Evropská centrální banka nacvičuje na klimatické změny. Markéta Šichtařová protočila oči: Má přijímat vklady a dávat úvěry, ne hlídat počasí!

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte sí více v tomto článku.

11.07.2021 17:55 | Rozhovor

INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ Evropská centrální banka se chystá zahájit klimatické stresové testy, v jejichž rámci bude simulovat připravenost tisíců bank eurozóny na různé kritické situace spojené s procesem klimatické změny. Podle Markéty Šichtařové je to stejné, jako kdyby lékař místo vašeho léčení začal řešit, jestli třídíte odpad. Je jí záhadou, jak se instituce, která měla nezávisle hlídat cenovou hladinu, což má i ve stanovách, mohla během krátké doby změnit na náboženskou policii a začala hlídat dodržování klimatické víry.

Evropská centrální banka nacvičuje na klimatické změny. Markéta Šichtařová protočila oči: Má přijímat vklady a dávat úvěry, ne hlídat počasí!
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ekonomka Markéta Šichtařová

Evropská komise ve své letní makroekonomické prognóze zlepšila odhad letošního růstu hrubého domácího produktu unijních zemí na 4,8 procenta z květnových 4,2 procenta. Růst české ekonomiky odhadla na 3,9 procenta, když v květnu počítala se zlepšením o 3,4 procenta. K předkrizovým hodnotám by se měl podle EK reálný výkon ekonomiky Unie i eurozóny vrátit v posledním čtvrtletí letošního roku. Je tento optimismus po letošním rychlejším než předpokládaném růstu ekonomiky EU namístě?

Nejen Evropská komise spekuluje na to, že pandemie skončila a že už ekonomika pojede jako před ní. Že zkrátka plynule naváže na výkon někdy z roku 2019.

To má ale dva háčky. Za prvé nikde není psáno, že už nebude čtvrtá vlna. Dokonce z historických statistik vyplývá, že skutečně vlny u podobných respiračních onemocnění bývají čtyři, byť ta poslední bývá nejslabší. Můžeme tak jen doufat, že už ona čtvrtá vlna nepřinese uzavírky ekonomik.

Druhým háčkem je, že zpřetrhání obchodních vazeb v důsledku pandemických opatření vede k nedostatku mnohých komponentů a surovin. Čipy jsou jen nejkřiklavější příklad. Dokonce i v českém automobilovém průmyslu je už patrné omezování výroby právě kvůli nedostatku některých komponentů. Takže toto omezování výroby se ještě do průmyslu i stavebnictví propíše negativně.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: Jiří Hroník

Mgr. Richard Brabec byl položen dotaz

Proč jste proti vzniku NP Křivoklátsko?

V čem je problém? Podle mě, je dobře, že vznikají NP, přeci jen přírodu je třeba chránit, než si ji úplně zničíme - samozřejmě všeho s mírou. To zelené šílenství a ekoaktivisty (spíše ekoteroristy) neuznávám, ale proč bránit vzniku národního parku?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Volba Trumpa pracujícími…“ „Český protektorát.” Profesor Budil převratně ke Svátku práce

4:44 „Volba Trumpa pracujícími…“ „Český protektorát.” Profesor Budil převratně ke Svátku práce

Podle konzervativního filozofa Ivo Budila byla volba Donalda Trumpa lidovou vzpourou proti tomu, jak…