Džamila Stehlíková: Zemanovi se povedl husarský kousek. Je schopen se tak vcítit do Putina, že říká věci dřív, než je Putin provede

06.09.2015 11:06

POLOČAS MILOŠE ZEMANA Ostře hodnotí bývalá ministryně pro lidská práva a národnostní menšiny, lékařka Džamila Stehlíková (nyní Liberálně ekologická strana) v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz první půlku prezidentského mandátu Miloše Zemana. "Působí proti národním českým zájmům a proti linii české vlády. Je mu úplně jedno, že působí v rozporu se zájmy českého státu. Podstatné pro něj je, aby ukojil své choutky, zájmy, záliby. Jít proti proudu, vybočit, naštvat, trucovat. Kdyby to bylo ve škole, tak je to na pětku a ještě ven za dveře," uvedla.

Džamila Stehlíková: Zemanovi se povedl husarský kousek. Je schopen se tak vcítit do Putina, že říká věci dřív, než je Putin provede
Foto: wikipedia.org
Popisek: Džamila Stehlíková

Prezident Zeman je právě v poločase svého mandátu. Jak si v něm vedl? Jakou známku mu udělíte?

Anketa

Jakou školní známkou hodnotíte Miloše Zemana v polovině jeho prezidentského mandátu?

82%
5%
3%
2%
8%
hlasovalo: 36815 lidí

Dala bych mu pětku. Ale to neznamená, že nebude opět zvolen. To je moje osobní hodnocení občana. Je to z důvodu toho, že rozvrtává a rozbourává naši zahraniční politiku. Je vnímám na celém světě běžnými lidmi jako náš nejvyšší představitel. A jako ten, kdo je proruský, odsuzující sankce, podporující větší zapojení Putina do mezinárodní spolupráce. Což vytváří falešný obraz České republiky, protože naše zahraniční politika je přímo opačná. 
 
Toto považujete na jeho působení za nejzávažnější a nejnebezpečnější?
 
Ano. To je nejzávažnější a nejnebezpečnější. Ty věci, že rozeštvává uvnitř státu jednotlivé sociální skupiny, pošlapává minority, ponižuje lidi, nejmenuje profesory, prohlašuje u imigrační krize, že jsou tam mezi nimi džihádisté a že to jsou ekonomičtí uprchlíci - to jsou záležitosti závažné. Ale věřím, že česká společnost je natolik zdravá, že dokáže oddělit pravdu od plevele a časem se s tím vyrovná. Demokracie je v České republice stabilní, mechanismy fungují. Jsme 25 let po Listopadu a na scestí nesejdeme. Nicméně co se týče zahraniční politiky je ta naše situace velmi choulostivá. Když se celá EU zdržuje kontaktů s Putinem, nikdo nejede do Číny na vojenskou přehlídku - z toho důvodu, že tato demonstrace zbraní má  v podtextu ambice Číny v regionu, ať už budování umělých ostrovů, nebo nevyřízené požadavky vůči Japonsku, je to taková otevřená protijaponská rétorika. Přičemž Japonsko už je dávno demokratickou zemí, kdežto Čína komunistickou polodiktaturou. Je jasné, že západní svět nechce tyto podniky podporovat, protože odporují elementárním evropským hodnotám. Což jsou ochrana lidských práv a dodržování mezinárodních úmluv. Obojí porušuje především Putin - anexí Krymu a podporou války na Ukrajině. No a i Čína viz Tibet a posledními ambicemi se záborem území prostřednictvím budování ostrovů. Je to v rozporu se slušným chováním. A slušní politici - když se někdo chová trošku jako bandita - s těmi politiky nemluví. Určitým způsobem je izolují a dávají jim najevo, že toto chování je nepřijatelné. Ovšem pro našeho prezidenta je to spíš lákadlo. Mediální humbuk, ten má Zeman rád. Autoritářtí vůdci nedodržující pravidla a chovající se silově Zemanovi imponují. Stačí se podívat, s kým se setkal v Pekingu - s Lukašenkem, s Umarem Bašírem.
 
I s Umarem Al-Bašírem, somálským vůdcem, na kterého je vydaný zatykač Mezinárodního trestního tribunálu pro válečné zločiny a zločiny proti lidskosti?  I s ním se prezident Zeman setkal?
 
Netvrdím, že se s ním setkal bilaterálně. Ale podával si s ním ruku, byl na tom obědě. Z tohoto hlediska vytváří naprosto falešný obraz Česka, klesá nám věrohodnost u našich západních spojenců. Naši spojenci jsou totiž na západ od nás, nikoliv na východ. Působí proti národním českým zájmům a proti linii české vlády. Je mu úplně jedno, že působí v rozporu se zájmy českého státu. Podstatné pro něj je, aby ukojil své choutky, zájmy, záliby. Jít proti proudu, vybočit, naštvat, trucovat. Kdyby to bylo ve škole, tak je to na pětku a ještě ven za dveře. 
 
 
 
Nechová se tak i proto, že vlastně dělá permanentní volební kampaň? Že jako jediná hlava státu EU je v Číně, že zaujímá tvrdé postoje vůči imigrační krizi, na což velká část veřejnosti slyší?
 
Pochopitelně, že myslí na své druhé zvolení. Pokud mu zdravíčko dovolí. Což se u člověka s jeho zlozvyky - cigarety, alkohol - a věkem neví. Prý mu doktoři zpřísnili životosprávu. Jako lékařka mu musím držet palce, že bude mít dobré zdravíčko.
 
Z počátku svého prezidentského období propadával. Útoky na menšiny - zdravotně postižené, nebo na intelektuální elitu, třeba na Peroutku i na novináře či na profesory, které nejmenoval. To mu moc pochopení u lidí nepřineslo. Je v tom příliš jízlivosti, příliš zlosti, příliš jedu. Ale ve chvíli kdy zaútočil na menšinu nejzranitelnější, protože tu nemá občanská práva, na uprchlíky, tak tady získal velkou podporu. Ale domnívám se, že bude postupně klesat. Kdyby ale byly volby teď, a přišel protikandidát, který by k uprchlíkům byl smířlivější, tak by Zeman vyhrál. Protože společnost na uprchlíky není připravená, debata se teprve rozbíhá. Je rozdělená, někdo nosí pomoc, většina se uprchlíků bojí. Zeman kvůli tomu nabírá prudce body. Myslím, že těmi výroky o uprchlících nastartoval svoji kampaň.
 
Do Číny jel i proto, že ho to baví. Rád si hraje na velkého politika. Chce se zapsat do dějin a je mu jedno, co řeknou lidé. Setkání s Putinem je pro něj šance jednat s člověkem, který je opravdu mocný. Když nemůže s Obamou, tak alespoň s ruským protějškem. Dokonce mu vyšel sólokapr, kdy mluvil s Putinem o tom, že by proti Islámskému státu bylo dobré poslat protiteroristické jednotky, a že Rusko by se do toho mělo zapojit. Popisoval i detailní plán. Putin se po celou dobu setkání se Zemanem smál. Když ale Zeman začal mluvit o Blízkém východě a jaké jednotky by tam měly být, najednou Putin ztuhnul a pak se začal usmívat. Nejdříve jsem nevěděla, proč se tak chová, ale záhy jsem to pochopila. Ve stejné minuty, když to Zeman Putinovi vykládal, začalo totiž Rusko dislokovat své pozemní a letecké jednotky na území Sýrie. Jako jakousi vojenskou přípravu na vojenskou operaci na syrském území. Představte si, jak to Zemanovi vyšlo. Když o tom začal mluvit, už se to dělo. Vypadá, že to Putinovi poradil a ten to už ten den splnil. Ale myslím, že je to shoda náhod. Svědčí to o tom, jak přemýšlejí ve stejném sledu. Zeman je schopen se tak vcítit do Putina, že říká věci dřív, než je Putin provede. Třeba zhruba před třemi lety říkal, že Rusko by mělo vstoupit do EU. Takhle se Putin neodvážil mluvit, i když by byl pochopitelně rád v Evropě vítaným hostem. Čína není jeho krevní skupina. Ale po anexi Krymu a válce na Ukrajině už mu to nikdo nenabídne. Nebo mluvil o finlandizaci Ukrajiny. Ale to Putinovi nevyšlo, nemá na to. Ukrajinci se postavili na odpor a byli schopní obětovat životy. Takže Putinovi zůstane to nejisté území a zmražený konflikt v Doněcké a Luhaňské oblasti.
 
Zeman pořád přichází s nápady, jak by Putin měl udělat věci, které by ho posunuly dál. Přišel s Islámským státem, a tentokrát se trefil. Putin, aby se udržel u moci, potřebuje odvádět svůj lid od ekonomických problémů. Stále zvyšovat tempo nějaké expanze. Krymem mu stoupla popularitu, na Ukrajině se to ale zaseklo. Žádné územní celky nepřišly. Projekt Novoruska se rozpadl. V něm měly být další oblasti - Dněpropetrovska, Charkovska, obrovský kus území, který měl být minimálně neutrální, nebo proruský. Z toho sešlo, protože lidé v těchto oblastech si uvědomili, že jsou Ukrajinci, myšleno na občanském principu. A teď co - nesmí být stagnace. Putin je obklopen bandou silových jednotek a oligarchů. Ti mu začnou vytýkat - Jaký jsi vůdce - támhle to si vzdal, tamhle to nevyšlo. Proto potřebuje další expanzi. Sýrie je geniální tah. Bude ohrožovat i americké jednotky - ne ve smyslu, že by s nimi bojoval. Ale protože bude podporovat Bašára Asada a Obama podporuje opozici. Ale tam s ním Obama bude muset začít jednat. Tam ho musí brát vážně.
 
 
To je od Putina určitě dobrý tah...
 
Ano. A Zeman paradoxně  v den, kdy se operace rozjížděla, s tím přišel. Putin se zarazil, neřekl nic. Ale v podstatě se Zeman trefil. Z toho bude těžit. Protože válka proti Islámskému státu je svatá. Je to největší zlo, co je na světě. To přizná každý, není civilizovaný stát, který by to nepřiznal. A Zeman byl u toho. Kdy Rusko tam klidně nasadí své pozemní jednotky. Cena lidského života je v Rusku neporovnatelná s Evropou. Ne, že bych je porovnávala. Život je život. Ale Rusové jsou ochotni umírat za vlast. V rodině je to bráno tak, že sloužil vlasti. Mentalita je taková, že když je někdo voják, tak se s tím má počítat.
 
Tady z tohohle bude Zeman těžit. Uvidíme, jak se to vyvine. Zatím je to čerstvé. I tohle může přispět k jeho znovuzvolení. Protože se zapíše nejen jako bojovník proti uprchlíkům, ale zároveň takhle bude stát vedle těch, kteří budou v Sýrii rozhodovat o osudu světa. Opravdu se mu povedl husarský kousek. Spíše náhodou, ale dokáže to využít ve svůj prospěch. Protože nikdo nemůže zvednout hlas proti boji vůči Islámskému státu. Lidi tam příliš nerozumí tomu, kdo proti komu bojuje. Vytvoří to ještě více nepřehlednou situaci. Saúdská Arábie je protibašárovská, protože jim stojí na ropných cestách. Proč vlastně Rusko podporovalo tak dlouho Bašára Asada i jeho otce? Protože je to kritické území, přes které šly ropovody a plyn. Sýrie držela toto území a Gazprom měl velké zisky. Putin samozřejmě nechce tohle území ztratit, jde mu o strategickou pozici a zisky. Bašár Asad je mu oddán. Ale jeho režim je už odepsán. Putin bude prodlužovat jeho agónii. Utrpení lidí bude ještě narůstat a občanská válka bude trvat déle. Spojenci ještě neplánovali pozemní operaci, protože Obama chtěl dotáhnout dohodu s Íránem a zapsat se do dějin jako prezident míru. Nechtěl žádnou další válku, protože už jich bylo dost. Ale teď to asi bude muset přehodnotit. Vstupem Ruska do této situace se všechno zkomplikovalo. Bude velice těžké vysvětlit, že ruští vojáci, kteří budou umírat proti islamistům, že to nejsou ti správní vojáci. To svět nepochopí a bude je obdivovat. To je hlavolam. O Sýrii budou muset jednat západní státníci přímo s Putinem. Možná i přímo Obama. Pokud se Putinovi podaří to podat tak, že "my Rusko" se postavíme proti tomu největšímu zlu, popularita mu zase poroste. A i mezinárodní prestiž. I když Rusko tím řeší hlavně své regionální zájmy, udržet Bašára co nejdéle u moci. Ale to je věc budoucna. Pokud by se scénář takto vyvíjel, Zeman je k tomuto politickému úspěchu přišpendlen. Byl u toho, mluvil o tom s Putinem. Komu se to povedlo. Doma tím Zeman získá body. U našich západních spojenců pochopitelně nikoli. Neměl tam být, měl držet sankce, protože to nahlodává jednotu Evropy. Cílem Putina je destabilizovat Evropu. Dělal to prostřednictvím Ukrajiny, teď to bude dělat prostřednictvím Sýrie, neboť bude podporovat Asada. Počet utečenců bude růst, prodlouží se občanská válka. A utečenci, co jdou do Evropy, taky tady situaci destabilizují. Evropa to nezvládá. Když se podíváte na ruské zprávy - tak první je, co dělá Putin a hned druhá, jak je to v Evropě hrozné a k tomu dlouhé záběry z Maďarska. Ruský divák je bombardován propagandou, jak se Evropa hroutí a jak je nejednotná. Do toho přijde Zeman a je evidentní, že Evropa jednotná není. Přívlastky České republiky jako bojovníka za lidská práva, jako dědice Havlova odkazu, to už je vymazáno. Bohužel.
 
Má vůbec někdo šanci proti Miloši Zemanovi - pokud tedy bude opět kandidovat - uspět?
 
To je možné vždycky. Je tu jeho věk. I když jsem fandila Karlu Schwarzenbergovi, dávala mu hlas, viděla jsem během té kampaně, jak večer seděl unavený. Nerada to říkám, ale věk ne vždy tomu politikovi pomáhá. Když to bude někdo mladší, dynamičtější a dokáže uchopit témata, kde Zeman sbírá obrovské populistické body... Ten je stejně jako Putin miláček davu a vyhrával v provincii, v malých městech. Bude to ale velice obtížné. Zeman teď sbírá body v tématu uprchlíci, uvidíme jak se to bude vyvíjet s Ruskem. A jak uprchlická krize ještě poroste, tak mu to do voleb bohatě stačí. Ale ještě máme dva a půl roku, uvidíme. Na facebooku už vznikly skupiny Podporujeme znovuzvolení Zemana. Je dost možné, že i vznikají spontánně. A podporovatelé tam rostou jak houby po dešti. Takže ve společnosti je poptávka po tom, aby byl Miloš Zeman ještě jedno volební období prezident. I když nás vyčleňuje od našich spojenců z EU. Ale chápe nás prostý lid, těch dolních deset milionů. Spousta lidí se s ním ztotožňuje. A to dříve nebylo. Ještě před půl rokem byl spíše odpor k jeho sprostotě. Teď ale asi lidé skousnou cokoli, hlavně že je ochrání před uprchlíky.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: Oldřich Szaban

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Povinné očkování. Nesouhlas od lékařů, ale raději mlčí. Dernerová prozradila, jak to je

7:09 Povinné očkování. Nesouhlas od lékařů, ale raději mlčí. Dernerová prozradila, jak to je

V pátek? Senátorka, lékařka Alena Dernerová žádá po Ústavu zdravotnických informací a statistiky kon…