Po verdiktu nad Nečasovou může přijít skutečné zlo. Odborník promluvil

01.07.2014 22:01

POLITOLOGOVÉ Kauza Nagyová může pokračovat i žalobou prošetřovaných na Českou republiku, a to by byla rána. Už teď přitom politolog Jan Kubáček předpovídá společenskou kocovinu a hovoří o znechucení veřejnosti v souvislosti s udělením prvního trestu.

Po verdiktu nad Nečasovou může přijít skutečné zlo. Odborník promluvil
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jana Nagyová vypovídala u soudu s Karlem Randákem
reklama

Anketa

Nagyová vyvázla s podmínkou. Považujete trest za adekvátní?

hlasovalo: 12443 lidí

Roční podmínka s čtyřletým odkladem a zákaz působení ve státní správě pro Janu Nečasovou, dříve Nagyovou. Padl první verdikt v souvislosti s největší kauzou posledních let, která otřásla celou politickou scénou. Další obvinění, alespoň co se týká případu zneužití Vojenského zpravodajství, zatím odešli bez trestu. „Na veřejnost působí verdikt do značné míry velmi nevěrohodně a sporně. Společnost, která sledovala celou aféru s určitou nejistotou a pocitem zpolitizování, se jen utvrdila ve svém znechucení a zneklidnění. Velká část společnosti, která naopak toužila po krvi a konečně očekávala zásadní verdikt v aféře vysoce postavených lidí, která byla opepřená pohledem do zákulisí politiky, je teď znechucená příliš měkkým, nereprezentativním a nejednoznačným výsledkem,“ vyhodnotil politolog Jan Kubáček. Hlavní aktéry ovšem čeká po neveřejném jednání soudu ještě hlavní líčení.

„Český příjemce zpráv je zvyklý, že se soudy u nás táhnou. Mnozí očekávali, že soudní pře bude pokračovat a že se potáhne, což téměř nikoho nepřekvapí. Pokud verdikt soudu bude ale podobný nebo ještě měkčí, tak to může vést ke společenské kocovině. Nakonec není vyloučeno, že se prošetřovaní mohou ještě obrátit na jiné soudy ve věci újmy a žaloby na Českou republiku. V tu chvíli by to byla pro veřejnost rána doprostřed čela a pocit jisté významné společenské a morální deziluze,“ doplnil.  

Koalice bude mlčet, ODS upozorňovat na cílenou snahu o diskreditaci

Politici se zatím k aktuálním rozhodnutím Obvodního soudu pro Prahu 1 vyjadřují v médiích velmi zdrženlivě. „Politická scéna se rozdělí. Zástupci bývalých vládních stran budou říkat, že šlo o věc řízenou, o cílenou snahu diskreditovat vládu, a nebudou už říkat, že vláda byla demontována proto, že nezískala většinový počet hlasů a vlastně samotní poslanci ODS a poslankyně LIDEM nezvedla pro vládu ruku. To už se nebude připomínat. Naopak strany tehdy opoziční budou buď mlčet a vnímat situaci jako věc nebezpečnou a ohrožující politickou scénu, nebo budou křičet : 'Málo, verdikt soudu měl být razantnější, práce státních zástupců a žalobců je nedostatečná.' Celá kauza bude ve své politizaci pokračovat,“ předpokládá Kubáček.

Politici čekají, jak se věc bude vyvíjet dát a zda bude pokračovat rozkrývání dalších linií celé kauzy jako například rozkrývání klientelistické sítě nebo odhalování udílení trafik pro poslance ODS, nebo jestli vyšumí. „Do jisté míry se obávají, že výsledek může částečně ohrozit stabilitu politické scény a rozhodnout o moci státních zástupců a průběhu dalších vyšetřování. Někteří se mezi řádky bojí, že se může situace ještě otočit,“ dodal s tím, že se poslanci budou snažit tomuto tématu vyhnout, aby se jejich slova neobrátila proti nim.

Kauzy budou mít dopad na přijímaný zákon

Prošetřování kauzy Nagyová pak doprovodí také debaty o síle pravomocí státních zastupitelství. „Určitě se to bude řešit na úrovni celé Poslanecké sněmovny, a o to více, že se zdá, že zákon o státním zastupitelství bude postaven na několik měsíců k ledu. Přijímá se velmi zásadní norma o kontrole moci. Fakticky tím zásadním argumentem ale bude kauza Nagyová nebo Dalík, které jsou spojené s vysokou politikou. Určitě se dá očekávat, že průběh vyšetřování bude mít praktický přepad i do obsahu nového zákona,“ upozornil Kubáček. Zásadní dopad na voliče a jejich názory by už ale konečný verdikt soudu mít neměl. „Kuriózně to může pár váhajících voličů přivést pozvolna k ODS,“ doplnil Kubáček s tím, že dokud soud definitivně nerozhodne, je předčasné věc uzavírat. Pravdou ale zůstává i to, že zásah těžkooděnců na Úřadu vlády není dobrá reference pro republiku. „I okolní země celou kauzu sledují a bude je zajímat, zda bude respektována nezávislost soudů a jak rychle bude rozhodováno,“ upozornil Kubáček.

Veřejnost už je apatická k obvinění Marka Dalíka

Další aktuální kauzou, kterou se začal zabývat v těchto dnech soud, je aféra kolem lobbisty Marka Dalíka, někdejší pravé ruky premiéra Mirka Topolánka. Ten měl v roce 2007 iniciovat schůzku, na které si podle obžaloby řekl o téměř půlmiliardový úplatek při vyjednávání o nákupu obrněných transportérů Pandur s rakouskou zbrojařskou firmou Steyr. „Veřejnost už je apatická, už nemá žádná velká očekávání, ale oceňuje alespoň to, že je situace prošetřovaná a je řešená u soudu. Pokud by došlo k jasnému verdiktu a vyřknutí trestu, tak by lidé začali zvedat hlavu a začali by dávat i do budoucna důvěru politické elitě a vůbec společensko-ekonomické elitě proto, že se ukazuje, že právo může doběhnout i ty mocné a nejmocnější. Zatím je situace navýsost složitá, obvinění jsou postavená na tvrzeních, což je vždycky těžké posuzování a rozsouzení. Veřejnost zatím neočekává nic a může být jen příjemně překvapena. Spravedlnost se u nás loudá, bohužel, i to je jeden z dopadů společenské a hodnotové eroze,“ popsal Kubáček.

Mediální prezentace se stává součástí politického a justičního boje

Politolog Jan Kubáček si všímá také dalších důsledků u silně medializovaných afér: „Ukazuje se, že největší újmou, nešvarem a průšvihem jednotlivých aktérů kauz, a teď mám na mysli jak vyšetřovaných, tak exekutivních vyšetřujících, je unikání trestních spisů do médií. To je největší a nebezpečný trend mediálních lynčů. Ukázalo se to už u několika kauz, protože lidé pak mají zkažené osobní i profesní životy, velmi často se dostanou do situace téměř hodnotového a sociálního vyloučení. To je velmi nebezpečná věc. Je nutné měřit všem stejně. Často situace semele lidi, kteří jsou v tom nevině, a že je za pár let všechno jinak? To bohužel nevyvažuje jejich utrpěnou ztrátu a hlavně to, že velmi často se mediální interpretace stala součástí politického a justičního boje.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Daniela Černá

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bělorus Vystrčil. Co Piráti zapomněli. Zbořil sekl do živého

4:44 Bělorus Vystrčil. Co Piráti zapomněli. Zbořil sekl do živého

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA „My stavíme stavbu, stavba staví nás! Také Boj o zrno! bylo z podobného vrhu.…