Sankce proti Rusku zavedly před několika dny Spojené státy a po nich i Evropská unie. Jednalo se o podstatné rozšíření sankcí, které západní země na Rusko uvalily již v předchozích měsících. Sankce se týkaly finančnictví, kde byl omezen přístup ruských státních bank na kapitálové trhy. Dále byl zakázán obchod se zbraněmi, který by mohl nadále posílit ruskou armádu. Byl zakázán rovněž vývoz tzv. „zbraní dvojího užití“, které by kromě civilního užití mohly být použity též k vojenským účelům. Poslední omezenou oblastí pak byl vývoz citlivých technologií, které se používají například pro těžbu ropy v arktických oblastech. Kromě toho byl rozšířen seznam ruských osob, na které se měly vztahovat individuální sankce.
Ruská vláda zareagovala vlastními protisankcemi. Nejzásadnější z nich bylo embargo na dovoz potravinových výrobků. To postihne zejména některé členské země EU, které své pěstitelské produkty do Ruska vyvážely ve velkém množství. Postihnout ovšem může i samotné Rusko, které může pocítit nedostatek potravin.
Ruská společnost je na nedostatek zvyklá, Evropa ne
Na to politolog Kubáček ale příliš nesází. „Ruská společnost je na míru sankcí mnohem připravenější než ta evropská,“ vysvětluje pro ParlamentníListy.cz. Je to podle něj dáno tím, že ruská společnost je tradičně vysoce odolná vůči nedostatku. „Jim až tolik nevadí, že některé komodity dlouhodobě nejsou. Ruská veřejnost ještě poměrně nedávno ten nedostatek pociťovala běžně,“ připomíná Kubáček.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Vosáhlo