Foldyna spustil kanonádu o nepřizpůsobivých, uprchlících, "exportérech" demokracie z USA i "absurdním" Havlovi: A pokud budu hejtmanem...

4. 10. 2016 0:00

ROZHOVOR Kandidát na hejtmana Ústeckého kraje Jaroslav Foldyna (ČSSD) je prý připraven v případě svého zvolení okamžitě začít řešit nejpalčivější problémy kraje. Předně odmítá, aby byl i nadále "odpadkovým košem na problémy s nepřizpůsobivými". Za jednu z nejdůležitějších věcí pak považuje zajištění bezpečnosti občanů. "V tomto budu jednat s vládou tak, aby se tzv. uprchlická a migrační krize nedotkla občanů Ústeckého kraje. Máme svých stávajících problémů dost," dodává Foldyna.

Foldyna spustil kanonádu o nepřizpůsobivých, uprchlících, "exportérech" demokracie z USA i "absurdním" Havlovi: A pokud budu hejtmanem...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaroslav Foldyna

Pane poslanče, kandidujete na hejtmana Ústeckého kraje, kde již čtyři roky vládne KSČM. Jaké je pro vás hlavní téma? Sever Čech má jistě řadu problémů, ale co je nejpalčivější?

Problémem kraje je jeho celková zanedbanost. Přestože jsme byli více jak 50 let pro republiku zásobárnou energie, uhlí a z toho plynoucího bohatství, tak v investicích do rozvoje kraje na nás stát zapomněl. A naopak, stali jsme se odpadkovým košem na problémy. Z našeho kraje utíkají vzdělaní a kvalifikovaní lidé.

Anketa

Která první dáma plnila svou roli nejlépe?

hlasovalo: 9026 lidí

Jedním z mých hlavních cílů bude konec levné práce v Ústeckém kraji. Nedovolím, aby Ústecký kraj byl i nadále odpadkovým košem na problémy s nepřizpůsobivými. Budu usilovat o změnu řady sociálních zákonů, aby podpora šla potřebným, ale aby na ní nemohli jiní parazitovat. Uvědomuji si, že jedním z největších cílů je zajistit bezpečnost občanů v našem kraji a k tomu musí směřovat i naše politika. V tomto budu jednat s vládou tak, aby se tzv. uprchlická a migrační krize nedotkla občanů Ústeckého kraje. Máme svých stávajících problémů dost.

Zásadní problémy Ústeckého kraje bohužel nejdou řešit bez vládní spolupráce. Je potřeba s centrálními orgány s pádnými odůvodněními hledat možnosti pro zlepšení podmínek hospodářské činnosti a podnikání v Ústeckém kraji. Budu podporovat v našem kraji především investice s vysokou přidanou hodnotou a nikoli montovny tak, aby se odpovídajícím způsobem zvedaly mzdy zaměstnanců v kraji.

Když se řekne severní Čechy, většinu okamžitě napadne termín sociálně vyloučené lokality, nepřizpůsobivý atd. Jde o problém, který politické garnitury (ne)řeší desetiletí. Razantní řešení by nejspíš nebyla příliš populární. Máte odvahu do toho jako hejtman „říznout“?

Na tuto otázku musím okamžitě odpovědět ano. Pokud ministerstvo práce a sociálních věcí v krátké době nepředloží změnu zákona pro vyplácení sociálních dávek na bydlení tak, aby dávku na bydlení a doplatek na bydlení sloučilo v jednu dávku, aby byla stanovena horní hranice této dávky, která bude v souladu s průměrným nájemným v příslušném městě a obci pro vyplácení této dávky, aby tento průměr mohli stanovit a ovlivnit, tak předložíme vlastní návrh, a to okamžitě. A celou řadu dalších a jiných věcí, které vychází ze znalosti věci komunálních politiků, kteří působí v našem kraji. Naším cílem je vytvořit prostředí, ve kterém se pracovat musí vyplatit.Celonárodním a pro některé strany i volebním tématem je stále migrační krize. Evropská komise hovoří o tom, že by státy měly konečně začít přijímat migranty na základě kvót. Neměli bychom kvóty začít skutečně naplňovat, pakliže se k tomu vláda zavázala?

Jsem přesvědčen, že nikoli. Měli bychom pokračovat v souladu s postojem s představiteli států V4. Tvrdím, že současná migrační krize je důsledek politiky USA a západních spojenců, kdy v roce 2003 bez mandátu OSN tyto státy provedly vybombardování Iráku a následně se podílely na likvidaci Muammara Kaddáfího a de facto zničení Libye. Následovalo politické vměšování do syrských problémů a podpora tzv. umírněných skupin, které já nazývám nikoli umírněnými skupinami, ale teroristy, což vyvolalo vleklý válečný konflikt v Sýrii. Toto je příčina současné migrační krize a my na ní máme minimální podíl, proto odmítám kolektivní odpovědnost a s ní spojenou i tíhu migrační krize na úkor občanů České republiky.

U syrského Aleppa se podle mnohých zpráv odehrává peklo, syrská armáda ostře útočila. Damašek i Moskva se proto staly terčem ostré kritiky ze Západu, že dochází k páchání válečných zločinů. Podle francouzské diplomacie útok potvrzuje, že syrská vláda je ve válce proti vlastnímu lidu. Jak to podle vás je?

Domnívám se, že odpovědnost v této chvíli za nesmírné utrpení a katastrofu syrského lidu nesou tzv. „exportéři“ demokracie a sponzoři tzv. umírněných teroristů. Je paradoxem, že ti, kteří podněcovali a podporovali tzv. umírněné teroristy, teď převrací politickou kampaní v médiích vinu na jiné. Jako bychom si nepamatovali 90. léta a rozbití Jugoslávie až po bombardování Srbska, jako bychom si nepamatovali útok na Irák bez mandátu OSN v roce 2003, jako bychom si nepamatovali Libyi a Arabské jaro, jako bychom si nepamatovali, co je to tzv. export demokracie, který se míjí účinkem. Je smutné, že největší obětí těchto konfliktů je vždy pravda a miliony bezejmenných lidí.

Prezident Miloš Zeman spolu se svým předchůdcem Václavem Klausem vystoupil na konferenci Dialog civilizací na ostrově Rhodos. Akci pořádal Vladimir Jakunin, ruský oligarcha blízký Putinovi. Zemana za to kritizovali politici, novináři i aktivisté. Prý tak definitivně potvrdil, že slouží Kremlu a účast západních politiků jen legitimizuje snahy Jakunina coby někdejšího dlouholetého agenta KGB. Souhlasíte s prezidentovou cestou na Rhodos?

Prezident se na Rhodosu účastnil neformální konference o dialogu civilizací. V současné době a situaci, kdy jsme svědky teroristických útoků a hybridních válek, je dialog důležitou cestou k řešení. K dialogu se upírají miliony lidí v naději, že se nebudou muset bát o životy svých dětí. Je smutné, že dialog nejsou schopny vést oficiální vlády mocností a dalších zemí, a proto nevidím nic špatného na tom, že pan prezident se takto důležité věci, jako je dialog nad soužitím civilizací účastní. Řeči o Jakuninovi a spol. jsou jen politickou omáčkou propagandy, aby podstata věci byla zastřena. Je to podobné situaci, ve které jsme žili před listopadem 89.Miloš Zeman rovněž nedávno podpořil v amerických volbách Donalda Trumpa. Řekl, že kdyby byl občanem USA, volil by ho. Vy rovněž veřejně říkáte, že Trump je lepší volba. Proč nesympatizujete s Clintonovou, která by coby Demokratka mohla k vašim myšlenkám mít blíže?

Moje výroky směrem k panu Trumpovi, které vyznívají jako jeho podpora, jsou výrazem zoufalství. Zoufalství, které vychází ze zkušenosti, jakou politiku vedla a představuje paní Hillary Clintonová. Je smutné, že se v tak velevýznamné zemi, jako jsou Spojené státy, nenašli lepší kandidáti. Podpora Trumpa je podpora v zoufalství, kdy Trump je určitou nadějí i rizikem, to připouštím, ale Hillary Clintonová, která podporovala všechna vojenská dobrodružství USA, je jistotou problémů a obav.

Tuto středu si připomeneme nedožité 80. narozeniny exprezidenta Václava Havla. V posledních dnech se k tomu vyjadřuje prakticky každý. Jak byste na prvního českého prezidenta zavzpomínal vy?

Jako na ohromné zklamání. Dramaturg absurdních děl byl sám absurdní postavou. Snad budoucnost objektivněji popíše jeho samého i jeho úlohu v dějinách naší země. O tom, že do dějin naší země Václav Havel patří, není pochyb, je jen otázkou, z jaké strany zrcadla se díváme.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Radim Panenka

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Docent Cerman: Milion chvilek mi něco připomíná. A mrzí mě to. Ale Babišovy výsledky jsou katastrofa. ČT, to je bolavé téma, co si dovolili

4:44 Docent Cerman: Milion chvilek mi něco připomíná. A mrzí mě to. Ale Babišovy výsledky jsou katastrofa. ČT, to je bolavé téma, co si dovolili

ROZHOVOR Je absurdní, když se na Letné demonstruje proti premiérovi, že ohrožuje demokracii, a zárov…