Babiš nemá zapotřebí na kohokoliv tlačit. Věra Jourová promluvila o miliardách, které nám utekly, i o svých plánech v Bruselu

06.09.2014 5:12

ROZHOVOR Stav čerpání dotací nás nestaví do role druhořadého státu. I to si myslí ministryně pro místní rozvoj a kandidátka na eurokomisařku Věra Jourová (ANO), kterou už koncem září čeká rozhodující veřejné slyšení v Bruselu. V rozhovoru pro ParlamentniListy.cz vyjádřila také svůj názor na kritizovaný střet zájmů vicepremiéra Andreje Babiše. „Cítím se naprosto nezávislá od jakýchkoli zájmů Agrofertu,“ uvedla Jourová.

Babiš nemá zapotřebí na kohokoliv tlačit. Věra Jourová promluvila o miliardách, které nám utekly, i o svých plánech v Bruselu
Foto: Daniela Černá
Popisek: Ministryně Věra Jourová

Anketa

Co si myslíte o západních sankcích proti Rusku?

hlasovalo: 41843 lidí

S velkou pravděpodobností se stanete českou eurokomisařkou. Rozhodující bude ale verdikt u veřejného slyšení. Budete mít čas na přípravu?

Musím si čas udělat. Myslím si, že se „grilování“ uskuteční první týden v říjnu nebo poslední týden v září. Mám obrovské množství podkladů, které postupně studuji, některé otázky, jako je evropské právo, si připomínám. Hlavní přípravná fáze pro mě bude asi tři týdny před slyšením, protože dokud nevím, jakou agendu dostanu na starost, tak se na to nemohu precizně připravit. Bude to velký finiš.

V médiích proběhlo, že by Vám měl radit pan poslanec Stanislav Polčák (TOP 09/STAN). Spoléháte na něj?

Ne přímo radit. On je místopředsedou výboru pro regionální politiku v Evropském parlamentu, což je pro mne významný výbor s ohledem na to, že mám primárně zájem o komisařku pro regionální rozvoj. Nabídl se, že podpoří mou kandidaturu na toto portfolio. Samozřejmě pan Polčák není jediný, můj hlavní poradce je pan Telička, náš europoslanec, a také další naši europoslanci mi pomáhají s podporou. Mám už sestavený odborný tým, který mi připravuje podklady a postupně je posílá.

V České republice se příliš nedaří čerpat dotace. Patřili jsme k nejhorším. Proč by měl obsadit pozici komisaře pro regionální rozvoj kandidát ze země, která má tak špatné výsledky?

Myslím si, že stav čerpání dotací nás nestaví do role nějakého druhořadého státu. Měli jsme problémy v minulých letech, ale letos se nám už podařilo přesvědčit Evropskou komisi, že naše kontrolní systémy fungují. Za poslední čtvrtletí jsme zvedli čerpání, nasmlouvali jsme a částečně už proplatili projekty za 50 miliard korun. To je obrovský skok a chtělo to velké úsilí. Situaci se snažíme zlepšovat a bylo by nespravedlivé, kdybychom měli doplácet na to, co se zanedbalo v minulých letech.Myslíte si, že stávající systém nastavení dotací v republice je správný?

Systém je hodně složitý, nepřispívá k plynulému čerpání. Snažíme se teď stavět nový způsob čerpání pro nové fondy a zprůchodnit a zjednodušovat věci, které drhly v minulém období. Někde se objevila dokonce kritika, že jsem systém pro léta 2007 až 2013 stavěla já. Tuhle informaci bych ráda zásadně odmítla. Mohu to doložit i tím, že jsem na Ministerstvu pro místní rozvoj skončila v roce 2005, takže jsem vůbec neměla na tato opatření vliv. Naopak jsem tento stav dlouhodobě kritizovala.

Jste klíčovou osobností hnutí ANO. Neobáváte se, že v Bruselu budou kritizovat to, že vicepremiér Andrej Babiš je zároveň vlastníkem Agrofertu? Že se Vás budou dotazovat na střet zájmů?

Mám na to jednoduchou odpověď. Cítím se naprosto nezávislá od jakýchkoli zájmů Agrofertu. Už to mám odzkoušeno. Jsem ve vládě tři čtvrtě roku a není ani stín nějakého tlaku. Pan Babiš něco takového nemá zapotřebí.

Je něco, z čeho byste měla před „grilováním“ obavy?

Samozřejmě, sedět tam tři hodiny a čelit otázkám v angličtině, kdy nemohu všechny dotazy odhadnout, je velká zátěžová zkouška. Navíc odpovědi jsou časově limitované na jednu minutu. Komisaři, kteří tímto prošli, mají trošku strhané rysy, když si na tuto situaci vzpomenou. Pro mě se samozřejmě teď budoucnost dělí na čas před veřejným slyšením a po něm.

České politické elity se teď střídavě vyjadřují v médiích ke zpřísnění sankcí vůči Rusku. Jaký Vy máte názor?

Rozhodla jsem se, že do středy budu v názorech na tuto věc zdrženlivá. V polovině týdne máme teprve koaliční jednání o postoji České republiky. Nechci situaci komplikovat tím, že bych teď sdělovala své názory.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Daniela Černá

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Žádná práva nemáte. Nikoho nezajímáte. Křeček k Prague Pride

10:21 Žádná práva nemáte. Nikoho nezajímáte. Křeček k Prague Pride

Žádná „moderní pravda“ by neměla potlačit vliv rodičů na to, jak dětem předkládat genderová témata. …