Historik z hloubi Ruska: Vlezli jsme na Ukrajinu, to je agrese. Stydím se za Rusy, co podporují Putina. Říkáme tu takový vtip...

13.08.2014 10:56

ROZHOVOR Rusko se stalo zabráním Krymu opět okupantem. Takovým necivilizovaným způsobem se ale problémy neřeší. Nepodporuji Vladimira Putina a nebojím se to říkat nahlas, i když jde v Rusku o menšinový názor. Tak hovoří historik Alexandr Kručinin. Je bývalým předsedou vojenského historického klubu Horní štít v Jekatěrinburgu, jehož členové našli místo, kde byly po vyvraždění rodiny posledního ruského cara Mikuláše II. bolševiky ukryty ostatky careviče Alexeje a jedné z velkokněžen.

Historik z hloubi Ruska: Vlezli jsme na Ukrajinu, to je agrese. Stydím se za Rusy, co podporují Putina. Říkáme tu takový vtip...
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Historik a bývalý předseda klubu vojenské historie Horní štít v Jekatěrinburgu Alexander Kručinin

Anketa

Který z následujících státníků minulosti je vám nejbližší?

hlasovalo: 15288 lidí

Ruskem vládne skoro jednotný názor, že zabrání Krymu bylo opodstatněné a chování prezidenta Vladimira Putina ohledně Ukrajiny je velmi uvážlivé. Jak se k tomu stavíte?

Hodně špatně. Nebylo třeba, aby se Rusko vměšovalo. Ukrajina má své obrovské a těžké problémy řešit sama. Fakt, že Rusko vlezlo na Ukrajinu, se nazývá agresí. Ostatně, to už se v novodobé historii stalo. V roce 1938 se jedna země, nazývala se Německo, zaštítila složitou situací v druhé, tedy v Československu, a vzala mu kousek území, myslím Sudety. A ostatní veliké země jako Velká Británie či Francie Němcko nezastavily, dokonce mu pomohly. A co se z toho vyvinulo? Druhá světová válka, miliony a miliony mrtvých. Nyní je situace velmi podobná. Problémy by se měly řešit civilizovaně, protože když se řeší válkou, tak se po určitém čase vrátí a jsou ještě horší. Rusko kvůli problémům Ukrajiny zabralo Krym a tomu se říká anexe. Nemohu se s tím smířit. A to právě proto, že miluji svou zemi, Rusko.

Jste jedním z mála, s kým jsem se v Rusku setkal a takto hovoří...

To je mi líto, ale opravdu si myslím, že anexe Krymu byl špatný krok. V naší zemi je třeba řešit problémy jako pokulhávající ekonomika, špatná infrastruktura, vzdělání, zdravotnictví a další. Žijeme sice dobře, ale za peníze z prodeje nafty a plynu. A nikdo se neptá, co bude, až se zásoby přírodního bohatství vyčerpají. Co budou dělat naši potomci? Je třeba o tom přemýšlet a nechci, aby bohaté Rusko zaniklo s mou anebo další generací. Vždy jako vtip říkáme, že u nás není mnoho problémů, jen hodně blbců a špatné cesty.

Takže všeobecný názor v Rusku, že připojení Krymu bylo nezbytné, nesdílíte?

Okupace Krymu nebylo třeba a je mi stydno za Rusko a mé spoluobčany, kteří podporují Vladimira Putina. Já ho nepodporuji.

V Česku mnozí lidé mluví o Rusech dodnes jako o okupantech. Myslíte si, že obyčejní obyvatelé Ruska mají imperiální a okupantské smýšlení už v genech?

To si opravdu nemyslím. Jde o politiku. Politici vždy sledují své cíle. A je zřejmé, jaké mají cíle. Chtějí se udržet u moci za každou cenu. Pro to udělají všechno možné. Jestli skrze propagandu nebudou ovládat lid, tak se u moci neudrží. Putin neumí řešit problémy vlastní země a proto musí dělat takovou politiku, jakou dělá.

Nicméně, opravdu si myslíte, že je Ukrajina schopna vyřešit své problémy sama a bez cizí pomoci?

Ukrajina je rozdělená, to je zřejmé. Za dvacet let se jí nepodařilo vytvořit jednotnější ideje či silnější hospodářství. Naopak nastal rozkol, ale ten netřeba rozšiřovat, jak to dělá Rusko. To by mělo naopak svým sousedům pomáhat. Za hranicemi je třeba mít přátele a ne naopak. Říkám to přesto, že v době první světové války bojovaly některé tamní legiony na straně Rakouska - Uherska. Jde tedy o staré problémy, které se ještě rozvinuly za druhé světové války.

Ostatně tyto historické problémy slouží médiím a odborníkům k vytváření argumentů proti existenci samostatné Ukrajiny...

Přesně tak, ale Rusko by se od této propagandy mělo oprostit. Není mu třeba lézt na Ukrajinu a když už, tak by mělo pomáhat. Nikdo nezakazuje Rusku pomáhat Rusům na Ukrajině. Nicméně naši političtí lídři se snaží tamní problémy rozdmýchávat, aby došlo k rozkolu Ukrajiny. To je opravdu špatné. Bohužel, mnoho mých kamarádů si myslí opak, to je mi líto.

Když se s nimi bavíte o této politice, jak to většinou skončí?

Nikdy jsem nemlčel. Se svými názory se vždy podělím a snažím se dokazovat jejich oprávněnost. Bohužel, hodně lidí je slyšet nechce. Mají v hlavách usazenou státní propagandu, která se šíří hlavně díky televizi. V ruských médiích se říká hodně lží. Když přinesou nějaké pravdy, trochu je vždy upraví tak, aby ukázala, že je ukrajinské národní hnutí vrahem Ruska. Hodně se proto rozšířil pojem fašismus. Nicméně hlavní ukrajinští nacionalisté nikdy fašisty nebyli.

Nebojíte se, že po zveřejnění tohoto rozhovoru budete nazván agentem EU, NATO či USA?

Ne. Jsem už starý člověk a podobných hloupostí se nebojím.

Reportážní cestu redaktora ParlamentníchListů.cz sponzorovaly firmy: 

CZ CAR International, s. r. o., Česká východní, a. s., Kilián-Lipno, s. r. o. a  Zdeněk Zbytek - hotel Kilián.

Loga partnerů reportážní cesty ParlamentníListy.cz

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Jan Rychetský

Ing. Miroslav Balatka byl položen dotaz

Proč až teď?

Ptáte se, proč stávka probíhá až teď. Napadlo vás třeba, že je to proto, jak se vláda chová? Že lidé čekali, že bude problémům čelit, že o nich povede diskuzi, ale ukazuje se, že tato vláda je úplně mimo a navíc arogantní. Vždyť proti ní stávkují i bývalý chartisté. A třeba premiér teprve nedávno zj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Říkají si „diplomaté“, přitom věří propagandě. Profesor Drulák o Kissingerovi a odstrašujícím Lipavském

0:01 Říkají si „diplomaté“, přitom věří propagandě. Profesor Drulák o Kissingerovi a odstrašujícím Lipavském

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR V minulých dnech nás opustili dva znalci světové politiky. Americký profesor Henry…