Hejtman Palas: Rozbuškou ve společnosti jsou neustálé škrty této vlády

27.09.2011 14:31

ROZHOVOR Hejtman Moravskoslezského kraje ParlamentnímListům.cz mimo jiné řekl, že zájmy občanů jsou nad jakoukoli ideologii. Spolu s tím přiznal, že nechápe, proč Ladislav Bátora zůstává i nadále ve své funkci.

Hejtman Palas: Rozbuškou ve společnosti jsou neustálé škrty této vlády
Foto: redakce
Popisek: Senátor Jaroslav Palas
reklama
Velmi diskutované téma se v současnosti vztahuje na nepřizpůsobivé občany a rostoucí nevoli ze strany majority v České republice. Jaký na tyto věci máte Vy osobně názor, a překvapilo Vás, jak nevídané téma z těchto konfliktů vzniklo? 

Situace lidí, kteří mají dlouhodobé problémy se začleněním do většinové společnosti, je tu už dlouho. Různí politici a různé vlády řeší tento problém s většími či menšími úspěchy. Zcela však pominuli prevenci a soustavnou práci s občany z těchto problémových skupin. Současný tlak na veřejné rozpočty, snižování sociálních dávek, velká nezaměstnanost, to vše vyvolává situace, které jsou pro mnohé lidi neřešitelné. Neustálé škrty současné vlády ve všech rezortech mohou způsobit přirozenou rozbušku lidské nespokojenosti se stávající situací a nezbývá se než modlit, že si všichni zachováme chladnou hlavu a budeme se snažit najít rychlé řešení. A to bez ohledu na politickou příslušnost a stranická dogmata.

Jak v této situaci hodnotíte postoj Petra Nečase a jak hodnotíte prezidenta Václava Klause, jenž hovořil o „nemilosrdném zasažení silou"? 

Neznám všechny podklady a zprávy, které hovoří o situaci na severu Čech i s ohledem na možné rozšíření těchto nepokojů v celé republice. Jedno však vím zcela určitě, je třeba všemi možnými zákonnými prostředky potrestat ty, jež nepokoje podněcují a hledat rychlé řešení situace, která se stává pomalu a jistě problémem mnoha států v Evropě.

Poslední aktuální téma, na které bychom se chtěli zeptat, se týká setrvání Ladislava Bátory na MŠMT. Jaký názor na jeho setrvání máte? 

Co se týče pana Bátory, myslím, že nemá na Ministerstvu školství co pohledávat. Některé fotografie, zveřejněné v médiích, vypovídají o jeho názorech více než slova. Média mnohdy pomohla vyřešit problémy dříve než kompetentní instituce. Věřím, že tomu tak bude i v tomto případě.

Pro kraje, jakožto dlouhodobě velmi populární instituce z hlediska občanů, jsou velmi důležité fondy EU. Jakým způsobem je čerpáte a jaké projekty byste v této souvislosti zmínil? 

MSK se snaží v maximální míře čerpat prostředky z fondů EU. Díky výborné spolupráci všech zainteresovaných složek a zodpovědné práci s vlastním operačním programem jsme v situaci, kdy dovedeme prostředky získat i řádně využít plně v souladu se stanovenými podmínkami a bez pochybností o jejich účelném vynaložení. Získané finance  se  uplatňují v oblasti dopravní infrastruktury, v oblasti infrastruktury integrovaného záchranného systému (IBC), v oblasti sociální, v oblasti vzdělávání, v oblasti cestovního ruchu, v oblasti životního prostředí, zejména z hlediska energetických úspor a v současné době se připravují projekty i do oblasti podpory infrastruktury zdravotnických zařízení. 

Je nějaký projekt, na který jste coby hejtman nad jiné pyšný a jehož uveřejněním byste mohl pomoci třeba primátorům či starostům měst v České republice?

Podařilo se nám realizovat projekt IBC. Do této budovy je integrován příjem všech tísňových volání z území Moravskoslezského kraje. Současně došlo k vytvoření jednoho operačního střediska společného pro všechny složky integrovaného záchranného systému v kraji. Na celém území kraje tak funguje jeden systém příjmu tísňových volání a společná podpora pro řízení zásahů.  Tento projekt je zajisté vhodné realizovat ve všech krajích České republiky.  

Existuje priorita Vašeho volebního programu, o které jste si stoprocentně jistý, že se nesplní?

Můj volební program, který jsem představil občanům Moravskoslezského kraje při volbě hejtmana, se snažím beze zbytku plnit. Nikdo však nejsme všemocný a naplnit kasu penězi, které ve státě nejsou, opravdu nedovedu. Přesto si však myslím, že jako hejtman Moravskoslezského kraje vždy stojím za jeho občany a snažím se naslouchat všem podnětům, kterými mě oslovují. Nikdy se nesmí nadřadit jakákoliv ideologie strany nad prospěch lidí, kteří v tomto kraji žijí.

Jaké problémy, které jako kraj nemůžete vyřešit, trápí Vaše občany? 

Kraj je závislý na financích, které mu poskytne stát. Snažíme se co nejvíce šetřit a pečlivě zvažovat všechny projekty, které kraj podporuje. Moravskoslezský kraj trápí nezaměstnanost, je třeba zajistit dobudování chybějící dopravní infrastruktury, vytvářet podmínky pro zlepšení životního prostředí, zajistit plnohodnotnou zdravotní péči. Je jistě mnoho dalších věcí, které lidi trápí, problémy se ale mají řešit tak jak přicházejí a ne si pouze stěžovat. V Moravskoslezském kraji žijí poctiví a pracovití lidé a já věřím, že s jejich pomocí se podaří zvládnout i tyto problémy.

Jak hodnotíte rozpočet České republiky na příští rok? 

Nemohu se stále zbavit pochybnosti o tom, zda je cesta pouhé restrikce dobrou a domyšlenou cestou do budoucna. Nemám sice rád mrhání penězi, na druhé straně si myslím, že stát se nemůže zbavit dílu odpovědnosti za impulsy k oživení ekonomiky. Musel by však mít jasno o tom, které projekty a která odvětví mohou vložené prostředky nejen spotřebovat, ale cestou ekonomického růstu také vrátit spolu s příznivými dopady na sociální oblast. Takové uvažování a taková řešení však zatím příliš nevidím. Neustálé škrtání a omezování finančních rozpočtů může způsobit nenávratné škody, které budou napravovat generace, které přijdou po nás.

Rozhovory s dalšími volenými zastupiteli:

Foto: MS Kraj

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tomáš A. Nový
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Profesor Keller: Kalousek naříká? Ať vrátí plat, bude víc pro důchodce. Temná slova. I o unii

7:00 Profesor Keller: Kalousek naříká? Ať vrátí plat, bude víc pro důchodce. Temná slova. I o unii

ROZHOVOR „A vidíte, stačilo, aby si někdo v Číně pořádně nedovařil netopýra, a úsilí celých generací…