Evropa stojí na prahu války, ohrožuje ji migrace a my se čertíme nad Tibetem. Dalajláma je krásný idol pro „frikulíny“. Buďme rozumní, přimlouvá se Jaroslav Bašta

20.10.2016 19:50 | Zprávy

ROZHOVOR Prohlášení ústavních činitelů ve vztahu k Číně kvůli dalajlámovi bylo v pořádku, šlo o obhajobu národních zájmů. ParlamentnímListům.cz to řekl exministr Jaroslav Bašta. Ministr Pelikán se podle něho vyjadřoval jako Fidel Castro po vylodění na Kubě. Naopak prý po premiéru Sobotkovi nikdo nemůže chtít, aby se choval jako exaltovaný revolucionář.

Evropa stojí na prahu války, ohrožuje ji migrace a my se čertíme nad Tibetem. Dalajláma je krásný idol pro „frikulíny“. Buďme rozumní, přimlouvá se Jaroslav Bašta
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaroslav Bašta

Poté, co se ministr Herman soukromě setkal s dalajlámou, vydali nejvyšší ústavní činitelé společné prohlášení, ve kterém přijetí dalajlámy odsoudili s tím, že to není oficiální politika českého státu. Od přijetí se distancovali a dodali, že ČR respektuje celistvost Číny, jejíž je Tibet součástí. Strhla se lavina ostré kritiky včetně slov o „řiťolezectví“ apod. Co si o tom celém myslíte?

Nejvyšší ústavní činitelé postupovali v souladu s mezinárodním právem a svým prohlášením hájili zájem českého státu. Dobré vztahy s Čínskou lidovou republikou jím nepochybně jsou.

Čínské ministerstvo zahraničí již zaznamenalo jak Hermanovo přijetí dalajlámy, tak vyjádření ústavních činitelů. Podle Číňanů provádí dalajláma v Česku protičínskou separatistickou činnost a vyzývají, aby se s ním žádný úřední představitel nebavil. Není to podle vás příliš? Nesnaží se Čína spíše poroučet než žádat?

Čínské ministerstvo zahraničí vyjádřilo velmi důrazně své stanovisko, které je dlouhodobě neměnné a seznamují s ním všechny země, které dalajláma navštívil či navštíví. Politika jedné Číny se vztahuje i na Tchaj-wan a všechny vlády ve světě to respektují. Jde o základní podmínku dobrých vztahů s nejlidnatější zemí světa.

Komentátor Českého rozhlasu Petr Nováček vystoupil s tvrzení, že prý dle jeho informací byl enormní tlak na vznik zmíněného prohlášení ústavních činitelů a údajně premiér Sobotka byl „jistými kruhy“ varován, že pokud by k tomu nedošlo, mohla by padnout vláda. Podobně dle jeho slov i počátkem roku před příjezdem čínského prezidenta byl tlak na to vše urychlit, aby mohlo dojít k podpisu řady dohod, protože by to pomohlo ČSSD sehnat „nějaký peníz“ na volby, aby lépe v kampani konkurovala Babišovi. Co si o tom soudíte?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

Bašta , ČT , Herman , Sobotka , Pelikán , dalajláma

autor: Radim Panenka

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Záhada daru

Zabývá se někdo otázkou, proč, když někdo chce darovat peníze státu, tak jde zrovna za ministrem spravedlnosti a ne třeba za ministrem financí nebo premiérem? A jak je možné, že se dary neprověřují a neschvaluje je minimálně celá vláda? Mně to celé zavání korupcí. Jak to vidíte vy? A ještě k tomu pů...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Spadlý drát? Na ochranu Green Dealu se vysvětlení hodí, soudí Noveský

20:16 Spadlý drát? Na ochranu Green Dealu se vysvětlení hodí, soudí Noveský

„Tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne.“ V přísloví vidí energetický expert Iva…