Cena benzínu poroste. Fialova vláda neřeší. Ukrajinci? Teprve začátek... Okamura pro PL

11.03.2022 18:53 | Rozhovor

Zatímco Polsko snížilo od začátku února DPH z pohonných hmot z 23 na osm procent a Maďarsko stanovilo maximální možnou cenu, vláda Petra Fialy se nevzchopila k žádné užitečné akci. Petr Fiala vykládal, že vláda nebude dělat žádná populistická řešení, předseda SPD ale mluví o vyloženém výsměchu, který je nejspíš pouhým začátkem velké jízdy tohoto kabinetu, na který občané nezapomenou.

Cena benzínu poroste. Fialova vláda neřeší. Ukrajinci? Teprve začátek... Okamura pro PL
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomio Okamura řeční ve sněmovně

Média jsou plná událostí na Ukrajině, ale u nás v republice probíhá zároveň mnoho jiných událostí, zejména lidé pociťují extrémní ceny pohonných hmot…

Vláda Petra Fialy neřeší zdražování pohonných hmot, energií, potravin a bydlení a na české občany zvysoka kašle a vysmívá se jim. Vyzýváme opakovaně Fialovu vládu, aby zajistila jejich zlevnění, protože pro SPD je podpora našich občanů prioritou. Podle vlády Petra Fialy je pomoc občanům proti rychle rostoucím cenám pohonných hmot taková, že skončí povinné přimíchávání složky biopaliv do pohonných hmot a že zruší silniční daň. Přimíchávání biopaliv jako složky do pohonných hmot zlevní jeden litr pohonných hmot zhruba o jednu korunu. Slyšíte dobře! Co se týká zrušení silniční daně, to se týká pouze vozidel, která používají pro svou činnost živnostníci a podnikatelé. Tato daň se vypočítává podle objemu motoru a je v rozmezí 1200 až 4200 korun za rok. Jinými slovy, vůbec se běžných občanů a provozovatelů soukromých motorových vozidel netýká. Takže suma sumárum: Obyčejný člověk ušetří na jednom litru pohonných hmot jednu korunu! To je výsměch!

Ceny pohonných hmot stouply jenom za poslední týden na některých místech na 50 korun za litr z předcházejících 35 korun a budou se dále zvyšovat i v důsledku realizace Green Dealu EU (zelený úděl). Zatímco se vláda Petra Fialy nevzchopila k žádné užitečné akci, Polsko snížilo od začátku února DPH z pohonných hmot z 23 na osm procent a Maďarsko stanovilo maximální možnou cenu zhruba na 33 korun za litr. Slovenské domácnosti budou dostávat elektrickou energii až do konce roku 2024 za cenu, za niž ji odebírají nyní. Oznámili to zástupci slovenské vlády. Slovenské rodiny by tak měly na účtech za elektřinu až do roku 2024 ušetřit celkem asi miliardu eur (24,4 miliardy Kč).

Stejně tak česká vláda neřeší, na rozdíl od vlád ostatních zemí v rámci V4, drahé ceny energií, potravin a bydlení. Na nečinnost vlády doslova doplácejí ze svých peněženek všichni naši občané. Vyzýváme současnou vládu, aby začala tyto věci, které pálí naše občany, konečně řešit. Je to její povinnost vůči občanům. Vláda ČR má k dispozici regulační nástroje podobně jako Polsko anebo Maďarsko, ale nekoná. Vláda Petra Fialy (ODS) není schopna řídit stát a nechá se pouze vléci sledem událostí, na které reaguje pozdě, špatně anebo vůbec, a proto by měla podat demisi.

Nejsou to jen pohonné hmoty, rostou i ceny dalších energií...

Ano. Vláda Petra Fialy není schopna řešit ani extrémní zdražování energií. Zdražuje ale úplně vše. Cena plynu na burze překonala minulý týden 200 eur za megawatthodinu (MWh), přitom před rokem stála 1 MWh celkem 17 eur. Česká Fialova vláda jako jediná země v rámci V4 dosud nepředstavila ani nerealizovala žádný plošný plán zlevnění cen energií, potravin či pohonných hmot pro občany.

Odborník na energetiku Vladimír Štěpán upozorňuje, že na rozdíl od okolních států nemáme dlouhodobé smlouvy na plyn, elektřinu levně vyvážíme a draze nakupujeme. Upozornil, že už před válkou jsme měli podle statistiky OECD nejvyšší ceny elektřiny na světě pro domácnosti! Další odborník, Jiří Gavor, upozornil, že v ČR nejsou strategické zásoby plynu! To jsou chyby jak předešlé Babišovy vlády, tak i současné Fialovy vlády. Současná trojkoalice ODS, TOP 09 a KDU-ČSL plus hnutí ANO mají máslo na hlavě, protože když tyto strany i v minulosti vládly, nic neudělaly pro naši energetickou soběstačnost a bezpečnost a některé z nich podle mého názoru víceméně via facti napomohly solárním tunelům.

Místopředseda Evropské komise Frans Timmermans oznámil, že EU do konce roku sníží závislost na ruském plynu o dvě třetiny a zcela ji ukončí „mnohem dříve než v roce 2030“. Nahradit by ho měl dovoz zkapalněného plynu, rychlý růst obnovitelných energií a snížení poptávky snížením energetické náročnosti budov. Proto věří, že Green Deal bude v naplánované podobě zachován…

Evropská unie via facti chystá ještě větší zdražení energií. Abychom byli energeticky nezávislí na komkoli, je samozřejmě správné, problém je v tom, že budování obnovitelných zdrojů je velmi drahé, dovoz zkapalněného plynu je také velmi drahý a zateplování budov je též finančně náročné a takovéto „řešení“ by přineslo další skokové zdražení energií. Reálným řešením pro ČR je navýšit výrazně kapacitu jaderných elektráren, tedy co nejrychleji dostavět chybějící bloky Temelína a Dukovan. U obnovitelných zdrojů je problém, že se de facto jedná o „občasné zdroje“, protože vítr fouká někdy více a někdy méně a slunce též někdy svítí více a někdy méně… 

SPD odmítá nerealistický plán Green Deal (zelený úděl) prosazovaný EU, vládou Petra Fialy a hnutím ANO. Stamiliardové prostředky je nyní nutné věnovat na posílení naší energetické soběstačnosti a bezpečnosti. Je velkým štěstím, že je pouze mírná zima a občané v rodinných domech a na vesnicích mají stále možnost přitápět si kamny na tuhá paliva. Jinak by kvůli neschopnosti Fialovy vlády měla spousta občanů doma zimu. Jasně odmítáme systém obchodování s emisními povolenkami prosazený v EU, který tlačí ceny energií nahoru. Česká republika musí odstoupit od obchodování s energiemi na energetické burze v Lipsku. To ale vláda nechce udělat a nenabízí žádné řešení.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Jakub Vosáhlo

frakce

Tomu nerozumím.Frakce kterou založili Babiš Orbán a spol.nebudou mít žádny vliv Evr.Parlamentu ale můžou ohrozit a jsou nebezpečím pro Evropu

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Orbán jedná, aby lidé jako já nemuseli umírat, říká Matěj Gregor

13:00 Orbán jedná, aby lidé jako já nemuseli umírat, říká Matěj Gregor

„Mám tušení, že jednání Viktora Orbána se nazývá diplomacie a je skvělou alternativou k tomu, aby li…