Boj o Senát na Děčínsku: úspěšný starosta Linhart šokoval Česko

13.10.2014 14:09

Úspěch, který vůbec nikdo nečekal. Tak hodnotí politologové výsledek senátních voleb v okrese Děčín, kde s naprostým přehledem zvítězil nestraník Zbyněk Linhart. Předpokládal se přitom souboj mezi ČSSD a ANO 2011. Společně s Linhartem postoupil do druhého kola s „odřenýma ušima“ dosavadní senátor Jaroslav Sykáček (ČSSD).

Boj o Senát na Děčínsku: úspěšný starosta Linhart šokoval Česko
Foto: red
Popisek: Jaroslav Sykáček (ČSSD) a Zbyněk Linhart (nestraník)
reklama

Už několik týdnů před volbami to ve větších městech na Děčínsku vypadalo jako na pouti, kde je vše zadarmo. Na jednom konci náměstí vás zástupci ANO 2011 obdarovali snídaní, na druhém sociální demokraté květinou: „Co vám budu povídat, takové dárečky člověka potěší. Škoda ale, že se objevují jen před volbami. Kytičku si doma dám do vázy, ale můj názor určitě neovlivní,“ hodnotila volební snažení paní Jana, kterou jsme na děčínském náměstí zastihli v obležení volebních hostesek. Nadvládu stranických kandidátů navíc umocňoval masivní výlep a billboardy, tváře Jaroslava Sykáčka (ČSSD) a Marcely Dvořáčkové (ANO 2011) byly doslova na každém rohu.

Anketa

Jak jste spokojeni s výsledky právě skončených voleb?

3%
hlasovalo: 3483 lidí
Jako „chudý příbuzný“ vedle toho vypadal Zbyněk Linhart. Do ulic za voliči vycházel pravidelně, ale téměř s prázdnou náručí. „Povídal jsem si s lidmi o jejich názorech. Když je to zajímalo, tak jsem jim navíc popsal, co jsem jako starosta vybudoval u nás v Krásné Lípě,“ vysvětluje Linhart. „Problém byl v tom, že i když mám velkou podporu u nás na malém městě a ve Šluknovském výběžku, tak například v Děčíně mě lidé neznali. To jsem se snažil změnit,“ dodává Linhart. Nakonec mu v tom pomohli i novináři z místních médiích, kteří s ním publikovali řadu rozhovorů.

Pomohla média i aktivisté

A právě moment, kdy se o Linhartovu práci v komunální politice začala zajímat média a místní aktivisté, označuje odborník na politický marketing z mediální agentury Vít Holzknecht za klíčový: „Lidé se najednou dozvěděli o člověku, který ze zapadlého města na severu Čech udělal centrum národního parku a turistického ruchu v celém Výběžku. Voličům v senátních volbách nabídl, že teď chce pracovat pro celý okres. To je dnes poměrně vzácně vídaná záležitost.“

Holzknecht ale zároveň varuje: „Výhra v prvním kole voleb je jen část úspěchu, voliči musí k urnám přijít ještě jednou. Protikandidát navíc může přistoupit na negativní kampaň, sociální demokracii jde o hodně. Čeká ji 19 soubojů o obhajobu křesla, a aby neztratila většinu v Senátu, může prohrát jen jeden z nich.“ Očekává se tedy boj na ostří nože. „Sociální demokracie zřejmě bude hrát na strunu neoblíbenosti Miroslava Kalouska,“ předpokládá Holzknecht

Strategie: strašení Kalouskem

Právě okolo spojení Linharta se stranou TOP 09 se točila hned první vyjádření sociálních demokratů po volbách: „Je na lidech, zda v druhém kole zvolí levici, nebo pravici. Za pravici je tu pan Linhart podporovaný i finančně panem Kalouskem,“ uvedl Jaroslav Sykáček. „Je to samozřejmě nesmysl, moji kampaň financuje hnutí STAN. A jak je vidět, tak o několik řádů nižšími částkami, než mají k dispozici velké strany. Nic se na tom nezmění ani ve druhém kole, na plané sliby a rozdávací akce nepřistoupím,“ kontruje Linhart.

Starostu Linharta kromě starostů obcí ve Šluknovském výběžku před volbami nepřímo podpořili i umělci, kteří natočili kritický videoklip o problémech Děčínska: „Až dáš svůj hlas do Senátu, mysli na syna i tátu. Důvěřuj mýmu tipu, vzpomeň si na Krásnou Lípu,“ zpívá rapper Decingate ve skladbě Protestsong ze severu. Transparency International Linharta označila za nejtransparentnějšího kandidáta, byť mu vyčítala absenci transparentního volebního účtu.

Jaroslava Sykáčka hlasitě podporuje nově zvolený zastupitel Děčína a poslanec Jaroslav Foldyna, osobně jej přijel podpořit také předseda vlády a sociálních demokratů Bohuslav Sobotka (oba ČSSD).

 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: tan
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Péče o staré lidi, dostupnost bydlení, ale i obyčejné potraviny na vsi… Mluvili jsme s lídrem kandidátky ČSSD v Královéhradeckém kraji

20:02 Péče o staré lidi, dostupnost bydlení, ale i obyčejné potraviny na vsi… Mluvili jsme s lídrem kandidátky ČSSD v Královéhradeckém kraji

ROZHOVOR Historik Jiří Štěpán stojí poslední čtyři roky v čele Královehradeckého kraje a do těchto v…