Pane Klausi, co je s Vámi? Známe překvapivou odpověď

13.05.2013 8:33

POLITOLOGOVÉ Sešel z očí, sešel z mysli. Tak mluví o exprezidentovi Václavu Klausovi, který před dvěma měsíci z Pražského hradu přesídlil do Hanspaulského zámečku, do svého Institutu, politologové.

Pane Klausi, co je s Vámi? Známe překvapivou odpověď
Foto: Hans Štembera
Popisek: Proběhla první veřejná přednáška Institutu Václava Klause na téma Margaret Thatcherová
reklama

„Jeho hlas v evropských záležitostech utichl, protože média mu nevěnují tolik pozornosti. Ukazuje se, že Češi naslouchají tomu prezidentovi, který zrovna sedí na Hradě. Tady se Václavu Klausovi trochu vrací, o co se pokoušel, aby zažíval jeho předchůdce Václav Havel,“ prohlásil Jiří Pehe. Ale politologové předpovídají, že se Václav Klaus milující pozornost médií i veřejnosti opět do veřejného dění vrátí.

Fotogalerie: - Klausův institut

Proběhla první veřejná přednáška Institutu Václava...
Hynek Fajmon
Občan Václav klaus
Politolog Alexander Tomský, europoslanec Hynek faj...
Zúčastnil se i ministr spravedlnosti Pavel Blažek
Václav Klaus má úvodní slovo

Politolog míní, že Václav Klaus má problém, protože v Evropě není o jeho názory žádný velký zájem. „Se svými názory může jezdit do USA nebo do Ruska, tam jsou určité nadace a konzervativci spojení s křídlem republikánské strany, kteří ho rádi uslyší, protože si tak potvrzují svoje názory. Nebo se může účastnit velmi okrajových akcí evropských skeptiků, ale v hlavním proudu Evropy není,“ řekl ParlamentnímListům.cz Pehe. I když si každý v Evropě uvědomuje krizi, kterou Evropská unie prožívá, hlas Václava Klause podle něj ke konstruktivní diskusi nepřispívá. „Ukazuje se, že Václav Klaus si nevybudoval během svého prezidentství téměř žádnou pozici v  hlavním proudu evropské politiky, nedostává pozvánky na žádné důležité akce, kde by mu byli ochotni naslouchat,“ upozornil Pehe.

Václav Klaus si všechny dveře do Evropy zavřel

Václav Klaus zůstane podle odborníků stále stejný „Když bude mít pocit, že ho není dostatečně slyšet, bude se snažit to přebít ještě větší kontroverzí, bude říkat ještě něco silnějšího, než říkal doposud. Na to se můžeme připravit, ale v Evropě na to nemá velké publikum,“ předpovídá Jiří Pehe. Exprezident není podle něj v takové pozici, v jaké by při svém politickém talentu být mohl, kdyby se choval v minulosti trochu uměřeněji.

„To by byla pozice, ve které je řada seniorních evropských státníků, pro které – když skončí jako prezidenti nebo předsedové vlád – se automaticky nabízí místa v různých mezinárodních institucích. Teď se proslýchá, že polský premiér Tusk by se mohl příští rok stát novým evropským prezidentem. Václav Klaus si bohužel všechny tyto dveře zavřel. Bude muset pokračovat jedině tou cestou, na kterou se vydal, a to je vyvolávání dalších kontroverzí a silných prohlášení,“ dodal politolog.

Možná Václav Klaus kandidaturu do Evropského parlamentu přijme

I politolog Petr Just potvrzuje, že názory Václava Klause byly spíše menšinové a v Evropě nenacházely velkou odezvu, hlavně mezi hlavními politickými proudy. „Václav Klaus vždycky rád argumentoval tím, že když někam přijede, vždycky se najde v každé zemi někdo, kdo mu tleská, kdo mu říká: Konečně to řekl někdo naplno. Ale je otázka, nakolik to byla realita a nakolik to zveličoval. Jisté je, že Evropa, alespoň její většinový názorový proud, Václava Klause nijak nepostrádá,“ konstatoval Petr Just. Proto podle něj visí otazník  nad jeho případným angažmá v evropských volbách, o kterém se občas spekuluje. „ V ODS by byli rádi, kdyby vedl kandidátku pro evropské volby, a tím by se jeho osoba stala součástí evropských témat a evropské volební kampaně. Pak by samozřejmě i ostatní hráči v evropském prostoru chtě nechtě museli na Klausovy názory reagovat, vstupovat s ním do nějakých debat a konfrontací,“ nevylučuje politolog Just Klausovu kandidaturu do Evropského parlamentu, protože pokud by přijal tuto roli za ODS nebo jinou stranu, stalo by se jeho jméno v Evropě zajímavějším. „A možná proto by Václav Klaus nemusel tuto kandidaturu zavrhovat,“ soudí. 

Nebude chtít zůstat tichým bývalým prezidentem

Ale politologové jsou přesvědčeni, že dopady posledních kroků Václava Klause v prezidentském období se zatím nedaří smazat. „Kontroverze kolem amnestie neutichá, spíš se dál rozviřuje. Václav Klaus v tom hraje zvláštní roli, že to bere na sebe a kryje dál lidi, kteří text amnestie pro něj napsali,“ uvedl Jiří Pehe. Podle politologa Justa se zdá, že si bývalý prezident vzal zaslouženou dovolenou od politiky, od veřejného dění a komentování. „Ale je to jen oddychová dovolená, myslím, že nebude chtít zůstat jen tichým bývalým prezidentem, který se nebude vyjadřovat k současnému dění,“ řekl Just ParlamentnímListům.cz.

Bude opět velmi aktivním glosátorem domácího i evropského dění

Politolog Petr Just prohlásil, že Václav Klaus, který je rád středem pozornosti, se do komentování veřejných aktivit zase vrátí a bude velmi aktivním glosátorem, ať domácího, nebo evropského dění. „Je velmi nereálné, že by zůstal zavřený ve zdech svého institutu. Má rád pozornost médií i občanů, bude si užívat jakoukoli příležitost, kdy se dostane na výsluní, kdy bude moci řečnit k občanům, to si vždycky užíval a bude v tom pokračovat,“ prohlásil Just. Ale nevěří ve spiklenecké teorie, že Miloš Zeman shodí vládu a jmenuje Václava Klause premiérem. „Nemyslím, že by měl namířeno tak daleko,“ soudí politolog.

Cesta Václava Klause do politiky by byla krokem zpět

I JIří Pehe nevylučuje, že se Václav Klaus pokusí vrátit do politiky jako jeho nástupce na Pražském hradě Miloš Zeman. „Problém je, že exprezident by musel jít zpět do nějaké pozice, ve které už byl. Když se podíváme na Miloše Zemana, ten sice založil stranu zemanovci, ale v době, kdy byl jejím předsedou nebo čestným předsedou, se nedostala do Parlamentu, a stále, i po jeho nástupu na Hrad, má jen kolem pěti nebo šesti procent preferencí. Já se obávám, že pro Václava Klause ani tudy cesta nevede,“ soudí Pehe.

Kdyby se Klaus postavil do čela nějaké strany, tak se podle něj stane něco podobného: Shromáždí kolem sebe „nějaké tvrdé jádro euroskeptiků“, stvoří stranu, která bude mít pět, šest procent preferencí. Pehe je přesvědčen, že ani Institut Václava Klause nezíská vážnost nebo vliv v České republice nebo dokonce na mezinárodní úrovni.

„Nemůže, protože vyjadřuje názory, které jsou spojeny se silným euroskeptismem. Mohl by mít význam, kdyby se zapojil nějakým způsobem, třeba i kritickým, konstruktivním, do hledání řešení pro současnou Evropu nebo Českou republiku. Ale to institut nedělá, je jen pokračováním Václava Klause jinými prostředky,“ prohlásil politolog. Podle něj v institutu zaznívají extrémní názory, navíc jsou s ním spojení lidé, kteří jsou podle něj také pověstní silnými, někdy až šílenými názory. „Takže i když je institut dobře financován, nemyslím, že může v evropském prostředí udělat nějakou výraznější stopu,“ uvedl Pehe.

ODS by rozštěpil, kdyby se do ní vrátil

Nevyslyší Václav Klaus volání od některých členů ODS, aby se do strany, kterou zakládal a léta vedl, zase vrátil? „Jeho čas v ODS už vypršel, stranu by rozštěpil, zákonitě by došlo k tomu, že by z ODS začali odcházet lidi, kteří s ním nesouhlasili, kteří byli proti němu. Silnou roli by hrál i faktor amnestie,“ prohlásil Pehe. Není si prý jistý, jestli má Klaus na to, aby se do stranické politiky vrátil. „Je zkušený politický analytik, aby si tyto aspekty uvědomoval. Na rozdíl od Zemana, který šel přes stranu k prezidentskému úřadu, by to byl pro Václava Klause krok dolů. Protože on už vrcholu dosáhl. Nevidím, co by tím mohl získat, kdyby tu chybu udělal a šel do toho,“ dodal Pehe.

V zámku v Libni nebude tak živo jako na tvrzi na Vysočině

Může se libeňský zámeček stát podobným místem, jako byla tvrz  na Vysočině, kde se u důchodce Miloše  Zemana střídali ministři, politici z různých politických stran i velvyslanci různých zemí? „Mně to připadalo jako v cimrmanovské pohádce Dlouhý, Široký, Krátkozraký: Ať už jdete kamkoli, musíte se zastavit u Děda Vševěda. Stejně mi přišlo, že každý se musel zastavit na Vysočině u Miloše pro nějaké požehnání. Jakoby se Vysočina stala místem, kde se rozhodovalo, jestli nějaký poslanec podpoří nebo nepodpoří vládu. Skoro to vypadalo, že o bytí a nebytí vlády se rozhodovalo na Vysočině, a ne tam, kde se rozhodovat má,“ připomněl minulé roky Petr Just.

Miloš Zeman díky tomu, že dokázal vytvořit příjemnou atmosféru, byl možná oblíbeným hostitelem. Ale Just neočekává, že by to podobně fungovalo na libeňském zámečku. „To je rozdíl, když bude Václav Klaus přijímat lidi ve své kanceláři, jednání budou suchá, úřední, formální. I z toho důvodu myslím, že  k němu nebudou proudit takové zástupy pro radu jako k Miloši Zemanovi na Vysočinu,“ míní politolog.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Libuše Frantová
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Babiš v ohrožení života. A Zbořil ukázal. Po jménech

8:52 Babiš v ohrožení života. A Zbořil ukázal. Po jménech

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA Nezapomenutelná ostuda! „Ale ta dnes nevadí, hlavně se musíme postarat o to, …