Bývalý člen izraelských speciálních jednotek varuje: Nové informace ukazují, že přiští rok bude zle. Přijde ještě větší vlna terorismu. Potřebujete nové vedení EU

27.11.2016 7:37

ROZHOVOR Nepotřebujete ani Kurdy, ani Mossad, potřebujete nové vedení Evropské unie. Důležité informace leží v šuplících a jsou k ničemu. Dnes pašeráci uprchlíků, a ti, kteří falšují pasy, vydělávají miliony a EU to ignoruje. Tak hovoří rabín David Bohbot, bývalý bezpečnostní expert a člen izraelských speciálních jednotek. V Česku žije již skoro dvacet let.

Bývalý člen izraelských speciálních jednotek varuje: Nové informace ukazují, že přiští rok bude zle. Přijde ještě větší vlna terorismu. Potřebujete nové vedení EU
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Pařížané drží minutu ticha za oběti teroristických útoků na náměstí Republiky

V současnosti irácké jednotky útočí na Mosul. Jestliže je Mosul největším městem Daesh (IS), lze jej považovat za jeho tělo, přičemž Rakka je jeho hlavou. Nemyslíte si, že se s dobytím Mosulu zanedlouho rozpadne celý Daesh?

Daesh a jeho bojovníci jsou všude. V Maroku, Alžírsku, Libyi a tak dále. Mosul je důležitý, Rakka ještě více. Bohužel, Turci se rozhodli, že nebudou útočit na Rakku do té doby, než skončí boj o Mosul, což je chyba. Po dobytí Rakky bude Daesh mnohokrát slabší, ale neskončí.

Do jaké míry by rozpad Daesh znamenal smrtelnou ránu pro radikální islamisty, džihádisty, teroristy anebo naopak vstanou noví bojovníci? V Afghánistánu posiluje Tálibán, v Africe islamisté pomalu, ale jistě rozšiřují své řady...

Radikální islamisté jsou silnější a mají víc věrných lidí po celém světě. Daesh byl jeden z pokusů o stát. Sice ten z nejlepších, ale jen jeden. Radikální islamisté se budou stále organizovat a útočit, protože jsou všichni spojeni v boji za jednu věc, ideologii. Za posledních patnáct let je vidět, že se organizují pořád lépe a lépe. Vždy někde jinde a pod jiným velitelstvím, ale pořád mají stejný cíl. Daesh je nejlépe organizován, ale s jeho koncem nic neskončí. Jeho ideologie přežije a terorismus bude pokračovat.


Bývalý člen izraelských speciálních jednotek David Bohbot (vlevo) a předseda Úsvitu Miroslav Lidinský.

Nemyslíte si, že se porážení teroristé Islámského státu opět více zaměří na Evropu, tedy že starý kontinent opět postihne vlna teroristických útoků?

Ano, v příštím roce očekávám ještě větší vlnu teroristických útoků. Radikálové prohlašují, že nás překvapí a budou úspěšní. Já jsem se naučil brát jejich sliby vážně. Nové informace ukazují, že bude zle.

Mohli by se do Evropy s další vlnou migrantů, která je příští rok na jaře s obavami očekávána, dostat právě i poražení bojovníci Daesh a jsou schopni proti tomu evropské tajné služby účelně zakročit?

Nepotřebujete ani Kurdy, ani Mossad, potřebujete nové vedení Evropské unie. Důležité informace leží v šuplících a jsou k ničemu. Dnes pašeráci uprchlíků, a ti, kteří falšují pasy, vydělávají miliony a EU to ignoruje.

Jakou v tomhle ohledu spatřujete roli Turků?

Turci hrají dvojitou hru. Recep Erdogan je fanatik a zajímá se víc o oslabení Kurdů než o zničení Daesh, který pomáhal vytvořit. Daesh se už nespoléhá na tureckou pomoc. Už nevidí Turky jako nejlepší spojence, kteří kupují ropu a nechávají přes své území přecházet jeho bojovníky z ciziny. Dnes vidí Turky jako součást "muslimského bratrství", které nechá Daesh bojovat samotný. Navíc teď, když Daesh prohrává, se to Turecku hodí, aby udělalo dojem, že je proti terorismu. Co se týká uprchlické krize, Turecko nemá stejné touhy jako Evropa, nemá zájem zastavit radikální bojovníky.Uprchlická krize rozdělila Evropu na dva tábory. Ten se vstřícnějším přístupem a ten s odmítavým přístupem. Jedni chtějí zavést celoevropský systém udělování azylu, druzí Evropu uzavřít. Co vy vnímáte jako lepší variantu?

Jednoznačně musí přestat ten pokus vypadat přátelsky, mile, humánně a humanitárně. Je nutné se začít starat jedině o své občany, což znamená totálně zavřít a zabezpečit hranice. Kdo takto nepřemýšlí, nebere bezpečnost a dobro občanů příliš vážně.

Jak berete evropské dodávky potažmo české zbraně proti Daesh bojujícím Kurdům? Není to nebezpečné?

Ne, jsem pro.

Nedávno padly sankce uvalené na Írán, islámskou republiku. Je to krok správným směrem?

Je to krok směrem k sebevraždě. Díky Bohu, že Obama je pryč a doufám, že nastane v Bílém domě i ideová změna a ta naivita nebo hloupost skončí. Sajjid Alí Chameneí veřejně prohlašuje, že chce pro Ameriku smrt a zničit vše, co  Amerika reprezentuje, tedy svobodu a demokracii.

Jak hodnotíte zapojení Ruska do bojů na Středním východě?

Rusko bylo kdysi silnější než Amerika a nyní získalo svou pozici velmoci zase zpět. Jediné, čemu osobně úplně nerozumím, je, co budou Rusové dělat dál. Jak vlastně smýšlí nad budoucností. Nesmíme zapomenout, že jsou k Íránu a Sýrii připojeni kvůli ropě. Jde i o jejich mezinárodní strategii. Navíc se stále vymezují proti Turecku.

Co si myslíte o vstřícném postoji OSN a většiny jeho členských států k Palestincům a jak hodnotíte postoj Česka, které stojí pevně na straně Izraele?

Česko a Izrael patří mezi nejlepší a nejvěrnější spojence. Nemohu mluvit o všem, co děláme pro vás, ale toho, co vy děláte pro nás, je požehnaně. Je třeba říci, že jsme vašimi dlužníky a moc děkujeme. Je také vidět, že většinou v zemích, kde je větší procento muslimů, nás nemají rádi.

Proč je podle vás prezident Miloš Zeman s jeho odmítavým postojem k uprchlíkům, pevným přátelským postojem k Izraeli a Rusku a nekompromisní rétorikou vůči islámu převážně v českých městech, médiích a neziskovém sektoru tak odmítán, tak haněn?

To není kvůli jeho názorům. Alespoň tak si to myslím já. Vážím si ho a moc panu prezidentovi děkuji za jeho statečnost. Víc se mi o tom mluvit nechce.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jan Rychetský

Andrej Babiš byl položen dotaz

Dotaz

Pane Babiši, chci se zaptat proč jste podpořil se svojí stranou ANO výcvik Ukrajinců na našem území? Nejdříve jste všude mluvil o tom, že naše vláda je vládou Ukajiny a že do ní sype peníze a že podporuje svým chováním válku. Výcvik bude stát miliardu a zároveň je to také podpora války. Byla jsem vá...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kalousek a prase v žitě. Vzpomínky pamětníka

21:30 Kalousek a prase v žitě. Vzpomínky pamětníka

„Tak on určitě žije jako prase v žitě, o tom nepochybuji,“ reaguje na slova Miroslava Kalouska expre…