„Před pěti lety eko-komunistický Green Deal utnul polistopadovou svobodu. 30 let svobody? Máme na víc!“ říká předseda Svobodných

16.11.2024 10:45 | Rozhovor

Předseda Svobodných Libor Vondráček je jedním z nejhlasitějších obhájců individuálních svobod na české politické scéně. V předvečer 17. listopadu, v den, který symbolizuje boj za demokracii a svobodu, přichází s ostrou kritikou současného vývoje, jenž podle něj ohrožuje právě ty hodnoty, které si Češi před třiceti pěti lety vybojovali. V rozhovoru popisuje, proč jsou Svobodní skeptičtí k současným trendům a proč je svoboda jednotlivce klíčem k budoucímu úspěchu celé společnosti.

„Před pěti lety eko-komunistický Green Deal utnul polistopadovou svobodu. 30 let svobody? Máme na víc!“ říká předseda Svobodných
Foto: Archiv L. Vondráčka
Popisek: Libor Vondráček

Pane Vondráčku, letošní výročí 17. listopadu si Svobodní připomínají heslem „30 let svobody? Máme na víc!“ Co tím chcete vyjádřit?

Dosažená svoboda by neměla být vnímána jako něco samozřejmého nebo definitivního. Chceme Čechům dopřát více než 30 let svobody, protože nejméně od roku 2020 jsme svědky zásadního oklešťování těch práv a svobod, které jsme považovali za nedotknutelné. Svoboda projevu, svoboda rozhodování o vlastním těle, svoboda podnikání – tyto základní svobody se stávají stále častěji terčem různých zásahů a regulací. Chtěl bych, abychom více o svých životech rozhodovali sami, a aby méně nám je řídily samozvané elity; to druhé jsme odmítli před desítkami let, kdy jsme si svobodu znovu vybojovali.

Proč mluvíte o „erozi svobod“ a přitom připomínáte 30 let svobody? Jaké konkrétní příklady máte na mysli?

Před pěti lety, symbolicky krátce po 30. výročí sametové revoluce, utnula Evropská zelená dohoda, tzv. Green Deal, 30 let svobody u nás. Místo aby se politika zaměřila na rozumné kroky k ochraně přírody, vidíme snahy o masivní a finančně náročné regulace, které lidem ztěžují život. Když si dnes mladý člověk nemůže dovolit pořídit vlastní bydlení, protože ceny nemovitostí rostou pod tlakem ekologických nařízení, něco je špatně. Na to navázala velmi brzy covidová diktatura po roce 2020.

Další příklad je omezování ekonomické svobody – vysoké daně a poplatky nutí zaměstnance v průměru 61 % času pracovat na státní aparát, místo aby mohli plody své často náročné práce využít dle vlastního uvážení. Opravdu jsme s takto omezenou svobodou spokojeni?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Karel Výborný

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

K tomu vašemu sběru podpisů na kandidátky

Nepřijde mi to špatný nápad, ale na druhou stranu, to nemáte nic důležitějšího na práci, než sbírat podpisy? Zaznamenal jsem, že ke sběru dochází třeba i v době, kdy jedná Sněmovna. Proč je nesbíráte třeba o víkendu či ve volném čase? A když už sbíráte podpisy pro nominaci a pak logicky i hlasy pro ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„A místo jednoho máte dva.“ Zeman se vysmál těm, co zakazovali

12:11 „A místo jednoho máte dva.“ Zeman se vysmál těm, co zakazovali

Proti „zakazujícím“ zásahům do voleb se znovu vyslovil exprezident Miloš Zeman, s odkazem na situaci…