Co se to děje v Sýrii? Bezpečnostní expert silně varuje před hrozbou jaderného konfliktu mezi USA a Ruskem. Veden by prý byl v Evropě

09.10.2016 19:30 | Zprávy

ROZHOVOR „Spojené státy se snaží prosadit rezoluci o nutnosti pomoci „umírněným povstalcům“ a tím si chtějí otevřít prostor k legalizaci vojenského zásahu v už tak těžce zkoušené Sýrii,“ domnívá se někdejší poradce na ministerstvu obrany a zkušený bezpečnostní expert Jaroslav Štefec. Ten se této situace velmi obává a vysvětluje také proč.

Co se to děje v Sýrii? Bezpečnostní expert silně varuje před hrozbou jaderného konfliktu mezi USA a Ruskem. Veden by prý byl v Evropě
Foto: archív autora
Popisek: US letecký útok Sýrie

Spojené státy odstoupily před několika dny od jednání s Ruskem o příměří v Sýrii. Obě strany si sice definitivně nezavřely dveře k dalším možným schůzkám, nicméně může to znamenat další rozšíření syrského konfliktu a větší destabilizaci situace na Středním a Blízkém východě?

Spojené státy sice v podstatě ovládají Irák, ale v Sýrii se ocitly v pozici toho, kdo drží v rukou Černého Petra, navíc s „cinknutým“ růžkem. Díky operacím ruských leteckých sil, prováděným na základě platných mezinárodních smluv, se dostaly do patové situace, která jim neumožňuje realizovat dlouho připravované kroky – vyhlášení bezletové zóny pro letadla syrských leteckých sil a „podporu opozice“ podobně jako v Libyi. Tím by prakticky bez vlastních ztrát, cestou „zástupné války“, dosáhly vyvolání chaosu a destabilizace v celém blízkovýchodním regionu. Jeho následná konsolidace pod taktovkou Turecka a Saúdské Arábie, za podpory masivních amerických investic, by postupně vytvořila režim „přátelsky“ nakloněný USA a ochotný realizovat jejich záměry.

Uskutečnění těchto plánů ruským zásahem a následným vývojem situace v Saúdské Arábii, Turecku a Íránu vzala za své. USA zpočátku spolupracovaly s Ruskem celkem ochotně. Obamovo vedení považovalo Rusko za slabého hráče, a teprve když se USA ocitly v defenzívě, začalo reagovat podrážděně a snažilo se za každou cenu realizovat původní záměry.

Do arzenálu jejich snah patří i pokusy diskreditovat a dehonestovat Rusko na mezinárodním poli jeho obviňováním z „barbarství“ při bombardování cílů v oblasti Aleppa, z likvidace humanitárního konvoje nebo z civilních obětí při bombardování vojenských cílů ISIL a fronty Al-Nursá v jiných oblastech Sýrie. USA se v současnosti snaží vytvořit politickou situaci, vhodnou k prosazení rezoluce o nutnosti pomoci „umírněným povstalcům“ a tím si otevřít prostor k legalizaci vojenského zásahu v už tak těžce zkoušené Sýrii.

Pokud k tomuto zásahu skutečně dojde, velmi pravděpodobně dříve nebo později dojde také k přímému střetu minimálně leteckých sil obou jaderných velmocí. Tentokrát by ale pravděpodobně drželo trumfy v ruce Rusko, které dalo jasně najevo, že v Sýrii už neustoupí ani o píď, protože nehodlá hrát roli otloukánka. Dalo také jasně najevo odhodlání použít v případě napadení k odražení útoku všechny dostupné prostředky.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Štěpán

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Naše země nevzkvétá

Myslíte, že viníkem toho, proč lidé odchází za lepším na západ je EU? Podle mě jsou na vině tyto vlády a hlavně ti, co tu vládli před rokem 89. A z čeho vychází teze, že bysme byli bez EU bohatší, a poslední, na co se chci na základě toho vašeho článku zeptat je ta kritika dovozu zboží. Nemáte opět...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pavlův „výběr premiéra“: I kdyby ho volila celá planeta, pravomoci má stejné

4:44 Pavlův „výběr premiéra“: I kdyby ho volila celá planeta, pravomoci má stejné

Zeptali jsme se někdejšího právního poradce prezidenta ČR a ústavního právníka dr. Kuby na vyjádření…