Děti jako živé štíty, teror obyvatel. Publicista Ziegler popsal praktiky separatistů, kteří se prý snaží Rusko zatáhnout do konfliktu

16.07.2014 9:41

Názorově vyhraněné texty píše na svém blogu českobudějovický publicista Jan Ziegler. Okomentoval i nedávný incident, kdy na ruském území zabíjel granát přilétnuvší z Ukrajiny. „Je smutné, že na ruské straně zemřeli lidé. Ale jedinou silou, která chce ruskou intervenci, jsou zločinecké bandy na východě Ukrajiny. Terorizují obyvatelstvo, rabují v obchodech, používají děti jako živé štíty a z civilních objektů ostřelují ukrajinskou armádu. Melou však z posledního. Pokud jim Rusko nepřijde na pomoc, do konce srpna je s nimi konec. A tak udělají všechno pro to, aby se ruská armáda zapletla do konfliktu,“ napsal.

Děti jako živé štíty, teror obyvatel. Publicista Ziegler popsal praktiky separatistů, kteří se prý snaží Rusko zatáhnout do konfliktu
Foto: Sergei Grits, ČTK/AP
Popisek: Proruští ozbrojenci na východě Ukrajiny

Anketa

Hrozí v příštích 10 letech vypuknutí opravdu velké války v Evropě nebo západní Asii, která drsně zasáhne i nás?

hlasovalo: 23457 lidí

„Každému, kdo normálně myslí, je jasné, že Ukrajina nemá zájem provokovat Rusko. O válku s ním nestojí. Proto je těžké věřit, že granáty vypálené z Ukrajiny na ruské území vystřelila ukrajinská armáda,“ uvedl Jan Ziegler na svém blogu a potvrdil poté i ParlamentnímListům.cz.

Okomentoval tak incident z neděle 13. července, kdy údajně několik granátů zalétlo z Ukrajiny na ruské území. Na předměstí Doněcku v Rostovské oblasti (který kromě jména nemá nic společného s ukrajinským velkoměstem) zabily jednoho člověka a několik lidí zranily. Rusko obvinilo z tohoto činu ukrajinskou armádu s tím, že připraví odvetná opatření. Ukrajinci se brání s tím, že oni nestříleli a za viníky označují proruské separatisty. „Neříkám, že vládní Ukrajinci jsou světci, ale tohle by bylo nelogické. Naopak jediným, komu by prospěl ruský vpád, jsou doněčtí teroristé,“ vysvětlil Ziegler svůj pohled.

„Je smutné, že na ruské straně zemřeli lidé. Ale jedinou silou, která chce ruskou intervenci, jsou zločinecké bandy na východě Ukrajiny,“ upozornil. Tyto bandy podle něj terorizují obyvatelstvo, rabují v obchodech, používají děti jako živé štíty a z civilních objektů ostřelují ukrajinskou armádu.

„Melou z posledního. Pokud jim Rusko nepřijde na pomoc, do konce srpna je s nimi konec. A tak udělají všechno pro to, aby se ruská armáda zapletla do konfliktu. Logicky tedy mluví vše pro to, že za tímto zbabělým činem jsou východoukrajinští separatisté,“ myslel si Ziegler.

Rusku vyhovuje napjatá situace na Ukrajině. Ale nejspíše nezaútočí

Podle ukrajinského prezidenta Porošenka bojují v řadách separatistů ruští důstojníci. Rusko také podle jeho slov dodalo povstalcům nové raketové systémy. Proč vlastně Rusové podporují i teď separatisty? „Jejich cílem je, aby na Ukrajině byla napjatá situace. To jim vyhovuje,“ sdělil ParlamentnimListům.cz Ziegler.

Pokud by se Rusové nyní nechali vyprovokovat k akci, oblast Doněcku a Luhansku by podle Zieglera obsadily takzvané ruské mírové jednotky. „Něco podobného jako je v Moldávii v Podněstří. Vyhlásili tady samostatný stát, který ale nikdo neuznává,“ objasnil ParlamentnimListům.cz. „V tomhle případě ale Rusko nejspíše nezaútočí. Ekonomická situace Ruska není tak dobrá, aby zvládla dlouholetý válečný konflikt,“ doplnil.

Podle některých názorů bylo původním strategickým záměrem Ruska získat pro sebe pás území východní a jižní části Ukrajiny směrem k již uvedenému Podněstří. „Což jim však nevyšlo. Pomohly i ty měkké sankce, které vůči Rusku zavedly Evropské unie a USA,“ domníval se Ziegler. Důkazem je podle něj i krach sportovně úspěšného hokejového týmu Lev Praha.

„Gazprom musel o polovinu snížit dotace ruské Kontinentální hokejové lize. Což vedlo ke krachu pražského týmu hrajícího tuto soutěž,“ vypozoroval. Přitom ještě před pár týdny Lev zcela zaplnil největší arénu v Praze při finále KHL...

Kořeny islámského terorismu jsou v ukvapené dekolonizaci

Dalším místem, které vzbuzuje obavy a vyvolává chmury politických analytiků, je Irák. Část území obsadili sunnitští radikální džihádisté, kteří si s pojmem mezinárodní právo nedělají pražádné starosti. Ziegler situaci v Iráku komentovat nechce, ale v obecné rovině konstatuje: „Prvotní kořeny islámského terorismu spočívají v ukvapené dekolonizaci arabských zemí. V koloniální éře zde problémy s fanatickými islamisty nebyly.“

Domnívá se, že hlavně v Africe a Asii samostatnost v minulosti získaly země, které na něco takového nebyly vůbec připravené. „Pak to tam ovládli různí krvaví diktátoři jako Joe Bokassa ve Středoafrické republice - podezřelý dokonce z kanibalismu - nebo Idi Amin v Ugandě přezdívaný jako řezník z Kampaly. Druhou věcí je, že po odchodu Evropanů chyběl v těchto zemích kvalifikovaný personál k zajišťování státní správy,“ konstatoval pro ParlamentníListy.cz.

Ve svém blogu používá na téma dekolonizace v Africe a Asii drsný příměr. „Je to jako uplatnit právo na sebeurčení v dětském domově. Ty konce si umí představit každý rozumný člověk. Chovanci v lepším případě vyženou, v horším zabijou vychovatele, rozkradou, co se dá, dům zdevastují a pak se rozutečou po okolí, které začnou terorizovat.“ A uvádí příklad Angoly, která získala nezávislost na Portugalsku v roce 1975. „Po vyhlášení nezávislosti odešlo ze země milion Portugalců, v zemi vypukla občanská válka, jež vzala život desetitisícům lidí, a nový stát se bez kvalifikovaných lidí málem zhroutil.“

Na závěr však uvádí i pozitivní případ nově vzniklých nezávislých států. „Nemám nic proti právu národů na sebeurčení, pokud mají dost kvalifikovaných lidí schopných vést státní právu. S tím nebyl a není problém například u Estonska, Lotyšska či Litvy, které patří mezi nejdynamičtěji se rozvíjející se evropské země.“ 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Oldřich Szaban

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pamatujete intervence? ČNB nyní podle Markéty Šichtařové chystá ještě větší hloupost

16:31 Pamatujete intervence? ČNB nyní podle Markéty Šichtařové chystá ještě větší hloupost

INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ Záměr České národní banky zařadit čínskou měnu jüan mezi rezervní měny …