Docent Valenčík: Rusko se snaží vtáhnout do globální války. Začala hra vabank

05.08.2014 4:35

ROZHOVOR Ti, co ovládají administrativu USA, se snaží jeden konflikt překrýt ještě větším, jeden zločin ještě větším zločinem, jednu lež ještě větší lží. Jsou odhodláni to dotáhnout až do globálního konfliktu a potřebují do něho vtáhnout i Rusko. Vysokoškolský pedagog, publicista a bývalý poslanec Radim Valenčík popisuje pozadí zahraničního pnutí mezi USA, „úslužnou" Evropou a Ruskem. Nevyhýbá se ani otevřenému komentáři sestřeleného boeingu nad Ukrajinou.

Docent Valenčík: Rusko se snaží vtáhnout do globální války. Začala hra vabank
Foto: www.kremlin.ru
Popisek: Prezident Ruské federace Vladimir Putin

Anketa

Který politik se nejvíc zasloužil o dobré věci v České republice?

hlasovalo: 108011 lidí

Poslední zprávy z Ukrajiny mluví o tom, že ukrajinské dobrovolnické jednotky se dostaly do Doněcku a „čistí ho od teroristů“. Vedle toho v pondělí iDnes.cz přinesl informaci o necelé pětistovce ukrajinských vojáků, kteří poté, co jim došly náboje, utekli do Ruska. Jak bychom měli číst současnou situaci na jihovýchodě Ukrajiny? Lze zaregistrovat, byť třeba na politickém poli, alespoň nějaký náznak posunu směrem k uklidnění situace?

Na obou stranách se vyskytuje značné množství účelových dezinformací. Patrně ani jedna ze stran konfliktu nemá plně pod kontrolou všechny bojující jednotky. Příznačné je, že USA se rozhodly pomoci nikoli vládní ukrajinské armádě, ale národním gardám, což vypovídá samo za sebe. Uklidnění je v nedohlednu.

Nesouhlasíte s Radimem Valenčíkem, pokud jde o Rusko a Ukrajinu? Přečtěte si původní materiály ParlamentníchListů.cz přinášející názory Jana Vidíma, Jaroslava Lobkowicze, Gabriely Peckové, Daniela Kroupy, Tomáše Zdechovského, Cyrila Svobody, Františka Bublana, Jiřiny Šiklové, Karla Hvížďaly, Jiřího Pehe, Marty Kubišové, Petry Procházkové, Martina Bursíka, šéfky hnutí Femen, Zdeny Mašínové či Džamily Stehlíkové.

Nedávno se v médiích objevily informace o tom, že německá kancléřka vede tajná jednání s ruským prezidentem a rýsují scénář pro ukončení krize na Ukrajině. Nikdo to však nepotvrdil. Nakolik takové jednání mezi Merkelovou a Putinem považujete za pravděpodobné? Co soudíte o údajném obsahu té dohody? A může podle vás dojít k realizaci nebo je to jen pokus, který Západ zablokuje?

To je klíčová otázka. Euroreprezentace či spíše europapaláši (jak jsem je nazval, protože klidně nechají důsledky sankcí dopadnout na obyčejné lidi, sami žádné důsledky nepocítí), se mění v  eurošašky neschopné definovat zájmy EU a jednat v souladu s nimi. Taková pozice se stává neudržitelnou. Vše, co Merkelová za svůj život udělala, může být velmi brzy znehodnoceno tím, jak se angažuje ve velké ukrajinské lži. Proto snahu odpoutat se od (pro Evropskou unii) zničující politiky realizované USA považuji z její strany za logickou. Otázka je, jaké možnosti europapaláši a ona sama mají. Vždyť jejich politická kariéra byla po desetiletí podstatným způsobem ovlivněna špiclováním ze strany USA. Nemáme co do činění s normálními politickými garniturami, ale s těmi, které byly dosazovány na bází systematického získávání kompromitujících informací prostřednictvím nejmodernější techniky. Nejedná se jen o Merkelovou, ale i o její okolí v nejširším smyslu slova. A nejde jen o Merkelovou. Ona, jako patrně klíčová osoba v dané hře, bude vystavena stále větším tlakům z různých stran.

Co si myslíte o dosavadním vyhodnocování a interpretaci sestřelení malajsijského letadla nad Ukrajinou? Téměř okamžitě po tragédii se začaly objevovat různé, mnohdy protichůdné, informace. Je v tuto chvíli na základě dostupných zdrojů možné vyhodnotit, co se tehdy mohlo stát?

O tom bylo napsáno velmi mnoho. A také se objevilo velké množství dezinformací. Jedna věc je však nepopiratelným faktem. Aniž by se prošetřilo, zda to nebyla cynická účelová provokace ze strany blízké vládnoucím ukrajinským kruhům, a dokonce v době, kdy stále více příznaků ukazovalo na tuto alternativu, jak ti, co ovládají administrativu USA, tak jim podřízení europapaláši tlačili na přijetí sankcí proti Rusku. To je povzbuzování zločinců k dalším zločinům. To je chování, o kterém jsem si myslel, že je v civilizovaném světě nepřípustné. Vzpomeňte si na film Old Shatterhand. Tam je použit stejný model – přepadení konvoje odkloněného od původní trasy, podvržení důkazů, využití přirozené averze vůči Indiánům… A „naši“ europapaláši se chovají jako největší hlupáci a zabejčenci v tom filmu. Mj. jeden z mých stálých kritiků namítl, že se řídím logikou mayovek, což je prý primitivní. Někdy se nestačím divit, kam až někdo dokáže klesnout. Vždyť problém je v tom, že ti, co nás dnes řídí, nedosahují z hlediska racionality i morality ani tu „primitivní“ roli mayovek. A to je hodně špatné. Mj. v mayovkách mohla strana dobra spoléhat aspoň na „Bílého otce ve Washingtonu“. Dnes tuto oporu bohužel nemáme. Pro zajímavost – na svém blogu jsem k otázce tragédie malajsijského letadla napsal větší množství příspěvků. Kupodivu naprosto rekordní počet přečtení měl tento: Pravda o tragédii letadla je už nadosah

Jsou některé skutečnosti, v souvislosti s událostmi kolem pádu boeingu, zásadní, které ale v českém mediálním prostoru zapadly a lidé by je měli znát?

Upozornil bych na článek „Jak to bylo s letem MH17 aneb Než se rozpoutala informační smršť“ na České pozici 4. srpna. Obsahuje utřídění všeho, co říkali tzv. separatisté bezprostředně po pádu letadla. Někdy se jejich výroky považují za důkaz, že letadlo, byť i třeba omylem, sestřelili. Když se podrobně podíváme na to, co říkají, je to spíše důkaz, že nikdo z nich o ničem nevěděl a že jednali jen na základě hlášení vyplývajících z pozorování pádu letadla. Pokud by letadlo, byť i omylem, sestřelili, chovali by se úplně jinak. Navíc – je téměř jisté, že ten, kdo letadlo sestřelil, musel vědět, že se jedná o civilní letadlo.

Jak vnímáte různé výzvy a petice sepsané a podporované různými českými politiky, umělci a intelektuály, které vyzývají k zastavení Putina a údajných imperiálních choutek Ruska? Čím si tuto aktivitu u uvedených skupin českých osobností vysvětlujete?

Zasloužili by si Svatováclavskou orlici. S podobnou kolaborací se v našich dějinách setkáváme. Mají svůj velký vzor třeba v Havlovi. Stačí podpořit „humanitární bombardování“ v americkém kongresu, a z (v nejlepším případě) průměrného dramatika se stane špičkový světový umělec a humanista. Skutečná osobnost se zpravidla v takových aktivitách neangažuje. Ví, že umí. Nepotřebuje uznání mocných tohoto světa. Mj. těch, co současný svět dovedli tam, kam ho dovedli.

Specificky k Rusku a prezidentu federace. Proč najednou tolik lidí tvrdí, že se Vladimir Putin snaží obnovit Sovětský svaz? A pokud by tomu tak bylo, je to pro nás potenciálně nebezpečné? Vidíte obecně ve spojitosti s Ruskem pro naši zemi nějaké nebezpečí?

Rusko není jednoduchý „téměřsoused“. Problém světa je ovšem podle mě v něčem jiném. Americká administrativa ztratila svoji suverenitu. Je ovládána tím, co lze nazvat strukturami složenými z těch, co na sebe něco vědí, v důsledku toho se vzájemně vydírají, kryjí a protěžují v institucionálních strukturách. Tento jev se vždy v různé míře v dějinách vyskytoval, a pokud se rozbujel, vedl k rozkladu celých říší. Problém je v tom, že k tomuto excesu poprvé v historii došlo v monopolárním světě. Navíc v podmínkách, kdy organizovaný zločin s tímto zázemím struktur založených na vzájemném krytí zločinů různého druhu prorostl s enklávami zpravodajských služeb, které po 11. září získaly nekontrolovatelné pravomoci a jsou vybaveny nejmodernější technikou. Rusko se v těchto podmínkách snaží obnovit funkčnost svého institucionálního systému. Podobně jako některé další země. Tím je ovšem nebezpečné zejména pro ty, kteří dovedli současný svět tam, kam ho dovedli.

EU nedávno vyhlásila další ekonomické sankce vůči Ruské federaci, k nimž se připojila i Česká republika a podle varování prezidenta Svazu průmyslu a dopravy Jaroslava Hanáka může dopad těchto sankcí v ČR ohrozit až tisíc pracovních míst. Mohli jsme vůbec dělat něco jiného, když jde o společný postup v rámci EU? Můžeme předpokládat, že po uklidnění situace na Ukrajině bude naše politika v Kremlu zapomenuta, anebo bychom se měli připravit na to, že našim firmám budou v Rusku postupně zavírány dveře, jak ostatně vyplývá i z Putinova prohlášení, aby byly české motory v ruských malých letadlech nahrazeny ruskou výrobou?

Sankce nedopadnou na USA, na Německo dopadnou jen mírně, na nás dost citelně, na některé slabší země ještě hůř. Právě uvalení sankcí, bez vyšetření, kdo střílel na Majdanu, kdo zavinil upálení lidí v oděském domě odborů, kdo sestřelil letadlo… považuji za vrchol selhání europapalášů, včetně jejich českých euroocásků.

Ruský vicepremiér Dmitrij Rogozin prohlásil, že ruskou reakcí na sankce bude naprosté nahrazení dovozu zbožím vlastní výroby. Je něco takového pro ruskou ekonomiku vůbec reálné? Má vláda prostředky k tomu, aby veškeré – dosud dovážené – zboží začala vyrábět sama?

To jsou detaily. Byla snaha dotlačit Rusko k válce s Ukrajinou. To se nepodařilo. Nyní se vede zničující ekonomická válka, která se stává válkou kdo s koho. Situace ve světě se zásadním způsobem změnila. Klíčová otázka je, zda válka, která se nyní vede, povede k obnově autority ruského státního institucionálního systému vůči oligarchům a s nimi spojeným zájmovým skupinám, nebo se vrátí období jelcinovského rozkladu. Zatím se spíše zdá, že etapou krize Gorbačovsko-Jelcinového typu prochází v současné době USA. Doufejme, že se z této krize tato velká země dostane.

Proč vůbec Evropská unie a členské země přistoupily k vyhlášení dalších sankcí? Jinými slovy, jakými činy z poslední doby si to Rusko vysloužilo? Do jaké míry lze očekávat, že politika zpřísňování sankcí bude pokračovat?

Ti, co dnes ovládají administrativu USA, se pochopitelně obávají, že svou hru, která se hrát věčně nedá, dohrají. Proto se snaží jeden konflikt překrýt ještě větším, jeden zločin ještě větším zločinem, jednu lež ještě větší lží. To ovšem donekonečna nelze. Na „naše“ europapaláše vyvíjejí tlak s využitím všech diskreditačních materiálů, které na ně prostřednictvím globálního špiclování získali. A zatím se neobjevila politická síla, která by byla schopna vůči tomuto tlaku Evropskou unii uhájit, emancipovat. Rusko se do současné situace dostalo z prostinkého důvodu. Ti, co postupují výše popsaným způsobem, jsou rozhodnuti to dotáhnout až do globálního konfliktu. A ten je nutné naformátovat tak, aby do něj bylo vtaženo i Rusko. Jinak by totiž příliš posílilo. Podle mě byla jen otázka času, kdy k tomuto pokusu dojde. Rusko se mu vyhýbalo. Debakl těch, co ovládají administrativu USA, v Sýrii v srpnu loňského roku, příležitost, která se zdánlivě nabídla nutností zvýšit angažovanost zpravodajských služeb Ruska k ochraně Zimních olympijských her v Soči po teroristickém činu na volgogradském nádraží, spustilo hru „vabank“.

Šéf polské diplomacie Radoslaw Sikorski prohlásil, že přítomnost vojenských sil NATO na východě je potřeba posílit. Jde podle vás jen o individuální prohlášení ze strany Polska, které je tradičně protiruské, anebo se máme připravit na další spory ohledně zvyšování počtu vojáků nejen v Polsku? A co posílení vojáků NATO znamenalo i ve vztahu k Rusku? Jaká odvetná opatření bychom mohli očekávat?

…a Tusk chce být Rompuy II. Připočtěte k tomu, co vedoucí představitelé Polska říkali před pár týdny v odposleších o USA, jaké skandály zde jsou a jak se nyní polští europapláši musejí předhánět v demonstrování slouhovství. Třeba zanedlouho tam budou vozit na mučení i politické vězně z našeho Pankráce. Myslím, že tuto ubohost prokoukla i většina Poláků. Byl jsem teď v Polsku dvakrát a myslím, že normální Poláci velmi dobře vědí, o co jde.

Doc. Ing. Radim Valenčík, CSc. (16. 3. 1953 v Brně) vystudoval matematiku na Oděsské státní univerzitě (1972-1977). V roce 1984 získal titul CSc. na Ústavu pro filozofii a sociologii (obor filozofie), v roce 1987 hodnost Doc. na VŠE v Praze. V létech 1977-1988 učil na VŠE v Praze filozofii, v roce 1988-1990 vědecký pracovník v SEÚ ČSAV v Ústí nad Labem. V létech 1990-1995 se věnoval politické a publicistické činnosti (v roce 1992 poslanec FS). V létech 1995-1999 učitel v Bankovní akademii a.s. v Praze, od roku 1999 učitel na Vysoké škole finanční a správní o.p.s. v Praze, proděkan Fakulty ekonomických studií. Podílel se na založení a od r. 2001 rediguje internetový časopis Marathon, který vychází od r. 1996. Autor řady článků v odborném tisku a několika monografií (mj. Teorie her a redistribuční systémy, Praha EUPRESS 2008). Členem ISEA je od roku 2002.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Radim Panenka

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tohle Piráti neuslyší rádi. Nová šéfka Rady seniorů se vyjádřila k jejich „vábení“ důchodců

20:00 Tohle Piráti neuslyší rádi. Nová šéfka Rady seniorů se vyjádřila k jejich „vábení“ důchodců

Lenka Desatová je novou předsedkyní Rady seniorů České republiky. Už nějakou dobu pro organizaci pra…