Cyril Svoboda jasně označil, co se po volbách na Ukrajině musí teď stát

25.05.2014 20:55

ROZHOVOR Stabilita Ukrajiny nebude záležet na vítězi, ale na poraženém, tvrdí exministr zahraničí a bývalý šéf KDU-ČSL Cyril Svoboda. „Jeví se, že paní Julija Tymošenko není vítězem, důležité bude, co udělá. Jestli se zachová státotvorně a uzná vítěze voleb, nebo jestli povede k nějaké další revoluci,“ prohlásil v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz. A zdůraznil, že bez dohody s Ruskem se na Ukrajině situace nezklidní.

Cyril Svoboda jasně označil, co se po volbách na Ukrajině musí teď stát
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bývalý ministr a diplomat Cyril Svoboda

Favorit ukrajinských prezidentských voleb miliardář Petro Porošenko se už označil za prezidenta Ukrajiny, podle průzkumů získal téměř 56 procent hlasů už v prvním kole volby. Druhá Julija Tymošenko podle odhadů získala jen necelých třináct procent. Co to podle vás znamená pro Ukrajinu?

Podle mne je na Ukrajině šance na stabilizaci situace, pokud paní Tymošenko volby uzná. Nestabilita by byla, kdyby Julija Tymošenko podala nějaké ústavní žaloby, stížnosti, že volby nejsou legitimní, a to by vedlo k napětí v zemi. Ukrajině pomůže jediná věc, teď se postavit za svého nového prezidenta. To, že má přes padesát procent, znamená, že by zřejmě vyhrál, i kdyby nebyl žádný vnější tlak. On je teď člověkem, který má důvěru Ukrajiny a má dostat šanci.

Překvapilo vás, že v této dramatické situaci nebyl na Ukrajině větší zájem o prezidentské volby? Zatím se mluví asi o šedesátiprocentní účasti voličů.

Výsledky ukazují, že největší zájem o volby je ve velkých centrech, jako třeba Kyjev. Boj proti volbám projevují oblasti, které vyhlásily kvazinezávislou Ruskou republiku. Myslím, že venkov Ukrajiny žije jinými problémy.

Považujete za provokaci, že ruský premiér Dmitrij Medveděv navštívil zrovna v neděli, v den prvního kola prezidentských voleb, okupovaný Krym, jak kritizuje ukrajinská vláda?

Rusko nepochybně uplatňuje svůj vliv a chce, aby na Ukrajině vliv Ruska zůstal. Jsem přesvědčen, že po volbách nastoupí velmi pragmatický směr, který povede k tomu, že bude možná dohoda s Ruskem. Bez dohody s Ruskem se na Ukrajině situace nezklidní.

Věříte, že prezident Vladimir Putin bude výsledek ukrajinských voleb respektovat, jak slíbil?

Řekl to, věřím, že to bude respektovat, protože už teď je jasné, že nevyhrála žádná radikální protiruská síla, ale že politická scéna bude v rukou pragmatiků, kteří byli v politice v minulosti v různých sestavách, ať už podporovali Janukovyče nebo Kučmu, či byli proti Kučmovi, je to takový pragmatický proud, který bude chtít podle mého názoru dohodu.

A považujete to v tuto chvíli za nejrozumnější variantu v této době?

Podle mne je jediná možná. Žádná jiná se nenabízí. Ukrajina si uvědomuje, že existuje v prostoru, kde se nedá fakticky fungovat bez dohody s Ruskem. Na druhé straně je to problém i Evropské unie, ta sice nabízí podporu, nabízí pomoc, ale je velký rozdíl mezi tím, na čem je Evropská unie se schopna dohodnout, aby fakticky uplatnila skutky. A to myslím, že je naprosto jasné všem na Ukrajině, že Evropská unie je víc silná v rétorice, ne ve skutcích.

Východ Ukrajiny prezidentské volby bojkotuje, občané, kteří chtěli volit, si stěžují na teror, protože jim ozbrojení separatisté znemožnili volit, násilně tomu zabraňovali, pořádali demonstrace proti volbám. Nevzbuzuje to ve vás obavy, že po volbách nebudou respektovat zvoleného prezidenta?

Bude velmi záležet na postoji Ruska. Jestli Rusko podpoří a bude respektovat výsledek voleb na Ukrajině, tak se zklidní situace i v těchto regionech. Samozřejmě je nepřijatelné neumožnit lidem volby, neumožnit jim hlasovat, to je proti principům demokracie, to je mimo jakoukoli pochybnost. Ale mně se zdá, že všichni kandidáti, kteří měli reálnou šanci uspět ve volbách, byli schopni uzavřít dohodu s Ruskem.

Když ale tři a půl milionu lidí podle odhadů nemělo možnost volit, bude za takové situace výsledek voleb legitimní?

Je to samozřejmě velká otázka, do jaké míry jsou volby legitimní, když nemohou lidé svobodně volit v celé zemi. O tom nepochybuji. Je nad tím veliký otazník. Ale pokud vyhraje kandidát s velkým předstihem hlasů, znamenalo by to, že by asi vyhrál, i kdyby se hlasovalo v celé zemi. Mnohem důležitější je stabilizovat situaci v zemi než vyhlásit volby za nelegitimní, volby opakovat a prodlužovat napjatou situaci. Ve větším zájmu státu je stabilizovat se, čím dříve, tím lépe.

Měla by se do jednání o stabilizaci situace na Ukrajině zapojit i Evropská unie a nenechat dohadování jen na Rusku a Ukrajině?

Určitě. Evropská unie musí sehrát roli partnera v rozhovorech, podle mého názoru tuto roli může sehrát v Evropské unii německá kancléřka Angela Merkel, protože má autoritu, je schopna vést tento dialog a dohodnout parametry, které mohou nastavit nové vztahy v tom trojúhelníku Rusko – Ukrajina – Evropská unie. Spoléhám na to, že se toho chopí.

Já vím, že to je trochu věštění z křišťálové koule. Ale když proběhnou volby, budou uznány za legitimní, uzná to i Rusko, za jakou dobu by se mohla situace zklidnit? Myslíte si, že to povede k znovuobnovení celistvosti země, nebo dojde k nějaké federalizaci či drobení Ukrajiny?

Podle mého názoru bude novelizována ústava, která rozšíří moc v regionech. Nemusí nutně jít o federalizaci nebo dokonce vést ke konfederaci, to myslím není třeba. Ale já odhaduji, že nová politická reprezentace se přihlásí k nové ústavě, musí se vyřešit problém Krymu, Doněcku, to je výzva k tomu, aby se Ukrajina zabývala také ústavními otázkami. Vítěz bude chtít stabilizaci země. Ale důležité bude, jak zareaguje ten, kdo prohraje volby. Otázku stabilizace země nemá v ruce vítěz, stabilizaci má v ruce ten, kdo prohraje. Na něm bude záležet, jestli situace bude stabilní, nebo ne. Jeví se, že paní Julija Tymošenko nebude vítězem, důležité bude, co udělá. Jestli se zachová státotvorně a uzná vítěze voleb, nebo jestli povede k nějaké další revoluci.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Libuše Frantová

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Veterán balkánských misí zcela otevřeně o armádních čachrech: Šméčka s Migy. Zachrchlala se, zavařila a konec

18:42 Veterán balkánských misí zcela otevřeně o armádních čachrech: Šméčka s Migy. Zachrchlala se, zavařila a konec

ROZHOVOR Kdo hlídá náš vzdušný prostor, když české gripeny chrání Island nebo severní Evropu či Poba…