Politolog vážně: Křik kolem amnestie má přikrýt něco mnohem důležitejšího

6. 5. 2013 19:40

Mediální „tanečky“ kolem novoroční amnestie prezidenta Václava Klause stále neutichají a objevují se stále nové poznatky, kdo všechno se na amnestii podílel. Známý politolog Zdeněk Zbořil je ale přesvědčen, že jsou to naprosto zbytečné řeči, které mají pouze odvést pozornost od podstatnějších věcí. Když už prý korupce, tak proč ne ProMoPro, sKarty a další kauzy, které se řeší velmi a velmi pomalu?

Politolog vážně: Křik kolem amnestie má přikrýt něco mnohem důležitejšího
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Zdeněk Zbořil

„Pan prezident Klaus přece jasně řekl, že jde o jeho dílo a jen on je za něj odpovědný,“ připomíná Zdeněk Zbořil. Podle něj je to i pochopitelné, protože jedině prezident má doživotní imunitu a Václav Klaus by určitě nechtěl vystavit svůj úřad, tedy hradní kancelář, jakýmkoli útokům. „Tím, že to pan prezident vzal na sebe, a nakonec v podobném duchu jeho práva na udělení amnestie rozhodl i Ústavní soud, je ta věc jednou provždy uzavřená,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz politolog.

Kolik kdo psal písmenek z amnestie?

Zdeněk Zbořil však připouští, že se různé politické osobnosti či subjekty budou chtít na tomto poli zviditelnit, takže dokud bude toto téma mediálně živnou půdou, budou se k němu vyjadřovat a vytvářet nové kombinace. „Je mi jasné, že paní Marvanová vítá příležitost předvést, že se v boji proti korupci skutečně angažuje,“ usmívá se známý politolog. V podstatě se ale podle něj jedná o spor, s nímž ve skutečnosti už nic dělat nelze. „Jak chcete dokázat, kolik písmenek psal Koudelka a kolik Hasenkopf,“ směje se Zbořil. Ještě pochybnější je podle něj prokazatelnost určení, kdo vlastně zadával eventuální korupční inspiraci.

Je proto podle politologa sice hezké, že se paní Marvanová snaží upozornit na to, že by se měli dohledat lidé, kteří amnestii připravovali, protože může jít o korupční jednání, ale k ničemu to nepovede. „Já bych se spíš zaměřil na takové kauzy, jako je například ProMoPro, která už jakou dobu takzvaně ‚stojí’, a pořád ta kauza zůstává v podivném stínu,“ dodává politolog. „Konečně po roce se objevilo něco o panu Janouškovi a dalších okolnostech kolem této kauzy, a najednou se spustí povyk kolem věci, která je v podstatě neřešitelná, ale hluku je kolem ní spousta,“ kritizuje Zbořil. Proto je přesvědčen, že může jít o snahu zakrýt důležité kauzy, už s ohledem na vzrůstající nespokojenost obyvatel se současným stavem. „Vezměte si například sKarty. Za to přece také musí někdo nést hmotnou zodpovědnost. Vždyť přece nejde o pakatel,“ zlobí se politolog. A takových případů, které je třeba zakrýt, je zde podle něj spousta.

Jediný ohrožený Nečas

Na dotaz redakce ParlamentníListy.cz, zda tedy jediným „ohroženým druhem“ v této věci může být premiér Petr Nečas, jehož kontrasignace je povinná, ale celoživotní imunitu nemá, Zdeněk Zbořil připustil, že i tato karta se může v této hře objevit. „Je pravda, že on nemá celoživotní imunitu, takže teoreticky vzato by se mohl někdo o stíhání pokusit, ale opakuji, že prezident vzal odpovědnost na sebe a Ústavní soud žalobu na prezidenta zamítl, takže si nemyslím, že by se v tom ještě mohlo cokoliv změnit,“ říká Zbořil.

Pokud jde o postih lidí, tedy úředníků, kteří tuto amnestii připravovali, je Zdeněk Zbořil ještě více skeptický. „Opravdu si neumím představit, že by státní zastupitelství žalovalo některého úředníka za to, že připravil nějaké podklady,“ komentuje situaci Zbořil. Ani ve vyjádřeních nového hradního kancléře Vratislava Mynáře nevidí nic fatálního. „Pan Mynář jen řekl v dobré víře to, co mu pan doktor (Pavel) Hasenkopf sdělil, a můžeme se jen dohadovat, zda mu řekl všechno nebo si nechal část pro sebe, takže o té Vratislav Mynář ani nemohl mluvit. Zveřejnil zkrátka to, co měl k dispozici,“ míní Zdeněk Zbořil. „Proto můžeme zatím jen předpokládat, že třeba ne všichni v této záležitosti mluvili pravdu,“ říká pro ParlamentníListy.cz politolog.

Zeman po Klausovi žádné resty nezdědil

Těch prohlášení už bylo podle Zbořila navíc tolik, že se v tom už dnes pořádně nikdo nevyzná a nepamatuje si je. „A opět, jestliže to překryl svým prohlášením prezident Václav Klaus, pak už skutečně nemá cenu se v tom hrabat, protože stejně k ničemu nedojdeme. Víte, mně to připomíná to pořekadlo, že 'hora porodila myš'," směje se Zbořil. „Opravdu si neumím představit, jak by se například prokazovalo, že se amnestie ‚prodávala’. Navíc, jak pak odlišit ty, kteří se na ‚koupi‘ aktivně podíleli, a ty, co se ‚jenom vezli‘?,“ ptá se politolog. „Kdo platil a kdo neplatil?“ dodává.

„Je to navíc hra, kde je patrná snaha tento horký brambor přehodit na Zemana, což je další nesmysl,“ dodává politolog. Podle něj nový prezident přichází k takzvaně „čistému stolu“ a žádné resty po předchozím prezidentovi nepřebírá. Má za to, že Zeman právě proto, že už celá věc prošla i Ústavním soudem, nebude vidět důvod, proč to dále v médiích rozviřovat.

Podle Zbořila je proto důležité, aby se občané nenechali zahltit něčím, s čím se už v podstatě nic dělat nedá. „Protože kauz, které zde jsou k řešení a u nichž je snaha je zamést takzvaně pod koberec, je opravdu víc než dost,“ říká na závěr Zdeněk Zbořil. 

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Radmila Zemanová-Kopecká

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tereza Spencerová: Mládež bude vzhlížet k nacistům? Silné kafe. A zprávy o stavu NATO

8:30 Tereza Spencerová: Mládež bude vzhlížet k nacistům? Silné kafe. A zprávy o stavu NATO

OKNO DO SVĚTA TEREZY SPENCEROVÉ „Bourání památníků nám šlo vždycky a dějiny jsme přepisovali už také…