Politolog nad tanci kolem Němcové: Kalousek chce vytlouct maximum ze všeho

23.06.2013 7:21

POLITOLOGOVÉ Proč TOP 09 tolik tlačí na jmenování nového šéfa sněmovny ještě před možným hlasováním o důvěře vládě potenciální premiérky Němcové? Politolog Jan Kubáček pro ParlamentníListy.cz uvedl několik možností. „Kalousek je samozřejmě velmi dobrý taktik a stratég a snaží se z jakékoliv situace získat maximum,“ připomněl Kubáček.

Politolog nad tanci kolem Němcové: Kalousek chce vytlouct maximum ze všeho
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr Kalousek

TOP 09 sice po pátečním jednání předsednictva strany podpořila Miroslavu Němcovou v nominaci na předsedkyni vlády, Schwarzenbergova strana však vznesla požadavek, který může celou situaci zkomplikovat.

Pokud by se totiž Němcová skutečně stala premiérkou a prezident Zeman ji jmenoval, uvolní se křeslo šéfa Poslanecké sněmovny. V tom ale vidí TOP 09 problém. Nový předseda sněmovny podle nich musí být zvolen ještě před tím, než proběhne případné hlasování o důvěře vládě Miroslavy Němcové.

Jde TOP 09 pouze o zásady, nebo je to politická hra?

Šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg k tomu na tiskové konferenci dodal, že pokud na to ODS nepřistoupí, už s ním nebude možná další spolupráce. Přidala se i místopředsedkyně strany Helena Langšádlová. „TOP 09 odmítá zlehčování významu pozice předsedy Poslanecké sněmovny, kterého se v posledních dnech dopouštějí někteří politici i političtí komentátoři,“ uvedla.

„V dějinách parlamentarismu po roce 1989 se ještě nikdy nestalo, že by Poslanecká sněmovna hlasovala o důvěře vládě a neměla přitom svého předsedu,“ přisadil ještě první místopředseda Miroslav Kalousek.

Co za tím je? Jde TOP 09 skutečně o úctu k parlamentarismu, demokracii a zvyklostem? Na to v komentáři pro ParlamentníListy.cz odpovídá politolog Jan Kubáček.

Zdržovat a co nejvíc ublížit ODS

Taktika TOP 09 je podle jeho slov zřejmá. „Pokud se vládní koalice dohodne, obnoví spolupráci a Miroslava Němcová, případně někdo jiný z koalice, bude jmenován premiérem, taktika se TOP 09 se jmenuje: co nejvíce zdržovat, komplikovat, prodlužovat a pokud možno v tom ODS co nejdéle držet,“ míní Kubáček.

„Uvědomme si, že se hraje o veřejné mínění. O široké mínění politikou unavených a často netečných občanů. Ti budou politiku vnímat do první dovolené, do pověstného vysvědčení nebo červencových státních svátků,“ připomíná politolog. TOP 09 si podle něho velmi dobře uvědomuje, že to, co se jí podaří udržet během čtrnácti dnů v pozornosti a vytvořit dojem mnohem hlubších problémů a komplikací ze strany ODS, takové bude veřejné mínění během letních prázdnin.

„Brzy přijde dvouměsíční často vědomá a dobrovolná distance veřejnosti od politiky a teprve v září se zase začne sledovat dění. A to už může být například právě s Miroslavou Němcovou nebo někým jiným a může to být o tématech, která budou méně komplikovat fungování a každodenní provoz ODS,“ odhaduje.

Veřejnost musí uvěřit, že situace je hodně vážná

Nebo nastane další varianta, kterou prý TOP 09 stále vnímá jako relevantní, nevzdává se jí a nebere ze zřetele. „To je možnost, že se vládní koalice nedohodne. TOP 09 si uvědomuje, že speciálně pro její typ voliče je velmi důležité hledisko odpovědnosti za pád vlády. Miroslav Kalousek si pamatuje svoji minulou zkušenost v dobách lidoveckých, kdy řešil kauzu Stanislava Grosse a jeho pověstného bytu. Tam se dlouho profiloval jako vědomá opozice a kritika v koalici. Očekával od toho, že to přinese preference,“ vzpomíná Jan Kubáček pro ParlamentníListy.cz.

„Ukázalo se, že tím naopak KDU-ČSL tratila. Neboli Miroslavu Kalouskovi došlo, že pokud chce hlučně bouchnout dveřmi a odejít z vládní spolupráce, musí mít více důvodů. Sázel na protahování bolesti a odchodu Petra Nečase, to se nepodařilo a v současnosti sází na únavu a otupělost a hádky kolem vzniku nové vlády, aby potom našel důvod, že situace je neudržitelná, udělalo se mnoho pozitivních kroků a jediné řešení je pouze praštit dveřmi, rozpustit sněmovnu a vyhlásit předčasné volby,“ načrtl možný scénář, který TOP 09 lidem předloží.

Pro veřejnost to však prý musí vypadat tak, že to byla poslední a nezbytně nutná varianta řešení, aby to nenaštvalo voliče, nebo to voliče neposlalo k jiné politické straně.

Nezapomínejme: Třetí pokus ve jmenování premiéra má šéf sněmovny

Pak existuje ještě jiná možnost vysvětlení, proč TOP 09 tolik trvá na prioritním obsazení křesla šéfa sněmovny. Pokud by totiž prezident jmenoval nového premiéra a ten nezískal s novou vládou důvěru poslanců, má hlava státu ještě druhou možnost jmenovat premiéra. Kdyby to ani tehdy nevyšlo, podle Ústavy na „třetí pokus“ premiéra jmenuje předseda Poslanecké sněmovny.

„Pokud v něm bude sedět zástupce TOP 09, v tu chvíli bude mít rozhodovací pozici. Kalousek je samozřejmě velmi dobrý taktik a stratég a snaží se z jakékoliv situace získat maximum. Proto se teď vlamuje do pozice předsedy sněmovny. Pokud máte předsedu sněmovny v závěru volebního období, nepřinese to tolik bodů jako v momentě, když se aktivně jedná o předčasných volbách či potenciálním premiérovi,“ zdůraznil politolog.

V takovém případě to podle Kubáčka může být velmi silná karta, která může vyvažovat a posilovat pozici TOP 09 vedle ODS. „Zkrátka by to umožnilo se aktivně profilovat jak ve vládě, tak ještě ze sněmovní úrovně kritizovat případně vznikající vládu pod taktovkou ODS,“ dodal pro server ParlamentníchListů.cz politolog Jan Kubáček.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Věslav Michalik (STAN), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: Radim Panenka

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rakušanův průšvih. Na Michalika toho prasklo hodně. Koho normálního by napadlo toto pustit do vlády, nechápe Bok

15:41 Rakušanův průšvih. Na Michalika toho prasklo hodně. Koho normálního by napadlo toto pustit do vlády, nechápe Bok

VHLED MICHALA BOKA Skončí Michalik ještě dříve, než začne? Tuto otázku si v pravidelné rubrice klade…