Čerstvé zprávy z Rakouska: Nejdříve uprchlíky vítali, pak se začaly vrstvit problémy, popisuje realitu krajan z Vídně

19.10.2016 19:01 | Zprávy

ROZHOVOR Zpočátku, jak to už v Rakousku tradičně bývá, byli migranti vítáni a lidé se jim snažili pomáhat. Pak se ten postoj vyčerpal, kdy už euforie opadala a vrstvily se problémy. Tak hovoří o náladách u sousedů právník a předseda Menšinové rady české a slovenské větve v Rakousku, která zastřešuje sedmnáct československých spolků, Pavel Rodt. Ostatně rozhovor s ním ParlamentníListy.cz vedly ve vídeňském hotelu Post, který ze sta procent vlastní družstvo složené z československých spolků a jednotlivců.

Čerstvé zprávy z Rakouska: Nejdříve uprchlíky vítali, pak se začaly vrstvit problémy, popisuje realitu krajan z Vídně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pavel Rodt, předseda Menšinové rady české a slovenské větve v Rakousku, což je zastřešující organizace místních československých spolků

Oba rakouští kandidáti na prezidenta představují určitý postoj v rámci Evropy. Alexander Van der Bellen kosmopolitní a k uprchlíkům vstřícný, Norbert Hofer nacionalistický a odmítavý. Který směr budoucího vývoje volíte vy?

Když přišli první uprchlíci, nehledali zde azyl, ale chtěli se dostat dál do Německa, Švédska a podobně. Zpočátku, jak to už v Rakousku tradičně bývá, byli migranti vítáni a lidé se jim snažili pomáhat. Pak se tento postoj vyčerpal, kdy už euforie opadala a vrstvily se problémy. Všude, kde je hodně lidí bez zaměstnání na jednom místě, začínají problémy a jejich sousedé dostávají strach.

Hofer je ze Svobodné strany Rakouska (FPÖ), která už má roky v programu nacionalismus. Tato strana byla výjimečně jednou čtyři roky ve vládě, kde se ale vůbec nevyznamenala. Nebyla ani ve stavu dosadit dost osob na ministerstva, která měla ve své působnosti. Poté se její členové rozdělili do dvou politických stran a opět přešli do opozice. Tím pádem mají dnes lehký život, protože každý, komu se situace nelíbí, je volí, a mohou na všechny ukazovat prstem. Tento populismus odmítám a budu volit Van der Bellena.

To mají Rakušané tak krátkou paměť?

Mají. Nicméně nejde o typicky rakouský problém. Podobný nešvar je rozšířen po celé Evropě. FPÖ měla dlouhé roky za předsedu hejtmana Korutan Jörga Haidera, kterého odstavili z vlády. Nicméně ho lidé, kteří asi na vše zapomněli, při příštích volbách zase zvolili hejtmanem. Chápu, že se tak rychle zapomíná, když vládne strach, ale nelíbí se mi to. Když se člověk podívá do Maďarska, Polska, Francie, tak je zřejmé, že lidé hledají silného muže či ženu. A v Rakousku z toho FPÖ žije. Nevím o nikom, kdo by je volil. Skoro nikdo to totiž nechce přiznat.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

Mgr. Renáta Zajíčková byl položen dotaz

Dozvěděla jsem se, že řešíte bezpečnost na školách

Zajímalo by mě, zda řešíte i šikanu mezi dětmi a fakt, že se třeba mladiství dopouští kolikrát i dost vážné trestné činnosti a to i na dospělých - třeba na učitelích, seniorech apod? Měla by se podle vás snížit hranice trestně právní odpovědnosti? A pomohlo by to podle vás vůbec? Kde je podle vás ch...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jízda s Babišem. „Až nebudu v politice, jedu do Bhútánu. Tam mají ministra štěstí!“ Dozvěděli jsme se také

20:20 Jízda s Babišem. „Až nebudu v politice, jedu do Bhútánu. Tam mají ministra štěstí!“ Dozvěděli jsme se také

„Myslíte milion chvilek nenávisti. Forum neřeším, ten člověk je posedlý Babišem. Už jsem si na ty ne…