Budeme tvrdí. Co to o nás říkáte? Plukovník-poslanec od Okamury jasně a překvapivě k mrtvým vojákům a Afghánistánu

14.08.2018 6:02 | Zprávy

„Kdokoliv v minulosti chtěl ovládnout Afghánistán, narazil na tvrdý odpor. Sovětů tam bylo 115 tisíc po dobu devíti let a ovládnout se jim ho nepodařilo. Dnes zde sedmnáct let působí vojska NATO. Teroristická operace nemůže trvat tak dlouho. Naši vojáci plní úkoly špičkově, jsou to hrdinové. Ale celá strategie k Afghánistánu ze strany Západu je špatná,“ říká v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz poslanec, člen předsednictva a expert SPD na armádu Radovan Vích. „Dozvídáme se, že Tálibán posiluje, ovládá 70 procent země, bezpečnostní situace se zhoršuje. Produkce opia vzrostla o pět set procent na sedm tisíc tun. Není vidět světlo na konci tunelu a jsme v bodě nula. Ta mise je z mého pohledu nekonečná. Domnívám se, že Afghánistán by měl zůstat Afgháncům a nenutit jim nějaké politické ani jiné pro ně cizí modely života,“ dodává.

Budeme tvrdí. Co to o nás říkáte? Plukovník-poslanec od Okamury jasně a překvapivě k mrtvým vojákům a Afghánistánu
Foto: archiv
Popisek: poslanec Radovan Vích (SPD)

Vím o vás, že jste bývalý voják, zúčastnil jste se i nějaké zahraniční mise?

Strávil jsem v armádě třicet let. Moje první působení na zahraniční operaci bylo v roce 1997, kdy jsem vykonával funkci vedoucího sekce součinnosti kontingentu Armády ČR s velitelstvím SFOR II v Sarajevu. Byla to obrovská zkušenost. Postupem času jsem v armádě vykonával řadu funkcí na mezinárodních štábech NATO, poté jsem se na Ministerstvu obrany a Generálním štábu Armády ČR podílel na řízení kontingentů naší armády, které působí v zahraničí, ale samozřejmě i operací na území našeho státu. Prostředí Afghánistánu pro mě není neznámé, několikrát jsem tam byl v rámci svého bývalého služebního zařazení a plnil tam různé úkoly.

Zažil jste na misi nějakou dramatickou událost?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Petr Macinka byl položen dotaz

Ústavní puč

Co tím přesně myslíte? Jak podle vás prezident násilně mění ústavní pořádky? Prezident přeci využil svého práva se obrátit na soud a ten nějak rozhodl, on přeci žádnou ústavu nemění, jen vlastně požádal o upřesnění, jak je myšlena, což je podle mě i dobře a snad pro příště budete jako politici věnov...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Opozice zcela za hranou. Poslanec Doležal popsal, co zažívá

0:01 Opozice zcela za hranou. Poslanec Doležal popsal, co zažívá

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR Zcela za hranou standardních principů a mantinelů parlamentní debaty, říká poslane…