Jsou z pohledu politologa příspěvky pro seniory ve výši pět tisíc korun uplácení voličů nebo logický krok politiků v rámci pomoci?
Z mého pohledu vlastně oboje. Je logické, že politici v nejvyšší míře myslí na voliče, když se blíží volby a stejně tak to dělá levice i pravice. Myslím, že v tom si politici navzájem nemají co vyčítat, ale vzhledem k tomu, že senioři jsou jednou z mála posledních skupin, a to velmi početnou skupinou, která nedostala od státu žádný příspěvek za komplikovanou dobu koronakrize, přesto, že jich se dotkla nejenom finančně zdražením zboží a základních potravin, ale do značné míry i psychicky, kdy byli odloučení od rodin, od svých blízkých, a kdy zažívali stresové chvíle, tak je příspěvek logický, přiměřený a obzvlášť tedy pomůže těm, na něž se zapomíná a kdo nedosáhli na průměrný důchod, jak je často prezentováno. A nemám na mysli seniory, kteří dosáhnou na průměrný důchod, protože u nás je většina seniorů pod hranicí průměrného důchodu. Tím spíše se domnívám, že si jednorázový pětitisícový příspěvek zaslouží.
Je způsob, jakým to premiér Andrej Babiš dělá, tedy jednorázově namísto celkového navýšení, kterým si kupuje hlasy voličů?
Vlastně rozumím tomu, že pokud chtějí lidem peníze doručit co nejrychleji, tak asi nejsnazší cesta je vyplatit je ještě z letošního rozpočtu a nerozkládat zátěž do rozpočtu v roce příštím. Ale to, co by podle mne politici měli dělat paralelně a naprosto určitě, a co bohužel zatím nedělají, je uvažovat o změně valorizačního mechanismu, aby byl mnohem citlivější. Třeba právě na pohyby cen základního spotřebního koše, aby se důchody skutečně průběžně valorizovaly nejenom v časech nějaké krize, ale kdykoliv se cenová hladina pohne. Nejde o otázku na několik týdnů nebo měsíců, něco takého připravit a vymyslet je věc další diskuze, která by se ještě měla napříč politickým spektrem vést a rozumím tomu, že se politici snaží vyhovět seniorům alespoň jednorázovým příspěvkem.
Důchodová reforma je téměř od dob revoluce pravidelným bodem předvolebních slibů snad všech politických stran, přesto ale jaksi ke schválení žádné funkční pořád nedochází. Čím to podle vás je? Neumějí se čeští politici dohodnout, najít konsenzus?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Zuzana Koulová