představuje hořkou pilulku nejen pro šéfku LIDEM, ale i pro místopředsedu TOP 09 Miroslava Kalouska. Při jednáních Nečasova kabinetu totiž bude usedat vedle muže, jenž vyzýval k jeho degradaci. Nezasloužil si prý ani hodnost desátníka. Takto se o něm ministr financí vyjadřoval loni v létě, kdy bojoval jako lev za to, aby jeho stranickou kolegyni Vlastu Parkanovou, exministryni obrany, aby ji sněmovna nevydala trestnímu stíhání.

Ministr Kalousek častoval sprosťárnami nevědomky budoucího kolegu ve vládě

„Jako major v záloze těžko mohu uvěřit, že velitel armády byl totální sráč. On na vládě seděl a říkal: CASY jsou úžasný a já je chci. Kdybych měl připustit, že se nechá zmasírovat od nějakýho podělanýho náměstka, tak si armáda nezaslouží ani korunu,“ prohlásil Miroslav Kalousek k informacím, že se Vlastimil Picek coby tehdejší náčelník Generálního štábu Armády České republiky nechal tehdejším prvním náměstkem ministryně obrany Martinem Bartákem ve věci nákupu letadel CASA přesvědčit.

Premiér Petr Nečas původně tvrdil, že jméno nového ministra obrany projedná v rámci koalice. To se ale podle vyjádření předsedkyně LIDEM Karolíny Peake nestalo. „Za celé tři měsíce jsem nebyla pozvaná na jediné jednání. Pro mě je to informace z médií. Pokud pan premiér přijde po třech měsících s generálem Pickem, připadá mi to úsměvné,“ uvedla vicepremiérka pro agenturu Mediafax v reakci na informace, podle nichž už je o obsazení místa ministra obrany rozhodnuto.

Rozdílné zájmy TOP 09 a ODS na zakázkách v rezortu obrany

„To dlouhé čekání na nového ministra obrany je důsledkem neschopnosti se dohodnout. Jsou tam nějaké zájmy Miroslava Kalouska a jeho party, ale také zájmy lidí napojených na ODS. Ti se nemohou dohodnout a protože nelze říct veřejně, že jde o zbrojní zakázky, tak se to maskuje tím, že je narušená komunikace mezi Petrem Nečasem a Karlem Schwarzenbergem. Přitom je to dáno rozdílnými zájmy TOP 09 a ODS na určitých zakázkách,“ říká pro ParlamentníListy.cz politolog Josef Mlejnek.

Argument, že Vlastmil Picek je generál a v demokracii má být ministrem obrany civilista, považuje od jeho odpůrců jen za zástupný. A připomíná, jak silnou podporu vyjádřil Vlastimilu Pickovi koncem minulého roku Václav Klaus. „A nemyslím si, že to bylo jen kvůli tomu, že kdysi působil na Hradě a že by ho Václav Klaus tak strašně chtěl za ministra obrany z nějakého starého přátelství. Měl i velmi silnou podporu Petra Nečase, takže když ho Karolína Peake odvolala, tak letěla sama,“ poukazuje Josef Mlejnek na generálovu silnou pozici.

Přežívání vlády je pro vicepremiérku Peake jedinou alternativou

A to je také vysvětlení, proč Petr Nečas obsazení šéfa resortu probíral z koaličních partnerů jen s předsedou TOP 09 Karlem Schwarzenbergem. „Když premiér generála Picka chce a ví, že Karolína Peake bude proti už z čistě prestižních důvodů, tak ji postaví před hotovou věc. Ví, že pro Peake je přežívání této vlády jedinou alternativou, jak se udržet ve vysoké politice. Všechny další varianty pro ni znamenají potenciální pád a odchod z politiky, takže tím ji lze držet v šachu,“ připomíná politolog loutkovou roli vicepremiérky.

Kdyby se totiž Karolína Peake se svou skupinkou zašprajcovala a přispěla k pádu této vlády, tak by šlo z její strany jen o mstu, při níž by ale podrazila nohy především sama sobě. „Pořád pro ni bude lepší být místopředsedkyní vlády, než napomoci pádu vlády Petra Nečase, udělat na něj dlouhý nos, ale nic z toho nemít. Když se bude protivit vůli Petra Nečase, tak tím může jen ztratit,“ poukazuje pro ParlamentníListy.cz Josef Mlejnek na to, že i členové LIDEM si umí spočítat, že je pro ně lepší tuhle vládu držet než dopustit předčasné volby.

Schwarzenberg nechtěl mít z Česka druhou Nikaraguu

„Poslanci z LIDEM jsou v těžké defenívě, jejich preference jsou na nule a mohou být rádi, že jejich strana je zastoupena ve vládě. A Petr Nečas to samozřejmě ví a pořád to připomíná, ať už přímo či nepřímo. Nepřímo třeba tak, že když se jedná o ministru obrany, tak Karolínu Peake úplně vynechá a je to jen jednání ODS a TOP 09,“ chápe Josef Mlejnek premiéra, že k rozhodování o ministru obrany šéfku LIDEM vůbec nepotřebuje.

To už nelze říci o předsedovi TOP 09 Karlu Schwarzenbergovi, který měl k Vlastimilu Pickovi ještě začátkem letošního roku vážné výhrady. „Nejsme Nikaragua, aby se generál stal ministrem obrany,“ prohlásil tehdy ministr zahraničí. Ale nyní už tak kategorický není, i když nechce potvrdit, že má bývalý náčelník Vojenské kanceláře prezidenta republiky Václava Klause z let 2003 až 2007 a náčelník Generálního štábu Armády České republiky z let 2007 až 2012 místo ministra obrany jisté.

Premiér jméno prozradit nechce, ale o Pickovi měl jednat s prezidentem

A stejně nesdílný je i předseda vlády. „Musím říci, že žádná jména nekomentuji do chvíle, než oznámím jméno nového ministra obrany. Tato chvíle tady není,“ prohlásil Petr Nečas k novinářům před zahájením summitu EU v Bruselu. „Nenechal jsem se dotlačit u jakéhokoli jména, které běželo veřejným prostorem, abych ho nějak komentoval. Dodržím to i teď,“ dodal ještě, aniž by prozradil, kdy jméno nového ministra obrany oznámí. Nicméně jeho středeční setkání s prezidentem Milošem Zemanem se mělo týkat právě Vlastimila Picka coby budoucího šéfa rezortu.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Jiří Hroník

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Krym už nikoho nezajímá. Macron a Merkelová dali ruce pryč. Tereza Spencerová a zlé zprávy pro Ukrajinu

9:50 Krym už nikoho nezajímá. Macron a Merkelová dali ruce pryč. Tereza Spencerová a zlé zprávy pro Ukrajinu

OKNO DO SVĚTA TEREZY SPENCEROVÉ „Oba státy svým způsobem budují znovu vztahy s Ruskem, nějaký ‚ruský…