Jandák kolegyni: Holka pravicová, pomlázku na tebe. Co se do tebe vejde

01.04.2013 16:51

Poslanec za ČSSD a herec Vítězslav Jandák tráví Velikonoce se svou velkou rodinou na chalupě v jižních Čechách. ParlamentníListy.cz s ním hovořily o Velikonocích, novém papeži, politické situaci i jiných věcech.

Jandák kolegyni: Holka pravicová, pomlázku na tebe. Co se do tebe vejde
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vítězslav Jandák

Pane Jandáku, máme velikonoční pondělí, kterou z Vašich kolegyň byste rád vyšupal pomlázkou a proč?

Jednu z poslankyň, jejíž jméno nemůžu prozradit.

Aha a je z Vašeho politického tábora?

Ó nikoliv, ona je z vládního. Ale jsem do ní už léta blázen… (obrovský smích)

A smím se zeptat, jak byste ji vyplatil?

Co by se do ní vešlo, do holky jedný mojí “milovaný“.

Nový papež František vyzval včera v rámci poselství Urbi et Orbi k chudobě a pokoře. Co Vám z toho vyplývá?

Vyplývá z toho, že máme asi církví více…

Polští biskupové svému Svatému otci vzkázali, že katolická církev není charitativní organizací. Co vy na to?

To je hodně zvláštní prohlášení. Ale oni Poláci byli vždycky zvláštní! Možná je v tom i kus závisti, že se musejí vyrovnat s papežovou popularitou, která se podobá Karolu Wojtylovi (Jan Pavel II.). Dokonce možná může i Wojtylu předběhnout.

Spisovatelka a bojovnice proti církevním restitucím Lenka Procházková se i v této souvislosti chystá novému papeži napsat dopis a chce tak zabránit možným „nevratným škodám“ v rámci restitucí církvím. Jaký na to máte názor?

Nevím, zda tím ta paní něčeho dosáhne. Svatý otec a jeho názory jsou jedna věc, rozhodnutí vlád – české vlády - věc druhá. A obávám se, že to ani Svatý otec nezmění.

Vám osobně se nová hlava katolické církve František zamlouvá?

Samozřejmě, že se mi zamlouvá, i když je přeci jen jezuita. To je, a to si musíme uvědomit, 17,5tisícová armáda nesmírně inteligentních, chytrých a vzdělaných lidí… Ale jemu ohromně držím pěsti. Ne vždy se vším, co říká, musím souhlasit, ale o tom taky je demokracie. Ovšem papež František jen dokazuje, že je to člověk, který žije tak, jak hovoří. A že není jedním z těch, kteří kážou vodu, ale pijí víno.

Nedávno proběhl v médiích rozhovor Barbory Tachecí, která doslova zahnala do kouta Vašeho kolegu z filmové branže Zdeňka Trošku. Co si o tom myslíte?

Já vím, a udělala z něj „milovníka a obdivovatele“ komunismu a Hitlera. Musím na obranu Trošky říct, že je to nesmysl. Zdeňka Trošky si velmi vážím. Je to chytrej, vzdělanej chlap, jeden z mála normálních kumštýřů. A to, co paní Tachecí udělala, jen dokazuje její naprosté nepochopení, možná nepochopení profese novináře, moderátora. A myslím, že tato dáma nemá žádnou dobrou kvalifikaci, aby mohla vést takové rozhovory na žádné televizi, na žádném rádiu, v žádném médiu…

Jak vnímáte současnou krizi v ODS?

Já si myslím, že za čas bude mít naše ČSSD obrovský problém, aby ji z levého postu nevytlačila právě ODS, protože má už nyní hodně levicový program. Vždyť oni úplně zradili pravicové voliče, ustupují doleva, neboť tuší, že tam je perspektiva.

Jak vnímáte to, že pravici nyní vlastně ovládá TOP 09 a Miroslav Kalousek?

Já si nemyslím, a to mám vůči TOP 09 a Kalouskovi opravdu velké výhrady, že by něco ovládali. Nedémonizujme to. Je totiž snad logické, že když ODS zničila vše, na čem stavěla, tak jediná strana skutečně pravicová, i přes své velmi problematická opatření, je opravdu TOP 09. Pravicoví voliči musí mít svůj point, nějaký svůj středobod, a tím je v současné době zcela logicky TOPka.

A ODS?

Tak to je v současnosti strana, kterou lze snad charakterizovat tak: Pro Kristapána, co uděláme, jen ať se neutopíme…

Kyperská krize a zdaňování vkladů. Jaký na toto máte názor?

Tak já doufám, že už dávno mnozí prokoukli, že toto vše jsou hry určitých finančních skupin ve světě. Vzpomeňte si, jak jsme nedávno plakali nad Španělskem. Pomalu jsme se tu učili tango jen proto, abychom mu pomohli… Nebo Řecko. A dneska řecké banky kupují ty kyperské. To snad o něčem svědčí, nemyslíte? Takhle to má a mít bude více zemí, ale EU se kvůli tomu rozhodně nerozpadne.

Vy osobně jste příznivcem či odpůrcem EU?

I přes mnohé kritické názory třeba na fungování EU, jsem Čechem, Evropanem a jsem příznivcem EU. Navíc do EU už bylo tolik investováno, že se rozhodně nerozpadne, ať si to přeje, kdo si přeje. Ale my nemusíme likvidovat EU, my se jen musíme začít chovat stejně, takové to – já pán, ty pán. Chovat se takhle, nikoli blbě!

Jak jste spokojen po prvních týdnech s úřadováním nového prezidenta Miloše Zemana. Překvapil Vás něčím?

Nepřekvapil, protože jsem mu fandil od začátku. Miloš Zeman každým dnem ukazuje, že ti lidé, co mu fandili, měli pravdu. Je to opravdu důstojnej, moudrej a chytrej prezident a hlavně opravdu českej prezident…

Když kolem sebe vidíte, co se děje, nejen u nás, ale třeba i v rámci EU, nebojíte se budoucnosti?

Odpovím Vám hezkým americkým příslovím: Nač se bát zítřků, třeba nepřijdou…

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Radek Kraus

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Mediální odborník, jehož ČT nikdy nepozve do přenosu, polknul a pak se hluboce zamyslel: Hahaha, Háma? Pawlowská? Gondíková? No, však si to přečtěte

12:29 Mediální odborník, jehož ČT nikdy nepozve do přenosu, polknul a pak se hluboce zamyslel: Hahaha, Háma? Pawlowská? Gondíková? No, však si to přečtěte

ParlamentníListy.cz požádaly mediálního odborníka Jiřího Fencla o několik odpovědí týkajících se akt…