Babišovi už nevěřím ani slovo! Tomio Okamura drtivě promlouvá

05.04.2017 15:26

FENOMÉN BABIŠ- NADĚJE, NEBO HROZBA? „Babišovi nevěřím ani slovo a je pro mne velkým zklamáním,“ říká Tomio Okamura, lídr hnutí Svoboda a přímá demokracie. Nepředvedl prý nic kromě marketingu a jeho výsledky jsou nulové. Občanům více financí v peněžence nezbývá. Další působení ve vládě je pro Babiše přitom klíčové a nemůže dopustit, aby nevydržel. Podle Okamury by to pro současného ministra financí bylo smrtící politicky, ale i podnikatelsky. Babiš navíc vytváří takovou konstelaci okolností, ve kterých jsou lidé ochotni zkousnout i skandály, které by jindy znamenaly politický konec.

Babišovi už nevěřím ani slovo! Tomio Okamura drtivě promlouvá
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomio Okamura

Podle průzkumů Andrej Babiš směřuje k vítězství v parlamentních volbách. Vidíte to stejně, jsou odhady pravdivé? A je to tak pro Českou republiku dobře?

Těžko mohu posoudit, zda jsou pravdivé, nebo ne. S tím, že jsou předvolební průzkumy zmanipulované a neodpovídají skutečným výsledkům, mám osobní zkušenosti z každých voleb, kterých jsem se zúčastnil. Už když jsem kandidoval do Senátu na Zlínsku, tak ještě před volbami noviny psaly, že Okamura nemá šanci. Nakonec jsem vyhrál první i druhé kolo a stal se senátorem. Stejně tak u voleb v minulosti, kterých jsem se zúčastnil, a jsou to například poslední krajské volby, dávaly renomované agentury našemu hnutí Svoboda a přímá demokracie šance dvě a půl, tři procenta. Nakonec jsme byli úspěšní v deseti ze třinácti krajů a ve zbylých jsme měli těsně pod pět procent. To, že průzkumné agentury buď podvádějí, nebo jsou to diletanti, což znamená, že průzkumy neumějí dělat správně, je fakt. Ať tak, či tak, je to špatně. Je rozhodně potřeba počkat si na výsledek voleb.

Zda je to dobře? Když se ptám občanů, zdali jim v peněženkách po třech letech vlády Andreje Babiše zbývá více, než tomu bylo za vlády ODS a Miroslava Kalouska v minulém volebním období, nejdříve je ta otázka překvapí. Pak se zamyslí a devadesát devět lidí ze sta mi řekne, že jim nezbývá o nic více než za Kalouska. Mezitím se totiž opět zdražilo. A o čem to svědčí? Že Andrej Babiš má nekonečné finanční prostředky, jeho marketéři jsou ti nejlepší z České republiky, ale i ze zahraničí, jsou schopni vytvořit představu občanů, že je jim lépe. Ale když se jich zeptáte, zda jim zbývá v peněžence více, tak si uvědomí, že vlastně ne.

Anketa

Chcete, aby se v ČR usídlila Sorosova Central European University?

3%
97%
hlasovalo: 13393 lidí

To znamená, že výsledek je nulový. Na besedách, kam jezdím, zvednou ruku tak jeden dva lidi ze sálu. Když se jich zeptám, čím se živí, vyjde najevo, že jde o podnikatele, kteří dostali ten rok dobrou zakázku. Zajímavé je, že stejní podnikatelé si jedním dechem stěžují na nárůst byrokracie, ke kterému došlo. Tedy ztížení podnikání a živnostenského podnikání. To, že se Babiš ve srovnání s Kalouskem či Sobotkou jeví přijatelnější, protože je u kormidla teprve tři roky, zatímco ostatní už přes dvacet let, tomu rozumím. Náš problém Svobody a přímé demokracie je, že jsme totálně cenzurováni médii. Občané, kteří nejsou na internetu, jedná se hlavně o starší generaci, čerpají informace pouze z televize a nemají šanci se o našem hnutí dozvědět, slyšet naše názory, zatímco na sociálních sítích máme obrovskou odezvu a počet našich příznivců je oproti Andreji Babišovi mnohonásobný.

Kdybychom nebyli cenzurování, tak bychom byli alternativou pro lidi, kteří ji hledají za Sobotku, Kalouska, potažmo ODS. Chápu značnou část občanů, Okamuru v televizi nevidí a nemohu se seznámit s naším programem. Skutečnost, že Babiš má podporu značné části obyvatel, vysvětlují okolnosti. Když se podíváme na mediální situaci, tak to zní dokonce logicky. Rád bych dodal ještě jednu věc. Občané jsou v této konstelaci dokonce ochotni skousnout takové skandály, které by v minulém období znamenaly politický konec, politickou smrt. Když si dají na misku vah Sobotku, Kalouska, ODS a Okamuru v médiích nevidí, pořád berou Babiše jako menší zlo se šancí na zvolení.

Kolem Andreje Babiše existuje a stále se vynořuje mnoho zvláštních podezření. Ať už se týkají jeho podnikatelských začátků a finančních operací, díky kterým se stal majitelem Agrofertu, či aktuálních kauz typu dluhopisy nebo Čapí hnízdo. Spekuluje se, že ještě do voleb by Babiš mohl být obviněn, nicméně ve všech průzkumech je on i hnutí ANO na špičce. Proč to jeho voličům nevadí? Je to tak, že lidé v České republice automaticky počítají s tím, že „všeci kradnú“, včetně Babiše? Babiše, který ale na rozdíl od ostatních zlodějů umí řídit zemi?

Myslím si, že když vidíme reálné výsledky Babiše, tedy, že drtivé většině občanů nezbývá v peněžence více než za Kalouska, tak vidíme, že to žádný politický mág ani světoborný ekonom. Sliby, které dal občanům, nesplnil. To je zcela jasné. Pro mne je konání Babiše zklamáním. Také jsem si myslel, že když je miliardář, předvede důchodovou a ekonomickou reformu, zlepší podporu rodin s dětmi a skončí s parazitujícími občany. Nepředvedl nic, je to jen marketing.

 

 

Proč je přesto jeho podpora taková? Zopakuji, co jsem říkal, v podstatě si lidé postaví na jednu stranu to, co předváděla ČSSD, ODS a Miroslav Kalousek, a proti tomu Babiše, který je tu tři roky, proto se jim jeví jako menší zlo. Přičemž Okamura je cenzurován médii, proto v podstatě lidé bez sociálních sítí nejsou schopni vnímat náš program jako alternativu. To jsou ty důvody. Mít tolik různých kauz by ve standardním politickém prostředí v žádném případě nemohlo projít s takovou podporou obyvatel. Ke kauzám musím dodat i písmeno B. Tedy aby kauzy Babiše neprošetřovali Sobotka a Kalousek, aby neurčovali, koho mají lidé volit a koho nikoliv. Byl bych rád, pokud zde jsou nějaká důvodná podezření, aby věc vyšetřovaly orgány v trestním řízení a jasně řekly, jestli k nějakému pochybení došlo. Zatím žádné takové výsledky nejsou a řekněme si to upřímně, já si chci počkat na výsledky šetření. Byl bych za to rád, tváříme se, že žijeme v právním státě. Střízlivé stanovisko k jeho kauzám nemám, nemám dostatek informací, Kalousek a Sobotka evidentně ano.

A jak si vysvětlujete, že veřejnost dokáže skousnout i jeho členství v KSČ, nebo podezření na spolupráci s StB? Co si o tom myslet? Zapomněli už Češi? Nebo už nereagují na ideály roku 1989 a étos Václava Havla?

Étosu Václava Havla nerozumím, protože když se podíváme na složení skupiny kamarádů Václava Havla, je prolezlá bývalými komunisty od shora až dolů. A víme to už od začátku. Myslím si, že strašení normalizační KSČ v české společnosti po desítkách let v podstatě vyšumělo. Já nemám s KSČ nic společného, v době revoluce mi bylo sedmnáct, ale doba se posunula a občané bezesporu vnímají, jak byla jejich země po osmdesátém devátém rozkradena. To se nestalo ani za komunistů. O rozkradení slýchám od stovek lidí, rozkradeny zdroje vody, strategických surovin, prosperující podniky – v době privatizace a za minulých vlád – což u občanů přehlušilo éru do roku 1989.

Čas uplynul a je potřeba si připomínat i negativní stránky minulosti, které tu byly v době normalizace, jako zákaz cestování, zákaz svobodné soutěže politických stran, zákaz vyjadřování názoru, který se liší od hlavního proudu. To jsem zažil já i moje rodina. Ty skandály přehlušily porevoluční nálady a to, co se dělo do roku 1989, takže lidem to přestalo vadit. Strašení předrevoluční i současnou KSČM je už laciný argument těch, co nemají argumenty věcné. Dnes už na občany nezabírá.  

Jak vnímáte zahraničněpolitické názory Andreje Babiše? Velice tvrdě se staví proti imigraci, kritizuje Evropskou unii a zpochybnil smysl sankcí proti Rusku. Co by z hlediska geopolitiky premiér Babiš asi provedl s Českou republikou?

Babišovi v tomto nevěřím ani slovo. Je to prachsprostý populismus a jedna velká lež. Na téma migrace navenek říká to, co jste zmiňovala, ale až v poslední době. Na druhou stranu loni v září na vládě včetně všech ministrů ANO schválili 500 milionů korun na přijetí dalších šesti tisíc migrantů do České republiky v letech 2018 a 2019. Ministr Pelikán dokonce vyzval migranty, aby se soudili s Českou republikou, že se o ně nechceme postarat. Přímo propaguje přijímání uprchlíků. Jourová je spoluautorkou vytváření kvót na úrovni Evropské komise, a pak vykládají úplně něco jiného. Babiš zničehonic řekne v projevu, že je pro referendum. Přitom všichni poslanci ANO jsou proti referendům. Všichni před třemi týdny i kdykoliv předtím hlasovali proti referendu, které opakovaně navrhuji. Kdyby se přidali poslanci ANO, tak bychom zvládli bod o referendech na jednání zařadit.

Jenže on dělá něco jiného, než tvrdí, a týká se to i zahraniční politiky. Připadá mi, že mu marketingoví lidé řeknou, co by zrovna mohlo být populární, ale ve skutečnosti je to úplně jinak. Ať se na mě nezlobí, nevěřím mu ani slovo. Jedno úsloví říká: Ne slova, ale činy. A to je přesné. Andrej Babiš je politik stylem kam vítr, tam plášť. Zahraničněpolitické názory neslyším žádné; hnutí ANO nemá ani člověka, který by se věnoval zahraniční politice. Přitom hlasovali pro přijímání uprchlíků, které ubytováváme za peníze občanů. Například v Havířově jsou ubytováni za peníze Ministerstva vnitra v bytech OKD – se souhlasem Babiše.

Ještě dodám, že on není kritikem Evropské unie. To je opět habaďůra. My opakovaně navrhujeme referendum o vystoupení z Evropské unie, ale Andrej Babiš opakovaně hlasuje proti. Jestli je kritikem Evropské unie, ať nechá rozhodnout o budoucnosti samotné občany.

S kým se podle vás bude chtít Andrej Babiš po volbách spojit? Z koho by si přál udělat koaličního partnera? Lidovce se Starosty, KSČM, vás, nebo ODS? Nebo sklapne Kalouskova past „všichni proti Babišovi“?

Nevím, s kým se bude chtít spojit. My zatím s nikým o povolebních koalicích nejednáme. Jedno z našich kritérií je výsledek ve volbách, který napoví, co si voliči přejí. Následným krokem je, že budeme rádi jednat s těmi, kdo nám umožní na maximum prosadit náš politický program. Jiná kritéria nemáme. Jaké má představy Andrej Babiš, na to se musíte zeptat jeho.

A jak vnímáte vztah mezi Andrejem Babišem a Milošem Zemanem? Nahrávají si? Existuje spolupráce na bázi: Miloš Zeman udělá Babiše premiérem a Babiš podpoří Zemana v další prezidentské volbě?

Jejich vztah je velice úzký, o tom jsem přesvědčen. Mně se to pochopitelně nelíbí, protože s politikou Babiše nesouhlasím. Já jsem zastáncem přímé demokracie. Jak už to v politice bývá, došlo mezi nimi k pragmatické dohodě. Je možné, že se Miloš Zeman bojí, aby Andrej Babiš nepostavil protikandidáta a neprofinancoval ho. Babiš dobře ví, že v případě pověření sestavení vlády po parlamentních volbách v říjnu, ho bude udělovat ještě Zeman. Babiš má obavu a chce mít jistotu, že ten, kdo bude sestavením vlády pověřen, bude vítěz voleb. Babiš v žádném případě nemůže dovolit, připustit opak, protože by to bylo smrtící politicky, a bohužel mám tušení, že smrtící i podnikatelsky. Nemůže připustit, aby nebyl součástí nové vlády, aby byl vystrčen, on hraje o všechno.

Tím, že inkasuje miliardové dotace na své firmy a zároveň poukazuje na druhé, co dělají špatně, utahuje opratě ostatním, zatímco sám inkasuje miliardy. Tak se proti němu v podstatě domluvily zbylé politické strany. S námi se nikdo nebaví, ale vím, že jsou domluvení. V případě, že by Babiš nebyl ve vládě, tak mu samozřejmě hrozí, že přijde o miliardové dotace na Agrofert a podnikání. A bez státních peněz a dotací není podle mne schopen přežít, takže hraje vabank a samozřejmě dělá všechno proto, aby ve vládě byl a nejlépe aby byl premiérem. To je vysvětlení vztahu Zeman–Babiš. Je otázka, jestli je to dobré pro občany. Já myslím, že není. Ale je to tak a občané by to měli vědět.

Co si myslíte o výrocích vašeho staršího bratra Hayata Okamury, který prohlásil, že bude kandidovat za KDU-ČSL do Poslanecké sněmovny, aby očistil jméno rodiny?

Já jsem to nepochopil. S bratrem se dvacet let nestýkám, ani se spolu nebavíme. Stýkám se pouze s mladším bratrem, se kterým mám velice přátelský vztah. Jsem velice zaneprázdněn a navíc jsme měli na věci jiné názory. Všiml jsem si rozhovoru, kde ze sebe dělá samaritána, jak je potřeba pomáhat lidem, ale když nám onemocněl tatínek a v Japonsku absolvoval těžkou operaci s trvalými následky, odmítl s námi před pár týdny do Japonska letět a starat se o něj, takže jsme jeli sami. Ne slova ale činy. Prakticky se neznáme, jsem překvapen. Je to člověk, kterému dávám dvacet let práci od své firmy jako tlumočníkovi, ale jinak se nestýkáme.

Šikovný je, takže nemám problém mu práci zadávat; ale léta ho živím a teď slyšíme pomluvy na moji osobu. Vykládá, jaký jsem. Pak jsem se dozvěděl, že v kandidatuře vlastně využívá mé jméno, což mi přijde velmi nechutné, a nevím, kde se to v něm vzalo. Zaskočilo mne to. Jsem jako v Jiříkově vidění a nejsem schopen to více komentovat. Když vstupuje do politiky, měl by mluvit o svém programu a nešpinit jméno člověka, který ho živí.


Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Zuzana Koulová

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Mráz přichází ze Západu. V Bruselu prostě rozhodnou a nařídí. Odchod by nebyl žádná tragédie, ujišťuje poslanec Hrnčíř

5:13 Mráz přichází ze Západu. V Bruselu prostě rozhodnou a nařídí. Odchod by nebyl žádná tragédie, ujišťuje poslanec Hrnčíř

„Zavedením evropských daní a dluhů se z EU stane evropský superstát, o což euroglobalistům šlo přede…