Jágr v Číně? Jsem hrdý! Hokejová legenda Milan Nový pro PL: Zeman a Babiš jsou bezpečný přístav, demonstranty nechápu

20.05.2019 4:44

ROZHOVOR „Ti, kdo Jardu Jágra kritizují, by na něj naopak měli být hrdí! Jako jsem já,“ říká bývalý československý hokejový útočník a člen české hokejové síně slávy Milan Nový. V rozhovoru promluvil o situaci ve Francii a v Německu a zhodnotil třicet porevolučních let u nás. Vyjádřil se i k naší spolupráci s Čínou a pochválil pana prezidenta Zemana. Prozradil také, čím získal jeho sympatie pan premiér Andrej Babiš. „Zeman a Babiš? Nikoho lepšího tady nevidím,“ říká hokejová legenda, mezi jejíž největší úspěchy patří stříbro z olympiády v Innsbrucku 1976 nebo zlato z mistrovství světa 1976 a 1977.

Jágr v Číně? Jsem hrdý! Hokejová legenda Milan Nový pro PL: Zeman a Babiš jsou bezpečný přístav, demonstranty nechápu
Foto: David Hora
Popisek: Bývalý československý hokejový útočník a člen české hokejové síně slávy Milan Nový
reklama

Jaromír Jágr byl součástí delegace prezidenta Zemana v Číně. Někteří ho za to poměrně tvrdě odsoudili. Opřeli se do něj například novinář Tomáš Etzler nebo režisér Hřebejk, který „nevynechal“ ani fotbalistu Nedvěda. „Mám v úctě Nedvěda i Jágra. Ale je smutné, že ti, kteří své ohromné slávy a bohatství dosáhli právě na svobodném, demokratickém Západě, pomáhají normalizovat podlézavý politický kurz směrem k čínské diktatuře. Navíc po boku opravdových kreatur,“ napsal režisér. Co na to říkáte?

Myslím si, že ti pánové to vůbec nepochopili. Pavel Nedvěd, skvělý fotbalista. Žije v Itálii i v Čechách. Pomáhá rozvoji čínského fotbalu. Nikdy jsem nečetl, a to mám v Itálii kamarády, že by si to někdo dovolil kritizovat. Jsou rádi, že dostal šanci pomáhat čínskému fotbalu. Jarda Jágr je světová legenda, bude jednou z tváří olympiády v Pekingu. Mohl by to být hráč ze Spojených států, z Kanady nebo Ruska. Ale bude to Jaromír Jágr. A já jsem rád, že je to právě on. Je to dobře pro Českou republiku. A ti lidé, kteří ho kritizují, to očividně vůbec nechápou. Proč se do něj pouštějí? Měli by být na něj hrdí! Jako jsem já.

Anketa

Půjdete k volbám do Evropského parlamentu? (anketa od 16.5.2019)

89%
hlasovalo: 10866 lidí

Někteří lidé kritizují kvůli cestám do Číny i prezidenta Zemana. Mimochodem, Andrej Babiš se také vyjádřil v tom smyslu, že s investicemi z Číny k nám to není zrovna „slavné“… co si o tom myslíte?

Pana prezidenta si vážím. A myslím si, že je velmi těžké, protože jsme malá země, navázat takový kontakt, jako s Čínou navázal náš pan prezident. Obchod je druhá stránka věci. Jde pomaleji, ale jde. Já řeknu příklad z osobní zkušenosti. Chodím na Slavii, sice neumím to zpívání chorea a hymny, ale chodím tam rád. Mám ve Slavii kamaráda, a tak vím, jak moc byla zadlužená. Číňani do toho vložili investice. Slavie hraje na špici, všichni si toho váží. Takže třeba to chce ohledně těch investic čas. To není tak jednoduché. Čína obchoduje s Německem, s Anglií, se Spojenými státy, s Ruskem, a když se podíváme na malé země, jako jsme my, tak si myslím, že tam u nich máme velmi dobré jméno. Ale Číňani bývají přemýšliví, chtějí čas. Myslím si, že to je správný směr.

Přehled medailových úspěchů Milana Nového v československém dresu:

Když jsme mluvili o Jaromíru Jágrovi, někteří lidé mu před časem vyčítali určité spojení s Andrejem Babišem, kdy se například objevil v reklamě na Vodňanské kuře…

Podívejte se, Kladno je malé město. Nebýt Jaromíra, tak ani nehrajeme extraligu. Kdyby Jaromír neměl dobré jméno a obchodní partnery po celé České republice, tak mi řekněte, z čeho by měl ty hráče zaplatit? To ti kritici nevidí, že se stará třeba o 25 lidí, o jejich výplaty, aby všechno fungovalo. Ti, kteří ho kritizují, vidí jen to, co chtějí vidět. Ale já jako sportovec vidím i to všechno kolem. A teď, jak Jaromír, a to klobouk dolů, co dokázal v té baráži. Že hrál super a že to mužstvo dovedl do extraligy. Tohle by měli lidi oceňovat. A jestli máte obchodního partnera ze Spojených států, z Izraele, z Číny nebo Německa, je úspěch pro Českou republiku. Já dělám například s izraelskými firmami a jsem za to rád. A máme výbornou spolupráci i ve sportu, v kultuře. Takže bych řekl, že bychom měli lidi, kteří Českou republiku někde v cizině posunou dál, spíše oceňovat než kritizovat.

Vy říkáte, že obchodujete s firmami z Izraele. Jak vnímáte vztahy Izraele a České republiky? Ostatně izraelský premiér Netanjahu před časem označil Českou republiku za nejlepšího izraelského přítele v Evropě. Prezidenta Zemana pak nazval „velkým lídrem, který hájí pravdu“…

Já dělám s izraelskými společnostmi od roku 1990. Izraelci mají Čechy a Slováky velmi rádi. Izrael je velmi vyspělá země. A když řeknou, že jsme kamarádi, tak opravdu jsme. Pak ty věci fungují dobře. Také mají spoustu zajímavých věcí, světových unikátů a myslím si, že pro Českou republiku je spolupráce s Izraelem přínos. A já se snažím, aby byla větší spolupráce i ohledně kultury a sportu. Byl jsem díky panu premiérovi i u pana Stropnického. Bylo to velmi milé setkání, kde byli i někteří představitelé Izraele, a skvěle jsme se na všem domluvili. Bavili jsme se i o hokeji a o kultuře. Budeme mít od nich zřejmě úžasnou výstavu na Pražském hradě. Je to světová výstava, která byla třeba ve Washingtonu, Londýně, Mannheimu. Dnes už ji nikam nepůjčují, pro nás udělají výjimku.

Fotogalerie: - Česko v Moskvě

Český velvyslanec v Rusku Vítězslav Pivoňka a sená...
Na Velvyslanectví České republiky v Moskvě
Na Velvyslanectví České republiky v Moskvě
Na Velvyslanectví České republiky v Moskvě
Na Velvyslanectví České republiky v Moskvě
Na Velvyslanectví České republiky v Moskvě

Vy jste zmínil pana premiéra, což mě přivádí k tomu, že jste členem ANO. Čím vás právě toto hnutí „oslovilo“, že jste se rozhodl do něj vstoupit?

Před lety jsem mluvil s panem Babišem na hokeji v Českých Budějovicích. A jeho názory a chování mě přesvědčily, že jde správným směrem a bojuje za české zájmy ve světě. Jak jako dospělý krůček po krůčku budoval svoji firmu. Myslím si, že v těžké době, která je v Evropě, nebo i v celém světě, tak pro nás spojení pana premiéra Andreje Babiše a pana prezidenta Miloše Zemana je takový klidný přístav. Že můžeme koukat optimisticky do budoucnosti.

V posledních týdnech se ale po celé České republice konají demonstrace. Účastníci požadují především demisi ministryně spravedlnosti Marie Benešové, ale protestují také proti vládě Andreje Babiše…

Já nevím, co naši lidé chtějí. Cizinci k nám rádi jezdí. Nemáme velkou kriminalitu. Třeba Izraelci sem jezdí moc rádi a nejvíc oceňují tu bezpečnostní situaci v Praze. Američani sem hodně jezdí a obdivují systém našeho zdravotnictví, které je ještě pořád pro všechny. Zkrátka, jsme krásná země. Já opravdu nevím, co naši lidé chtějí. Proč se ty demonstrace organizují? Vždyť se ale máme dobře. Jezdím hodně po republice a vidím tolik krásných měst. Ale za tím je ohromná práce nás všech občanů. Spíš bych tedy hledal pozitivní věci, které u nás jsou. Možná by lidé měli více vyjet do ciziny, aby si uvědomili, jakou oproti některým zemím máme životní úroveň. Jak se máme dobře. Ačkoliv jsme malá země. A měli bychom pracovat na tom, abychom patřili k těm lepším evropským zemím, a ne si házet klacky pod nohy.

Jak říkáte, vy hodně cestujete, a to i do zahraničí. Jak vidíte například situaci ve Francii, kde už řadu týdnů probíhají demonstrace? Nedávno se psalo o poškozování kostelů…

Někdy taková ta vstřícná gesta, která třeba kvůli migrantům udělala Francie, nemusejí být to pravé. Přece jen jsme Evropa, máme jinou kulturu. A pak když uděláte to gesto a vidíte, že lidé, kterým nabídnete pomocnou ruku, nechtějí pracovat, dělají věci, které té zemi zrovna „nepomáhají“, spíše ubližují, tak si pak řeknete – proč to gesto děláme? Jenže už to těžko vezmete zpátky. A pak ta země má problémy. Francii mám rád, je to krásná země.

Anketa

Kdo bude nejvíc zklamán výsledkem eurovoleb v ČR?

6%
9%
11%
2%
4%
4%
hlasovalo: 10619 lidí

Náš pan prezident se k těm migračním vlnám podle některých vyjadřuje příliš tvrdě. Ale má pravdu. Pan premiér také. Říká – my vám pomůžeme, ale pomůžeme vám tam u vás. A je to logické. Protože my je sem přijmeme, ale ti lidé nechtějí žít tak, jak jsme tady zvyklí. Většinou nepracují a chtějí, abychom se my svou kulturou přizpůsobovali jim. Něco jiného jsou třeba lidé z Ukrajiny. Ale to jsou Slovani a váží si toho, že u nás dostanou práci.

A jak v tomto kontextu vidíte situaci v Německu?

Němci jsou šikovní v obchodě, ve spoustě věcí. Já mám díky sportu v Německu kamarády. A když se s nimi bavím, tak moc v tomto směru šťastní nejsou. Říkají, že vůči těm imigrantům udělali moc vstřícné gesto. Je jich tam už příliš. Němci jsou šikovní, bohatí, ale zkrátka toto je stojí obrovské peníze. A není tam ta druhá strana, ta přidaná hodnota, ta logicky očekávaná reakce od těch lidí, kterým podali pomocnou ruku. Myslím, že se s tím nakonec nějak vyrovnají, ale bude je to stát hodně peněz.

Blíží se nám volby do Evropského parlamentu. Jak podle vás, i v souvislosti s tím, o čem jsme teď mluvili, dopadnou?

Víte, nic není dokonalé. Evropská unie má spoustu chyb. Viděl bych to tak, jak říká pan premiér, že je potřeba ji v mnoha věcech změnit, „vylepšit“. Ale varianta, že by nebyla? Vezměte si, že dnes ve světě vládnou velká uskupení. A EU, když má teď těch 27 členů, tak je v tom obchodě konkurenceschopná. Protože máte giganty Čínu, Spojené státy, Rusko. Jako EU bychom s nimi měli hlavně mít přátelské vztahy, obchodovat. A určitě si tu EU držet. Protože bez ní by podle mne nastaly těžké časy.

A co říkáte na Brexit? Jak podle vás nakonec dopadne? A co to bude znamenat pro Velkou Británii?

Nevím. Myslím, že je to komplikované řešení na obě strany. Lidé v Británii nejdřív byli z brexitu nadšení. Ale dnes vidí, že není tak jednoduché z EU odejít. A navíc teď zase spousta lidí v Anglii říká, že by možná bylo lepší v Unii nakonec být. Najednou je to na vážkách. Británie je veliká země, ale ve finále obchod s EU také potřebuje. A když odejde, tak asi pro ni nebude výhodný. Byl bych rád, aby se obě strany, i pokud by k Brexitu došlo, dohodly v dobrém. Protože se prostě potřebují. Nepřál bych si, aby mezi Británií a EU byla „obchodní válka“. To by bylo špatně.

Fotogalerie: - Senát o brexitu

Jan Hamáček, 1. místopředseda vlády
Jiří Dienstbier
Milan Štěch
Schůze Senátu. Senátoři projednali mimo jiné zákon...
Schůze Senátu. Senátoři projednali mimo jiné zákon...
Schůze Senátu. Senátoři projednali mimo jiné zákon...

Když se vrátíme zpátky k nám, tento rok si připomínáme 30 let od sametové revoluce. Jak tu porevoluční dobu zhodnotit? Co se podle vás povedlo a co třeba naopak?

Já jsem takový od sportu optimista, a tak si myslím, že se povedla spousta věcí. Ale přál bych si, aby měli lidé trošku větší pokoru a vážili si toho. Bydlím na malé vesnici. Postavila se tam spousta domů. Lidi mají pěkná auta. Ale za tím je nějaká práce, něco to stojí. Dřív byla možná docela hezká Praha, ale dneska vypadá dobře řada měst. Jedu do jižních Čech, na Moravu, všude ta města jsou velmi hezká. Někteří lidé to jakoby nechtějí vidět, pořád mají tendenci si na něco stěžovat. Pak jedete do některých států v zahraničí, a když to tam vidíte, tak si řeknete – hergot, vždyť u nás je to pěkný! Takže trošinku si toho víc vážit a spíš spolu lépe komunikovat a spolupracovat.

Myslím, že se udělal velký kus práce. Máme tady chytré lidi a můžeme přece patřit k těm lepším v Evropě. Děti studují v zahraničí. Můžete tam jezdit, třeba tam i žít. Vždyť to jsou výhody, které dříve byly nemyslitelné.

Bývalý československý hokejový útočník Milan Nový. Foto: David Hora


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: David Hora
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ševčík: Lepší nechat peníze lidem, než aby je za ně utrácel stát, mnohdy za hlouposti, byrokracii a za regulaci těch, co je vydělávají

13:22 Ševčík: Lepší nechat peníze lidem, než aby je za ně utrácel stát, mnohdy za hlouposti, byrokracii a za regulaci těch, co je vydělávají

ROZHOVOR Snížení daní je dobrá zpráva, ale v době recese musí mít své meze, myslí si docent Miroslav…