Expert: Pravda o Síkelově plynu. Ruský plyn pod značkou USA. Nelze slušně komentovat

09.09.2022 5:20 | Rozhovor
autor: Radim Panenka

„Jakmile budou mít Němci málo, zavřou nám kohoutky a řeknou, že nás sice mají rádi, že solidarita by byla fajn, ale potřebují plyn pro sebe,“ varuje energetický expert Ivan Noveský. Jeden z nejúspěšnějších řečníků demonstrace na Václavském náměstí kandiduje za hnutí PRO do Senátu v obvodu Mělník.

Expert: Pravda o Síkelově plynu. Ruský plyn pod značkou USA. Nelze slušně komentovat
Foto: Archiv IN
Popisek: Ivan Noveský

Nejen vy, ale i mnozí další experti delší čas vyzývají k dojednání přímého kontraktu s ruským Gazpromem na dodávky plynu. Naproti tomu vládní politici a jejich ideoví zastánci důrazně varují, že to absolutně nepřichází do úvahy, protože bychom tím podpořili „Putinovo vraždění“. Kdo všechno ty přímé smlouvy má? Jde o minimum států?

Kdepak jen pár států, to vůbec. Kontraktů s Gazpromem bylo až kolem 50, většinou je měly nebo stále mají domluvené privátní firmy. To, že jel do Ruska například Orbán osobně a domlouval kontrakt sám, to je něco jiného. Orbán ruský zemní plyn domlouval pro státní firmu a proto vyjednal výhodnější cenu necelých 6 Kč/m3 a maďarští občané nebudou ožebračováni cenami, jako občané čeští. V Evropě jsou i firmy, které si dodávky plynu v Rusku domlouvají samy.

V případě, že by česká firma se souhlasem vlády České republiky uzavřela přímou smlouvu s Gazpromem, plyn by k nám putoval nejspíše přes Ukrajinu a Slovensko nebo přes Turkish Stream, pokud nebude v provozu Nord Stream 1 nebo Nord Stream 2. Přes Ukrajinu a Slovensko je to tradiční cesta, která funguje více než 50 let.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Radek Koten byl položen dotaz

Lékaři

Já si lékařů vážím a nemají to snadné. Už samotné studium a ta zodpovědnost. Na druhou stranu dost jistě vlivem médií sledujeme případy, kdy došlo k nějakému pochybení na straně lékařů. Je tak na jejich nahrávání opravdu něco tak špatného a nepochopitelného? Já teda mám s lékaři dobrou zkušenost, al...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rukopis Dozimetru v Praze. Podrazy, korupce, pivo za 100 korun. Urban účtuje s papaláši

18:00 Rukopis Dozimetru v Praze. Podrazy, korupce, pivo za 100 korun. Urban účtuje s papaláši

Architekt, pražský zastupitel a kandidát SPD na primátora hlavního města Prahy Milan Urban v rozhovo…