Americký svět končí... Poslanec Kobza o štvaní do války z evropských gaučů

07.04.2023 19:50 | Rozhovor

„Unipolární svět s dominantní rolí USA končí, ať se to bankéřům na Manhattanu líbí, nebo ne“. Tak poslanec SPD Jiří Kobza shrnul nejnovější vývoj kolem války na Ukrajině, kdy zprostředkování a řešení začíná nabízet čínský prezident Si. Sbližování skupiny BRICS, do kterého byla politikou Západu svým způsobem dotlačena, podle poslance překreslí svět zcela zásadně.

Americký svět končí... Poslanec Kobza o štvaní do války z evropských gaučů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Kobza

Čínský prezident Si byl před několika dny v Moskvě a v posledních dnech pozorujeme značnou společnou aktivitu Ruska a Číny. Co to znamená pro ukrajinskou válku a celkově pro vztahy mezi supervelmocemi?

Jde o zásadní pohyb v systému mezinárodních vztahů z geopolitického hlediska. Sbližování Ruska s Čínou (a vůbec BRICS jako celku), jakkoli vzniká v důsledku bezprecedentního tlaku euroatlantického společenství na Rusko, je nepochybným faktem s dalekosáhlými důsledky. Čína a Rusko zcela jistě prohloubí strategickou ekonomickou a jak se již stalo i měnovou spolupráci. Tím bude dál pokračovat orientace Ruska na východ a jih. Rusko už v podstatě ani nemá jinou volbu a chystá se této situace využít. Navíc tito mimoevropští partneři jsou pro Rusko mnohem perspektivnější nejen z politického, ale i z ekonomického hlediska. Jde o dynamické a solventní partnery, kteří nemíchají do obchodu ideologické předsudky. Čínské globální aktivity, jejich tlak na dolar (podpis dohody o transakcích v juanech s Brazílií a přihláška Íránu do BRICS) nabírají na síle, dynamičnosti a vynikají hlubokou strategií.

Z hlediska vývoje ukrajinské války je v tomto kontextu rostoucího globálního vlivu Číny velmi důležitý čínský mírový plán a případná zprostředkovatelská role Číny, kterou akceptuje Rusko, ale i čím dál větší část Západu, včetně USA. Důkazem toho je nedávný výrok ministryně Černochové, která zprostředkovatelskou roli Číny v konfliktu uvítala. Což by bez předchozího souhlasu Washingtonu nejspíše veřejně neřekla. Souvislosti s arabskými dohodami jsou pozoruhodné. Je jasné, že dobrovolně z ukrajinské hry se nikomu nebude chtít (samozřejmě tady nemluvím o obyčejných Ukrajincích, kteří živoří na obou stranách fronty).

Zkrátka unipolární svět s dominantní rolí USA končí, ať se to bankéřům na Manhattanu líbí, nebo ne. Formují se dva nové mocenské a ekonomické bloky: jeden upadající euroamerický a druhý na vzestupu, dravější a konkurenční, kolektivní, bez jednoho vůdčího hegemona, okolo Číny, Ruska, Indie, Brazílie, Pákistánu, Íránu či Saúdská Arábie. Nezapomínejme, že v tom seznamu jsou nejméně 4 jaderné mocnosti a při přechodu na vzájemný obchod v juanech se dolar na své pozici rezervní měny neudrží.   

Rusko a arabské země v OPEC před několika dny schválily snížení těžby ropy v řádu procent. Někteří to interpretují jako koordinovanou válku se Západem. Jak to vidíte vy?

Ano, toto hodnocení je blízké pravdě. Ostatně saúdský král v posledních dnech veřejně pronesl několik ostrých výroků směrem k USA a nedávno, opět za zprostředkování Číny, uzavřel historickou smlouvu o spolupráci s největším rivalem v islámském světě, s Íránem.

Drahé energie pro USA a EU mohou také znamenat zvýšení tlaku na ukončení americké podpory pokračování války na Ukrajině. Je tedy otázkou, zda i toto nebylo bodem jednání (a možná i skutečným cílem) o dohodě mezi dvěma vlivnými členy OPEC Arábií a Íránem, kterou Čína zprostředkovala.

Co vůbec říkáte na roli arabského světa ve změnách geopolitiky, probíhajících v posledním roce?

Vidíme zde jednoznačné tendence jejich odklonu od podřízené role vůči USA, jejich větší politickou i ekonomickou koordinaci, emancipaci a pragmatický příklon k Číně a Rusku, To zahrnuje propojení ekonomik včetně klíčových oblastí zbrojní a obranné spolupráce a obchodu s nejdůležitějšími surovinovými komoditami, ropou a zemním plynem. Podle všeho arabský svět politika amerických demokratů nejenom že neoslovila (na rozdíl od Trumpova pragmatického přístupu) ale přímo vystrašila (prosazování migrace, LGBT atd). Vyvozuji to ze vstřícnosti arabského přístupu k politice prezidenta Trumpa a z rozpačité politiky vůči demokratům Bidena a Harrisové.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Jakub Vosáhlo

Jak zabránit Číně, aby o nás sbírala citlivá data?

Podle mě také není problém jen v Číně, ale dnes už téměř neexistuje nic jako soukromý. I třeba EU dost šťourá do soukromý lidí - většinou to vydává za dobrý úmysl a možná to i dobře myslí, ale je to potřeba? Co vím, tak třeba chtěla mít možnost sledovat i soukromou korespondenci lidí na internetu at...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Konec 168 hodin, ale Fridrichová v ČT zůstává. Vyoral má jasno, co bude dál

16:59 Konec 168 hodin, ale Fridrichová v ČT zůstává. Vyoral má jasno, co bude dál

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA „Tomuhle propagandistickému braku vzpomínky věnovat nebudu,“ říká z…